Blisko 3 mln Polaków ma problem ze spłatą zobowiązań. Jak wyjść z długów?

  • 24 Sty 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jak spłacamy kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe czy pożyczki pozabankowe?
Blisko 3 mln Polaków ma problem ze spłatą zobowiązań. Jak wyjść z długów?

Polacy coraz chętniej zaciągają kredyty, korzystają z chwilówek czy kupują sprzęty na raty, skuszeni listopadowymi czy świątecznymi promocjami. Niestety ze spłatą nie zawsze jest tak łatwo. Zalegający mają długi o łącznej wartości prawie 80 mld zł.

Dlaczego się zadłużamy?

Najczęstsze cele, na które idą pożyczane pieniądze, to remont mieszkania, naprawa samochodu, przybory dla dzieci, promocje i wyprzedaże (zwłaszcza na Black Friday i w grudniu), zabiegi medyczne i leki, a także różne nieprzewidziane sytuacje. Doskonale wiedzą o tym banki i instytucje pozabankowe, które oferują szereg produktów kredytowych na wszystkie potrzeby.

W tej dziedzinie wciąż padają nowe rekordy. W listopadzie 2019 r. wniosek o przyznanie karty kredytowej złożyło ponad 100 tys. osób. Średni limit wynosił w wysokości ponad 5 tys. zł limitu na osobę. Od stycznia do listopada wydano 6,4 mld sztuk, czyli prawie o jedną piątą więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Karta kredytowa coraz częściej zastępuje kredyt lub pożyczkę, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki. Zalety tego rozwiązania (łatwość, szybkość, mniej opłat dodatkowych lub ich brak) przyczynia się z drugiej strony do popadania w długi.

Coraz więcej osób stara się też o kredyt hipoteczny, zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji i zatrzymaniu stóp procentowych na tym samym poziomie, co wpłynie na utrudnienia w otrzymaniu pieniędzy od banku. Na tym z kolei próbują zarobić instytucje pozabankowe, które kuszą klientów minimalną ilością formalności za cenę wysokiego oprocentowania i możliwych dodatkowych opłat.

Tylko 38 proc. gospodarstw domowych nie ma zaległości

Według najnowszego badania „Sytuacji na rynku consumer finance” 38 proc. gospodarstw domowych nie ma jakiegokolwiek zadłużenia. To mniej niż średnia w latach 2007-2019. Połowa pozostałych spłaca kredyt, pożyczkę lub kartę kredytową. Polacy nie lubią pożyczać w swoim zakładzie pracy lub od rodziny czy znajomych. Wolą zwracać się do banków lub instytucji pożyczkowych.

Jak wyjść z długu?

Jednym z najkorzystniejszych sposobów na wyjście z długów jest kredyt konsolidacyjny, który umożliwia połączenie kilku zobowiązań w jedno z mniejszą ratą. Od klienta zależy, czy woli wybrać krótszy czas kredytowania, czy niższą miesięczną należność.

Kredyt konsolidacyjny wiąże się z nieco dłuższym procesem weryfikacji, podczas którego bank sprawdza dane klienta, jego dochody i stałość zatrudnienia, historię kredytowa, dokumenty dotyczące zobowiązań, umowy czy wyciągi z konta. Warto przy tym zorientować się, w których bazach dłużników się figuruje. Większość firm pożyczkowych ma dostęp tylko do niektórych z nich.

Ważnym argumentem na korzyść dłużnika będą stałe dochody. W przypadku studenta, emeryta lub rencisty pożyczenie pieniędzy jest trudniejsze, ale nie niemożliwe.

 

Dodano:
24 Sty 2020

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły