Chcesz zwiększyć zdolność kredytową? Skonsoliduj kredyty!

  • 27 Lip 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Masz na koncie wiele zobowiązań i obawiasz się, że bank odmówi Ci kolejnej pożyczki? Jeśli chcesz zmniejszyć wysokość miesięcznych rat i podnieść zdolność kredytową, zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny. Wyjaśniamy, jakie czynniki biorą pod uwagę banki przy badaniu zdolności klientów oraz przedstawiamy ranking ofert konsolidacyjnych.
Chcesz zwiększyć zdolność kredytową? Skonsoliduj kredyty!

Zdolność kredytowa oznacza możliwość terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań i jest jednym z najważniejszych parametrów, które analizują banki, weryfikując Twój wniosek kredytowy.

Jak banki obliczają zdolność kredytową?

Sprawdzając Twoją zdolność kredytową, banki biorą pod lupę przede wszystkim wysokość miesięcznych zarobków oraz spłacanych zobowiązań. Wolne środki, które powstaną po odjęciu zobowiązań od wpływów na konto, stanowią tzw. dochód rozporządzalny, który bank będzie brał pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej.

Kolejnym ważnym czynnikiem będzie wiek kredytobiorcy, a także rodzaj umowy, na podstawie której osiąga przychody. Banki przychylnie patrzą na klientów zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale kredyt możesz otrzymać również pracując na umowę zlecenie czy prowadząc własną działalność gospodarczą.

Przy obliczaniu zdolności kredytowej bank poprosi Cię również o informację na temat Twojego stanu cywilnego, liczby osób pozostających na utrzymaniu czy stałych zobowiązań, które opłacasz. Przygotuj się także na to, że instytucje finansowe mogą stosować inne kryteria, zatem żeby zatem uniknąć rozczarowania, samodzielnie oblicz zdolność kredytową, np. korzystając z praktycznych narzędzi dostępnych online.

Pomogą Ci w tym kalkulatory zdolności kredytowej, które na podstawie aktualnych danych z różnych banków obliczają zdolność oraz podają przewidywaną wysokość miesięcznej raty.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Żeby dowiedzieć się, na jaką kwotę możesz liczyć, podaj podstawowe dane, takie jak:

  • miesięczny dochód,
  • liczbę osób w gospodarstwie,
  • wysokość rat kredytów,
  • limity na kartach kredytowych.

Jak kredyt konsolidacyjny wpłynie na Twoją zdolność kredytową?

Zaciągnąłeś kredyt gotówkowy na remont mieszkania, a potem zdecydowałeś się na kolejny, np. samochodowy? Możesz słusznie obawiać się, że Twój domowy budżet nie udźwignie trzeciego zobowiązania. W takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny podwyższy Twoją zdolność. Jak to możliwe? Dzięki połączeniu kilku zobowiązań w całość oraz wydłużeniu okresu spłaty zmniejszy się wysokość miesięcznej raty, a zatem wzrośnie dochód rozporządzalny. Możesz to prześledzić na przykładzie:

Jan zarabia miesięcznie 5 tys. złotych. Jakiś czas temu zaciągnął kredyt gotówkowy w wysokości 10 tys. zł na 48 miesięcy, z oprocentowaniem 8,99%. Wysokość miesięcznej raty wynosi 248 zł. Oprócz tego ma na swoim koncie kredyt samochodowy w wysokości 35 tys. zł, którego miesięczna rata jest równa 870 zł. Okres kredytowania obejmuje 48 miesięcy, a oprocentowanie wynosi 8,99%.

Kwota Czas spłaty Oprocetowanie Miesięczna rata
10 tys. zł 48 miesięcy 8,99% 248 zł
35 tys. zł 48 miesięcy 8,99% 870 zł

Źródło: Opracowanie własne direct.money.pl

Obecnie Jan płaci miesięcznie 1 118 zł za dwie raty kredytów. Po skonsolidowaniu zobowiązań i wydłużeniu okres spłaty do 72 miesięcy miesięczna rata będzie wynosiła Jana jedynie 811 zł.

Jak wskazuje kalkulator kredytu konsolidacyjnego, zwiększeniu ulegnie również jego zdolność kredytowa – z 73 tys. złotych przed konsolidacją na prawie 87 tysięcy po połączeniu zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny to zatem dobre rozwiązanie dla zadłużonych – pomoże Ci zmniejszyć wysokość miesięcznych obciążeń, przyniesie ulgę dla Twojego domowego budżetu i podwyższy zdolność.

Ranking kredytów konsolidacyjnych – sprawdź ofertę banków

Banki mogą zaoferować Ci kredyt konsolidacyjny na różnych warunkach. Jeżeli interesuje Cię połączenie zobowiązań o łącznej wysokości 100 tys. zł, przy rozłożeniu okresu spłaty na 60 miesięcy, rata wyniesie Cię od 2 047 zł do nawet 2 357 zł. Skąd biorą się różnice w kwotach? Tak duże dysproporcje pomiędzy bankami wynikają z różnic w wysokości oprocentowania oraz prowizji. W podanym przykładzie oprocentowanie waha się od 6,49% w banku Citi Handlowy, aż do 9,99% w T-Mobile Usługi Bankowe.

Nie chcesz kupić przysłowiowego kota w worku? W znalezieniu odpowiedniej oferty pomogą Ci porównywarki dostępne online. Sprawdzając propozycje banków, pamiętaj o zweryfikowaniu RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, stanowiącej całkowity koszt zobowiązania. Jeśli zatem chcesz uzyskać najlepszy kredyt konsolidacyjny – ranking pozwoli Ci dobrać rozwiązanie spełniające Twoje oczekiwania.

Dodano:
27 Lip 2017

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły