Budżet freelancera

Fot.

Jeśli Twoje dochody zależą od liczby zleceń czy przepracowanych godzin, to pewnie zmagasz się z trudnościami w wprowadzeniu domowego budżetu. W końcu w większości instrukcji pierwszym punktem jest to, żeby wpisać wysokość swojej pensji. Co zrobić, gdy nie wiesz, ile w tym miesiącu zarobisz? Dajemy wskazówki dla przedsiębiorców i freelancerów.

Osoba o stałej pensji zaczyna od zsumowania swoich dochodów, a potem odejmuje od nich niezbędne miesięczne wydatki. Ty nie możesz sobie na to pozwolić, więc odwróć tę kolejność. Musisz wiedzieć, ile faktycznie wydajesz. Jeżeli wcześniej nie prowadziłeś domowego budżetu, to przez miesiąc spisuj każdy swój wydatek. Dzięki temu będziesz wiedział na czym stoisz.

R E K L A M A

Wydatki

Zależnie od tego, co preferujesz, możesz użyć do tego zwykłej kartki, arkusza w Excelu czy specjalnej aplikacji. Ważne jest, żebyś w miarę precyzyjnie przyporządkował wydatki do danej kategorii. Dzięki temu na koniec miesiąca będziesz wiedział dokładnie, na co idą twoje pieniądze. Następnie podziel wydatki na te absolutnie niezbędne (np. opłaty za mieszkanie, rachunki, jedzenie w domu) oraz te, których możesz uniknąć (np. wydatki na rozrywkę, ubrania czy kosmetyki, których w danej chwili nie potrzebujesz).

Minimalna kwota, której potrzebujesz w miesiącu

Dzięki temu, że będziesz wiedział, ile wynosi kwota Twoich niezbędnych wydatków w miesiącu, dowiesz się, ile minimalnie musisz zarobić, aby przeżyć. Jeśli analizowałeś to w miesiącu, w którym musiałeś zapłacić za coś jednorazowo większą kwotę (np. wyprawkę szkolną dla dziecka, ubezpieczenie samochodu), to te koszty odejmij. Spojrzenie na budżet z perspektywy wydatków pomoże ci także zarządzać zleceniami lub godzinami pracy. Twoim celem jest to, żeby planowane przychody pokryły wydatki. Jak to zrobić, gdy wciąż jesteś pod kreską?

Sposoby na poprawę sytuacji finansowej

Skoro działasz na własny rachunek, to oczywistym rozwiązaniem jest poszukanie nowych zleceń. Kilka miesięcy zwiększonej aktywności zawodowej pomoże zbudować ci oszczędności, dzięki którym pojedziesz na wakacje czy sfinansujesz sobie kurs językowy. Drugim sposobem jest oczywiście ograniczenie wydatków. Teraz skup się na tych nieobowiązkowych, które zanotowałeś wcześniej. Zdziwiony, ile gotówki poświęcasz na obiady w restauracjach, ubrania czy elektronikę? Nie rezygnuj ze wszystkich przyjemności, ale postaraj się w dużym stopniu je ograniczyć. Może odkryjesz, że dania przygotowywane własnoręcznie są smaczniejsze, a twoja szafa wreszcie zacznie się domykać?

W drugiej kolejności przyjrzyj się wydatkom, które zakwalifikowałeś jako stałe, niezbędne. Może jest tam abonament telewizyjny w wersji premium, a ty oglądasz tylko podstawowe kanały? Zrezygnuj z niego, bo nie warto przepłacać.

Jak sobie poradzić w gorszych i... lepszych finansowych okresach?

Kiedy nie starcza ci na pokrycie podstawowych wydatków, unikaj nieprzemyślanego zadłużania się. Nie bierz kolejnego wysoko oprocentowanego kredytu, ale skorzystaj z kredytu konsolidacyjnego, który pozwoli na obniżenie comiesięcznej raty. Dobrym rozwiązaniem jest także płacenie kartą kredytową. Zadłużenie będzie darmowe, jeśli zdążysz je spłacić w trakcie okresu bezodsetkowego.

Wydawałoby się, że trudną sytuacją może być tylko taka, kiedy masz za mało pieniędzy. Okazuje się, że gdy dostaniesz duży przypływ gotówki, na przykład z intratnego zlecenia, bardzo chcesz je wydać. W końcu zasłużyłeś, prawda? Jeśli dużo wydasz na impulsywne zakupy, to możesz popaść w poważne finansowe tarapaty, gdy twoje dochody się zmniejszą. Jak więc mądrze zagospodarować te środki?

Poduszka finansowa

Poprzez odpowiednie budżetowanie dążysz do celu, jakim jest zbudowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa. Są to oszczędności, które sprawią, że będziesz spał spokojnie. Kiedy zepsuje Ci się samochód czy nagle zachorujesz, będziesz miał pieniądze na pokrycie niezbędnych wydatków, bez konieczności zadłużania. Pamiętaj, jeżeli nie ma bezwzględnej konieczności, nie ruszaj tych pieniędzy. Z pewnością przydadzą ci się na emeryturze. Aby na tym zarobić, możesz je ulokować na bezpiecznej lokacie lub na polisie emerytalnej w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zyski nie będą wysokie, ale w tym przypadku ważniejsze jest bezpieczeństwo twoich pieniędzy.

Fundusz awaryjny

Rozwiązaniem równie potrzebnym jak poduszka finansowa, ale na krótszą metę, jest fundusz awaryjny. Zarabiasz nieregularnie, więc czasami trudno jest ci znaleźć większą kwotę. Możesz temu zaradzić, tworząc fundusz awaryjny. Będą to pieniądze przeznaczone na planowane wydatki. Przykładowo, jeżeli planujesz w sierpniu wyjechać na wakacje z rodziną za 6 tys. zł, to możesz odkładać na ten cel przez cały rok 500 zł miesięcznie. Brzmi lepiej, prawda? Możesz w tym celu założyć sobie konto oszczędnościowe i w jego ramach założyć kilka subkont na dany cel. Dzięki temu twoje środki zaprocentują i nie będzie cię kusić, aby je wypłacać.

Pamiętaj, że żaden „przepis na budżet” nie pomoże ci zapanować nad finansami, jeżeli sam nie będziesz tego chciał. Nasze podpowiedzi mogą ci pomóc i warto się do nich zastosować, aby wkroczyć na dobrą ścieżkę. Ale tylko świadomość celu, czyli bezpiecznej finansowej przyszłości, powinna tobą kierować.

Podobne artykuły