Błędy finansowe, które sprawiają, że nie jesteś bogaty

  • 07 Lip 2017
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(1)
Też je popełniasz?
Błędy finansowe, które sprawiają, że nie jesteś bogaty

Pracujesz, zarabiasz, ale wciąż żyjesz na finansowej krawędzi i boisz się o swoją przyszłość? Możliwe, że popełniasz błędy, które skutecznie oddalają cię od finansowej stabilizacji i utrudniają drogę do bogactwa.

Marzysz o wielkim domu i szybkim samochodzie? Mimo że co miesiąc dostajesz może nawet niemałą pensję, to nigdy tego nie osiągniesz. Bogactwo nie zaczyna się od większej ilości zer na koncie, ale od tego, co masz w głowie. Sprawdź, co robisz źle, napraw błędy i osiągnij finansowy sukces

1. Nie gromadzisz funduszu awaryjnego

Fundusz awaryjny to pieniądze, z których możesz skorzystać, gdy będziesz pilnie potrzebował gotówki. Zepsuje ci się pralka? Samochód stanie na skrzyżowaniu? Przedłuży ci się choroba? Masz na koncie pieniądze, które możesz wtedy wykorzystać bez konieczności zaciągania kredytu. Warto założyć sobie konto oszczędnościowe i w dniu wypłaty przelewać na ten cel określoną kwotę. Ustal zlecenie stałe, wtedy nie będziesz musiał o tym pamiętać, a pieniądze będą procentować.

2. Kupujesz rzeczy, na które cię nie stać

Nawet gdy w danej chwili masz pieniądze na kupno luksusowego auta, to pamiętaj, że potem będziesz musiał je utrzymać- płacić więcej za benzynę, kupować droższe części zamienne. Myśl długofalowo. Kupując coś, patrz nie tylko na cenę wybranej rzeczy, ale także koszty, które będziesz musiał ponosić w przyszłości.

3. Bierzesz kredyty na spłatę kredytów

Jeśli nie możesz poradzić sobie ze swoimi długami, to najgorszym wyjściem jest zaciąganie kolejnych kredytów. W ten sposób wpadniesz w pętlę zadłużenia, z której niezwykle trudno jest wyjść. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to najlepiej wybrać kredyt konsolidacyjny, który pozwoli ci spłacać jedną ratę zamiast kilku przez dłuższy okres. Dzięki temu odciążysz swój domowy budżet.

4. Wydajesz dokładnie tyle, ile zarabiasz

Nawet gdy nie ciążą na tobie żadne kredyty i na wszystko cię stać, to nie myśl, że jesteś w dobrej sytuacji finansowej. Osiągniesz stabilizację, dopiero wtedy, gdy zgromadzisz oszczędności. Nie daj się złapać w pułapkę: „zarabiam, to mi się należy”. Jest jednak różnica między fundowaniem sobie drobnych przyjemności, a comiesięcznym wydawaniem całej pensji. Nawet gdy dużo zarabiasz, pamiętaj, aby odkładać oszczędności. Twoja dobra sytuacja finansowa może nie trwać wiecznie.

5. Nie masz ubezpieczenia

Kluczem do bogactwa jest spokój i bezpieczeństwo finansowe. Jeśli uważasz, że składka ubezpieczeniowa to zbędny wydatek, to nigdy się nie wzbogacisz. Kiedy spowodujesz wypadek samochodowy, zachorujesz lub spłonie twój dom, to wpadniesz w ogromne tarapaty. Ubezpieczenie pozwoli ci zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami (brakiem pieniędzy) w takich sytuacjach. Nie zachęcam cię, żebyś wykupywał wszystko, co proponuje ci agent ubezpieczeniowy. Warto jednak wykupić nawet podstawową polisę na życie oraz ubezpieczyć dom i samochód .

6. Związałeś się z nieodpowiednią osobą

Jeśli jesteś w związku, to pamiętaj, że nie tylko ty odpowiadasz za swoje finanse. Jeśli z natury jesteś oszczędny i rozsądnie podchodzisz do wydawania pieniędzy, to w starciu z rozrzutnym partnerem, twoje starania pójdą na marne. Nie chodzi o to, aby od razu rozwodzić się z żoną, która w tym miesiącu kupiła trzecią parę butów, ale żeby wypracować wspólny plan finansowy. Z mojego poprzedniego tekstu dowiesz się, jak zadbać o finanse w związku.

7. Nie myślisz o emeryturze

Ile zostało ci do emerytury? 20 – 40 lat? Wydaje się, że to szmat czasu, ale zaufaj mi, zleci dużo szybciej niż myślisz. Co z tego, że będziesz „bogaty” w trakcie swojego zawodowego życia, skoro nie wiesz, co zrobić, gdy na twoje konto przestanie wpływać pensja. Załóżmy, że teraz masz 30 lat, a do emerytury zostało ci jeszcze 37 lat. Jeśli od teraz będziesz odkładał na jesień życia 50 zł miesięcznie, w momencie przejścia na nią zgromadzisz ponad 22 tys. zł! Teraz nie jest to duży wysiłek, ale kiedy zaczniesz oszczędzać 10 lat przed emeryturą, to aby uzbierać tę sumę, będziesz musiał odkładać miesięcznie ponad trzy razy więcej!

8. Masz jedno źródło dochodu

Wydawałoby się, że stała pensja i umowa o pracę to spełnienie finansowych marzeń. Ale pomyśl, co zrobisz, gdy w twojej firmie będzie redukcja etatów? Jak szybko znajdziesz nową posadę? A czy przez ten czas ty i twoja rodzina będziecie mieli za co żyć? Aby zapobiec takim problemom, zdywersyfikuj swój dochód. Co to oznacza? Zadbaj o różne źródła zarobku, które sprawią, że gdy z jednym będziesz miał problemy, to inne to zrekompensują. Oprócz standardowej pracy w pełnym wymiarze godzin, możesz: postarać się o dodatkowe zlecenia, wynajmować mieszkanie, kupić obligacje, zainwestować w akcje.

9. Nie rozwijasz się zawodowo

Nawet, gdy masz dobrą pracę, a twoje zarobki są satysfakcjonujące, to stoisz w miejscu. W ten sposób nigdy się nie wzbogacisz. Pomyśl, czy jest coś, co stoi na drodze twojego rozwoju zawodowego. Może warto zrobić prawo jazdy, nauczyć się hiszpańskiego lub pójść na kurs przemówień publicznych? W ten sposób dajesz sobie szansę na awans lub nową pracę, a co za tym idzie wyższe zarobki.

Słyszałeś o osobach, które wygrały fortunę w totolotka? Przez chwilę byli bogaci, ale co z tego, skoro jeszcze szybciej stracili te pieniądze. Myślenia o pieniądzach też trzeba się nauczyć. Oni tego nie potrafili. Zamiast więc marzyć o milionach, skreślając kolejne cyfry na kuponach, zacznij działać. To, ile pieniędzy masz, zależy głównie od ciebie.
 

Dodano:
07 Lip 2017

Zaktualizowano:
06 Sie 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Ewelina Kowalczuk Ekspert 07 lipca 2017
    Błędem był mój poprzedni bank. Teraz zaufałam getinowi i jak się wczoraj okazało jest to dobry wybór, bo przy problemie w 5 min załatwiłam wszystko. Brawo za kompetencje.

Podobne artykuły