Cena miłości, czyli ile Polacy wydają z okazji Walentynek

  • 14 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
14 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Zakochanych, czyli Walentynki. Jak pokazują wyniki badania Mastercard, nie oszczędzamy z tej okazji na prezentach. Mimo że na kwiaty wciąż wydajemy najwięcej, to coraz bardziej doceniamy wspólne spędzanie czasu. Ale romantyczna kolacja czy wypad na weekend też kosztują.
Cena miłości, czyli ile Polacy wydają z okazji Walentynek

Mastercard zaprezentował wyniki najnowszej edycji swojego badania Mastercard Love Index. Organizacja co roku sprawdza, jak zmieniają się zwyczaje zakupowe konsumentów z okazji Walentynek w ponad 200 krajach. Raport powstaje na podstawie analizy płatności kartami kredytowymi, debetowymi i pre-paid w dniach 11-14 lutego. Walentynkowe wydatki Polaków są zgodne ze światowymi trendami, a w ciągu ostatnich dwóch wzrosły o ponad połowę.

Ceny coraz wyższe, ale to nie zniechęca Polaków do wydawania

Ceny towarów i usług rosną zaskakująco szybko. W grudniu 2019 r. inflacja wyniosła 3,4%, o czym poinformował Główny Urząd Statystyczny. Sytuacja finansowa Polaków pozostaje jednak stabilna. Od nowego roku wzrosła płaca minimalna, a kondycję domowych budżetów wciąż poprawia świadczenie 500+. Może mieć to pośredni wpływ na to, że chętnie wydajemy pieniądze z okazji różnych świąt. Wskaźnik Mastercard Love Index tylko to potwierdza.

W latach 2017-2019 wydatki Polaków z okazji Dnia Zakochanych wzrosły o 63%. A łączna wartość prezentów, będących wyrazem miłości wynosiła ponad 259 mln zł. Obliczono, że za tę kwotę można kupić 6,5 mln czekoladek lub 52 mln czerwonych róż. Warto podkreślić, że są to jedynie dane dotyczące wydatków kartami Mastercard. Biorąc pod uwagę także inne organizacje płatnicze, to skala będzie zdecydowanie większa.

Wspólne przeżycia ważniejsze niż biżuteria i czekoladki

Tradycyjne prezenty takie jak walentynkowa kartka, kwiaty i biżuteria nadal pozostają sprawdzonym pomysłem na sprawienie przyjemności ukochanej osobie w Walentynki.

Ale nowym trendem w świętowaniu 14 lutego według raportu Mastercard jest podarowanie drugiej osobie wolnego czasu. W tym celu Polacy wybierają kolację przy świecach lub weekendowy wyjazd. To właśnie na bilety lotnicze i rezerwacje hoteli wydajemy o ponad 50% więcej niż jeszcze dwa lata temu. Natomiast restauracje odnotowują wzrost płatności kartami w Dniu Zakochanych nawet o 65%.

Wciąż jednak nie dorównujemy chociażby Ukrainie, której obywatele są bardzo hojni w udowadnianiu swojej miłości. Właśnie tam w ciągu dwóch lat wydatki związane z obchodami Dnia Świętego Walentego wzrosły o 122%.

Prezentów nie kupujemy już na ostatnią chwilę

Statystyki pokazują także, że o tym, jak zaskoczyć miłość naszego życia na Walentynki, myślimy z coraz większym wyprzedzeniem. Jeszcze trzy lata temu upominki kupowaliśmy dzień wcześniej, czyli 13 lutego. W 2019 roku kupowaliśmy je już 11 lutego.  

Powodem może być to, że wolimy robić zakupy online. W minionym roku odnotowano wzrost o blisko 80% więcej transakcji w internecie przed 14 lutym niż to miało miejsce w  2017 r.

Gdy już jesteśmy zmuszeni kupić prezent na ostatnią chwilę, to osobiście wybieramy się do sklepów stacjonarnych. Wtedy płacimy głównie zbliżeniowo. Takie statystyki czynią nas nie tylko jednym z europejskich, ale także światowych liderów płatności zbliżeniowych.  

Dodano:
14 Lut 2020

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły