Chcesz założyć firmę w 2020 r.? Zobacz, które banki oferują kredyt na start

 • 27 Sty 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(0)
Potrzebujesz pieniędzy, żeby rozkręcić swój biznes? Sprawdź, który bank może Ci w tym pomóc.
Chcesz założyć firmę w 2020 r.? Zobacz, które banki oferują kredyt na start

Osoby, które dopiero zakładają firmę, muszą liczyć się z ograniczonym zaufaniem banków. Zmieni się to dopiero po roku działalności. Problem w tym, że co trzecia firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw upada wcześniej. Czy mimo takich statystyk mogą liczyć na finansowe wsparcie? Które banki mają propozycje dla firm na start?

mBank – kredyt na start i wsparcie dla firm

mBank oferuje kredyt na start firmom nie starszym niż 12 miesięcy. Wnioskować można o pożyczkę lub o dopuszczalne saldo kredytowe na koncie. Już pierwszego dnia działalności można dostać do 30 tys. zł Spłata odbywa się w ratach, a okres kredytowania może trwać do 84 miesięcy. Jest też możliwość zawieszenia spłat na trzy miesiące.

Dodatkowe opłaty obejmują:
 • prowizję za udzielenie pożyczki – od 0 do 5 proc. kwoty kredytu,
 • prowizję za wcześniejszą lub całkowitą spłatę pożyczki - 2 proc. (min. 100 zł),
 • ubezpieczenie spłaty rat pożyczki dla firm (jednorazowa opłata) - 0,15 proc. x liczba miesięcy pożyczki x łączna kwota pożyczki (z wyłączeniem kwoty kredytowanej opłaty za ubezpieczenie),
 • ubezpieczenie spłaty rat kredytu krótkoterminowego dla firm w zakresie poważnego zachorowania, operacji chirurgicznych, pobytu w szpitalu w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku (płatne jednorazowo w dniu uruchomienia pożyczki) - 0,15 proc. x liczba miesięcy pożyczki x kwota pożyczki (z wyłączeniem kwoty kredytowanej opłaty za ubezpieczenie).
Są też prowizje za:
 • udzielenie dopuszczalnego salda debetowego – od 3 do 5 proc. kwoty kredytu,
 • odnowienie dopuszczalnego salda debetowego – 4 proc. kwoty kredytu
 • podwyższenie kwoty dopuszczalnego salda debetowego - od 3 do 5 proc. kwoty podwyższenia
 • niewykorzystanie kwoty dopuszczalnego salda debetowego – 3 proc. w skali roku
 • niewykorzystanie kwoty salda - naliczana przy wykorzystaniu mniejszym niż 50 proc. przyznanego limitu

Firmy, które są na rynku dłużej niż rok, mogą liczyć na znacznie większy kredyt gotówkowy i lepsze warunki. Tutaj limit wynosi 500 tys. zł, a oprocentowanie nalicza się tylko za wykorzystaną kwotę kredytu. Odnowienie środków odbywa się przy każdej wpłacie. Warto pamiętać, że można ubiegać się o przyznanie dofinansowania z Unii Europejskiej, dzięki któremu zyska się w sumie nawet o 50 proc. środków więcej.

PKO BP – pożyczka na start

W PKO BP firma, która działa krócej niż 18 miesięcy, może liczyć na 100 tys., a bez zabezpieczeń rzeczowych do 50 tys. Okres spłaty to maksymalnie 60 miesięcy. Jest też możliwość zawieszenia kredytu na miesiąc każdego roku. Bank nie wymaga faktur, ale będzie sprawdzał realizację założeń biznesplanu. Raty są równe lub malejące.

Kredytu nie można wykorzystać na budowę lub rozbudowę obiektu budowlanego ani na spłatę zadłużenia.

BNP Paribas – kredyt dla nowych firm

BNP Paribas oferuje kredyt do 30 tys. bez zabezpieczeń lub do 50 tys. z zabezpieczeniem. Mogą się o niego starać osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, które w okresie poprzedzającym jej rozpoczęcie, były zatrudnione na umowie o pracę lub zlecenie. Kredyt jest skierowany do firm, które chcą sfinansować zakupy, związane z codzienną działalnością.

Dodano:
27 Sty 2020

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły