Choinka żywa czy sztuczna - co wybrać?

  • 05 Gru 2016
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Sprawdź wady i zalety.
Choinka żywa czy sztuczna  - co wybrać?

Święta bez choinki? Nie, to niemożliwe. Ale na co się zdecydować: na unoszący się w mieszkaniu zapach lasu czy plastikowe drzewko, którego nie musisz kupować co roku? Też masz ten dylemat? Sprawdź, co wybrać.

Usłyszałam kiedyś, że sztuczna choinka to pocięty plastikowy worek. Trudno się z tym nie zgodzić, że łatwiej o odświętną atmosferę, kiedy w mieszkaniu pachnie prawdziwą choinką. Dla mnie święta zaczynają się już wtedy, gdy zmarznięta wybieram najładniejsze drzewko. Jednak potem żałuję swojego wyboru, kiedy kilka razy dziennie muszę zamiatać suche igły.

Prawdziwa, pachnąca choinka

Ogromną zaletą zielonego drzewka jest jego leśny zapach i to, że po prostu wygląda ładniej. W końcu żywe igły wprowadzają do domu niepowtarzalny klimat i zdecydowanie górują nad plastikowym workiem.

R E K L A M A

Choinka żywa czy sztuczna  - co wybrać?

Żywa choinka jest też bardziej ekologiczna. Jeśli kupisz ściętą, to możesz ją wyrzucić bez wyrzutów sumienia. Bardzo szybko się rozłoży. Jeżeli zdecydujesz się na wersję ukorzenioną w doniczce, to po świętach możesz przesadzić ją do ogrodu.

Niestety, prawdziwe drzewko wymaga dużo więcej zachodu. Co roku musisz ją kupić, a potem podlewać czy przycinać. Sypią się z niej igły. Jeśli chcesz mieć czysto na podłodze, codziennie musisz pod nią zamiatać. Po kilku tygodniach drzewko usycha i nie wygląda już tak ładnie, jak na początku.

Choinkowe tricki
  • Kup w tym roku jodłę kaukaską. Jest trochę droższa niż standardowy świerk, ale prawie nie osypują się z niej igły – zasychają, ale nie spadają.
  • Zanim ustawisz choinkę w mieszkaniu, przez kilka dni potrzymaj ją w chłodzie – np. na balkonie lub w garażu. Dzięki temu dłużej będzie świeża.
  • Gdy kupujesz ścięty świerk czy jodłę, to popatrz na miejsce jej ścięcia. Powinno być wilgotne od żywicy, to znaczy, że drzewko zostało niedawno ścięte.

Sztuczne drzewko

Jeśli przede wszystkim cenisz sobie wygodę, to wybierz plastikową choinkę. Kupisz ją raz, a co roku będziesz tylko wyciągał z piwnicy, więc oszczędzasz czas i pieniądze. Nie musisz także dbać o nią. Przed świętami wystarczy tylko ją odkurzyć, udekorować i położyć pod nią prezenty.

A jej wady? Plastik, z którego jest zrobiona na pewno nie jest ekologiczny. Wiesz, że taka choinka będzie się rozkładać przez 400 lat? Zwróć jeszcze uwagę, że takie drzewko jest dużo bardziej chybotliwe niż żywa choinka w doniczce. Jeśli masz psa lub kota, to zbyt często możesz widywać takie sytuacje...

Choinka żywa czy sztuczna  - co wybrać?

Zobacz więcej świątecznych porad

Podobne artykuły