Błędny przelew na konto. Jak odzyskać pieniądze?

 • 16 Gru 2019
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
Przelałeś pieniądze i zbyt późno zorientowałeś się, że numer rachunku się nie zgadza? A może wpisałeś złą kwotę przelewu? Chwila nieuwagi wystarczy, żeby popełnić błąd. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia. Sprawdź, co zrobić, aby jak najszybciej pieniądze wróciły na twoje konto bankowe.
Błędny przelew na konto. Jak odzyskać pieniądze?

Przelew możesz wykonać dzisiaj niezwykle łatwo i szybko, dzięki nieustannemu rozwojowi bankowości. Mimo to nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka pomyłki. Wystarczy, że robisz przelew przez aplikację mobilną i wpiszesz zły numer rachunku. Nawet tak mały błąd jak zamiana jednej cyfry może stać się problem nie tylko dla Ciebie, ale także odbiorcy Twojego transferu środków.

Nie martw się jednak na zapas. W oparciu o przepisy ustawy o usługach płatniczych odzyskać pieniądze z konta, na które został wysłany błędny przelew, pomoże Ci bank. Może to potrwać nawet 30 dni!

Najczęściej popełniane błędy w przelewie na konto

Bank robią co mogą, aby mieć w ofercie jak najlepsze konto bankowe, a wraz z nim gwarantować swoim klientom stały i bezpieczny dostęp do ich pieniędzy. Ale to Ty sam możesz czasami go sobie utrudnić. Jeśli wykażesz się brakiem ostrożności i wykonasz przelew na konto bankowe, na które nie powinien trafić.

Co może pójść nie tak, gdy wykonujesz przelew na konto bankowe? Oto najpopularniejsze błędy, które są zgłaszane do banków:

 • przelew na złe konto (błędnie wpisany numer rachunku)
 • podanie błędnych danych (niepoprawnie wpisane dane odbiorcy przelewu)
 • przelew za dużej kwoty (w przypadku za małej kwoty zawsze można wykonać drugi przelew)
 • przelew na zamknięty rachunek

Sam błędny tytuł przelewu nie powinien przysporzyć kłopotów pod warunkiem, że nie przekracza on pewnych granic. Z pozoru żartobliwe opisy przelewów np. „za nerkę” mogą zainteresować bank i automatycznie rozpocząć weryfikację transakcji.  Najlepiej tytułować przelewy tak, aby nie wzbudzały one jakichkolwiek podejrzeń np. „przelew środków”.

Ale już źle wpisany numer rachunku może okazać się dużym kłopotem. W końcu to ciąg 26 cyfr, więc wcale nie jest trudno się pomylić. Masz szczęście, jeśli taki rachunek nie istnieje, to automatycznie przelew nie zostanie wykonany. Zdecydowanie gorzej jest, gdy błędny numer konta ma swojego właściciela i przekażesz do niego pieniądze.

Porównaj konta bankowe i znajdź rachunek dla siebie >>

Błędny przelew – gdzie to zgłosić?

Jeszcze całkiem niedawno, gdy wykonałeś błędny przelew, zwrot pieniędzy nie był tak prosty, jak dzisiaj. Banki nie weryfikowały numeru konta z danymi odbiorcy. Dodatkowo pracownicy banku nie byli w stanie pomóc w odnalezieniu adresata, w sytuacji, gdy wykonałeś błędny przelew, ponieważ obowiązywała ich tajemnica bankowa. Jeśli zatem osoba otrzymała błędny przelew, bezpodstawne wzbogacenie nie mogło być argumentem nawet do wytoczenia sprawy w sądzie. Ciężko było dowiedzieć się, do kogo trafiły pieniądze. Jedyną drogą była próba odzyskania środków za pośrednictwem policji. Procedura była tak naprawdę skomplikowana i nie dawała gwarancji,  że nadawca błędnego przelewu otrzyma zwrot pieniędzy.

Kwestię te postanowiono jednak uregulować i dzięki nowelizacji przepisów, dzisiaj błędny przelew nie jest już problem. Dlatego  w chwili, gdy wyślesz pieniądze nie do tej osoby, do której planowałeś, nie czekaj i od razu zgłoś to do swojego banku. Jeśli zorientujesz się odpowiednio wcześnie, masz szansę na to, że przelew jeszcze nie wyszedł z banku. Gdy pieniądze trafiły już na konto adresata, też jest rozwiązanie. Gdy wykonasz błędny przelew, jak odzyskać pieniądze dowiesz się, wykonując następujące kroki:

 1. Zgłoś niezwłocznie wykonanie błędnego przelewu w banku. Możesz to zrobić w najbliższym oddziale lub przez bankową infolinię. Koniecznie podaj jak najwięcej szczegółów dotyczących przelewu: datę jego realizacji, swój numer konta, numer rachunku odbiorcy oraz przelaną kwotę.
 2. Bank w ciągu 3 dni ma obowiązek poinformować odbiorcę o błędzie i konsekwencjach wynikających z sytuacji, gdy niewłaściwy adresat nie będzie chciał dobrowolnie zwrócić pieniędzy.
 3. Zwrotu pieniędzy spodziewaj się w ciągu 30 dni, bo właśnie taki czas przewiduje ustawa. Oczywiście, jeśli trafisz na uczciwą osobę, odzyskasz je dużo szybciej.
 4. Jeśli adresat będzie chciał zachować anonimowość, może zwrócić środki na specjalny rachunek techniczny w banku, a następnie bank odda je Tobie w ciągu 1 dnia roboczego.

Gdy w ciągu 30 dni nie otrzymasz zwrotu, bank na specjalny wniosek może ujawnić Ci dane osobowe adresata, co pozwoli skierować sprawę na drogę sądową.

Błędny przelew na konto – przykłady

Jeśli wydaje Ci się niemożliwe, że mógłbyś przez nieuwagę źle wykonać przelew na konto, mam dla Ciebie kilka przykładów.
 

Podanie błędnych danych w przelewie

Wpisanie błędnych danych odbiorcy takich jak adres, imię czy nazwisko, zazwyczaj nie skutkuje żadnymi konsekwencjami. Literówka w nazwisku może co najwyżej nie spodobać się odbiorcy.

Przelew błędnej kwoty

A może zrobiłeś przelew i zorientowałeś się, że na koncie brakuje dużo więcej pieniędzy niż powinno? Prawdopodobnie dopisałeś jedno zero więcej albo źle postawiłeś przecinek. Wtedy musisz skontaktować się z bankiem i sprawdzić, czy jest możliwość cofnięcia przelewu. Jeśli będzie za późno, pozostaje Ci kontakt z odbiorcą przelewu i prośba o odesłanie różnicy.

Przelew na nieistniejące konto

Jeśli przelejesz pieniądze na zamknięte konto, nie panikuj. Banki nie przekazują numerów kont innym klientom. Po zgłoszeniu tej sytuacji do banku, odzyskanie pieniędzy nie powinno trwać dłużej niż 4 dni. Wszystko oczywiście, będzie zależało od procedur w twoim banku. Najczęściej jednak automat sam cofa taki przelew.

Uważaj na nakładki zmieniające numer konta

Błędny przelew możesz wykonać pod wpływem zmęczenia, stresu czy po prostu chwili nieuwagi. Ale nie zawsze błędnie zrobiony przelew to twoja wina. Cyberprzestępcy tylko czekają na Twoje pieniądze i wyszukują luki w systemie. Nakładka zmieniająca numer konta to wirus, który rozpoznaje, kiedy w przeglądarce wkleisz 26 cyfrowy numer konta. Uruchamia się automatycznie, kiedy z niezaufanych źródeł pobierasz aktualizację programów. Nakładka podmienia numer rachunku, który kopiujesz i wklejasz do systemu transakcyjnego na numer konta przestępcy. Aby uchronić swoje konto bankowe przed złośliwym oprogramowaniem, nie otwieraj podejrzanych maili oraz nie pobieraj załączników, które nie wyglądają bezpiecznie lub mają dziwne nazwy.

Przeczytaj także co zrobić, gdy doszło do kradzieży z Twojego konta.

Błędny przelew na moje konto – co zrobić?

Może zdarzyć się tak, że to nie Ty wykonasz błędny przelew, a trafi on na Twoje konto. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, to możliwie szybko przeanalizuj sytuację i po prostu zwróć pieniądze na ten sam rachunek, z którego je otrzymałeś.

Pamiętaj, że błędu można uniknąć. Chociaż dobrze jest się na nich także uczyć, ale może akurat nie w takiej sytuacji. Dlatego żeby uchronić się przed wykonaniem błędnego przelewu zawsze dokładnie sprawdzaj, czy wszystkie cyfry, które zawiera wprowadzony numer rachunku są poprawne oraz zgadzają się z danymi odbiorcy. Weryfikuj też SMS-y autoryzacyjne. Sam przelew wykonuj natomiast bez pośpiechu, a jeśli zależy Ci na czasie, wybierz opcję przelewu natychmiastowego. Te czynności z pewnością pozwolą Ci uniknąć wysłania pieniędzy na nieznany rachunek.

Podobne artykuły