BLIK- wygodne płatności telefonem

 • 07 Sty 2016
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Jeszcze kilkanaście lat temu konto bankowe i powiązana z nim karta płatnicza, wydawała się najwygodniejszym rozwiązaniem pod względem płatności. Od tego czasu masz mnóstwo innych możliwości. Płatności przy użyciu telefonu czy zegarka nikogo już nie dziwią. Innowacje na tym polu wprowadzane są niemal nieustannie i szybko znajdują swoich zwolenników.
BLIK- wygodne płatności telefonem

Większość z nowoczesnych form płatności działa na zasadzie zbliżeniowej, podobnie jak karty, które pewnie masz w portfelu. Ale są też rozwiązania wykorzystujące inny sposób płacenia, do których należy m.in. BLIK. Dzięki niemu możesz zapłacić przy pomocy kodu liczbowego – szybko, łatwo i bezpiecznie.

BLIK, a Twoje konto bankowe – sprawdź czy możesz skorzystać

System płatności mobilnych określany BLIK wprowadzony został na rynek już kilka lat temu za sprawą spółki Polski Standard Płatności. Pierwotnie BLIK był dostępny w 6 bankach:

 • Alior Banku,
 • mBanku,
 • Banku Millennium,
 • ING,
 • PKO BP,
 • Santander BP (dawniej BZ WBK).

Obecnie płatności BLIK posiada w swojej ofercie większość banków, a klienci chętnie korzystają z tego rozwiązania. W pojedynczych przypadkach zdarza się jednak, że bank nie wprowadził jeszcze tego rodzaju płatności. Jeśli chcesz więc założyć konto bankowe bez opłat, musisz najpierw zrobić rekonesans wśród dostępnych ofert.

Wydaje się jednak, że najlepsze konto bankowe posiada już możliwość płatności BLIK. Takie rozwiązanie przemienia bowiem Twój telefon w bezpieczny portfel. Możesz nim płacić szybko i wygodnie w sklepach stacjonarnych i internecie, a nawet wypłacać pieniądze w bankomacie.

Kiedy warto płacić BLIKiem?

Zapewne nieraz zdarzyło Ci się, że zapomniałeś zabrać z domu portfela, a jednak miałeś przy sobie smartfon. Dzięki płatności BLIKiem możesz zapłacić za swoje zakupy i nie musisz wracać do domu! Istnieje dużo więcej sytuacji, w których takie rozwiązanie okaże się wygodniejsze.

Wyobraź sobie np. że jesteś w trakcie wyczerpującego joggingu, bardzo chce Ci się pić, a w kieszeni masz tylko telefon. Nie musisz już martwić się, że nie zabrałeś ze sobą na trening wody. Po co nosić i portfel i smartfon, kiedy zapłacić możesz telefonem?

W podobny sposób możesz także poratować znajomego. Nie musi on posiadać konta w banku, ani mieć przy sobie karty i portfela. Za pomocą BLIK możesz wystawić mu czek, który może natychmiast wypłacić w dowolnym bankomacie lub zapłacić nim za zakupy. W aplikacji banku ustalasz kwotę, termin ważności czeku oraz hasło. Numer czeku wraz z hasłem podajesz znajomemu i może on już korzystać z pożyczonych przez ciebie pieniędzy. Dane te możesz np. wysłać SMS-em, dzięki czemu będziesz mógł pomóc nawet na odległość.

Kolejny powód to promocje. Możesz otrzymać darmowe bilety do kina, prezenty na stacjach ORLEN czy rabaty do księgarni Ravelo. Okresowo pojawiają się także premie pieniężne za płatności BLIKiem w różnych bankach.

Jak zacząć płacić telefonem - czy Twoje konto bankowe ma taką możliwość?

Jest to bardzo proste, wystarczy zainstalować aplikację swojego banku na smartfonie. Obecnie zdecydowana większość banków posiada opcję płatności BLIK. Znajdziesz ją m.in. w takich bankach jak:

 • Alior Bank
 • Santander BP
 • Bank Millennium
 • ING Bank Śląski 
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Crédit Agricole
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa
 • Bank Pekao S.A.
 • Getin Bank
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.

Oprócz tego z BLIKa mogą korzystać klienci Inteligo. Warto przyjrzeć się rankingom kont bankowych z wdrożoną opcją płatności BLIK, aby znaleźć ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Ile to kosztuje?

Aktywacja i posiadanie funkcji BLIK jest we wszystkich bankach bezpłatne. Może się jednak zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić za transakcje wykonywane tą usługą. Warto zatem wcześniej przejrzeć cennik BLIK-a (powinien być opublikowany na stronie Twojego banku). Najczęściej opłaty są pobierane za wypłaty z bankomatów czy realizację czeku przez odbiorcę. Bez dodatkowych opłat możemy za to płacić w sklepach i punktach usługowych.

Jak płacić w sklepach stacjonarnych?

Najpierw musisz zgłosić sprzedawcy, że chcesz zapłacić telefonem (obecnie jest to już standard) . W aplikacji swojego banku, wybierasz opcję BLIK. Generujesz 6-cyfrowy kod BLIK, a następnie wpisujesz go do terminala (podobnie jak PIN do Twojej karty debetowej). Wystarczy już tylko potwierdzić transakcję w telefonie i gotowe.

Jak wypłacać z bankomatu?

Proces jest równie prosty jak płatności w sklepach. Musisz udać się do bankomatu, który obsługuje płatności BLIK. W bankomacie oraz w aplikacji mobilnej wybierasz opcję BLIK. Generujesz kod i wpisujesz go w terminalu. W telefonie PINem zatwierdzasz transakcję. Po chwili gotówkę możesz schować do portfela.

Jak płacić w Internecie?

BLIK jest chyba najprostszą i najszybszą formą płatności w internecie. Zamiast robienia przelewu czy wpisywania danych karty kredytowej, wystarczy w opcjach płatności wybrać BLIK i wpisać kod, wygenerowany w aplikacji. Potem transakcję potwierdzamy PIN-em i już. Teraz wystarczy już tylko czekać na paczkę.

Jak robić przelewy na telefon?

BLIK umożliwia przelewanie pieniędzy znajomym bez znajomości numeru ich konta. W aplikacji wybierasz numer telefonu odbiorcy z książki adresowej i zlecasz przelew. Jeżeli ma on konto w tym samym banku co Ty albo w innym, ale zarejestrował numer w bazie BLIK, to pieniądze dostanie błyskawicznie. Jeżeli nie, to odbiorca dostaje SMS z prośbą o podanie numeru konta i przelew trafia na jego rachunek już następnego dnia.

Czy warto płacić BLIKiem?

Płatności BLIK to przede wszystkim wygoda i szybkość, nic więc dziwnego, że mnóstwo osób decyduje się na to rozwiązanie. Najchętniej wybierają je osoby między 20-35. rokiem życia, bo młode osoby najchętniej korzystają z innowacji. Wydaje się jednak, że za kilka lat taka forma płatności będzie już standardem.

Podobne artykuły