Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Co chcemy zmienić w 2018 roku? Postanowienia noworoczne Polaków

Fot. pexels.com

Nowy rok to nowe możliwości. 31 grudnia chcemy zapomnieć o wszystkich porażkach, a pierwszego stycznia obudzić z przekonaniem, ze przecież wszystko można zacząć jeszcze raz. Badanie przygotowane przez Lightbox pokazuje, że niemal 40 proc. Polaków robi postanowienia noworoczne. Nawet jeśli rezygnujemy z naszych zamiarów już po kilku tygodniach, wraz z początkiem stycznia chcemy wierzyć, że tym razem na pewno się uda.

Nowa praca, zdrowsza dieta, rzucenie palenia lub częstsze uprawianie sportu – to tylko niektóre postanowienia noworoczne Polaków. Chcemy być zdrowsi, bardziej wysportowani, a przede wszystkim szczęśliwsi. Niestety większość z nas nie robi nic, aby dotrzymać obietnic składanych podczas sylwestrowej nocy, co powoduje, że już po miesiącu wracamy do starych nawyków.

Dlaczego nie dotrzymujemy postanowień noworocznych?

Co sprawia, że nie udaje nam się wytrwać w noworocznych postanowieniach? Powodów jest kilka. Po pierwsze, stawiamy sobie zbyt wygórowane cele. Zamiast zapisać się na siłownię raz w tygodniu, wykupujemy roczny karnet, wierząc że pojawimy się w klubie fitness przynajmniej pięć razy w tygodniu. Po drugie, chcemy zmienić zbyt wiele rzeczy na raz. Jeśli chcemy w ciągu dwunastu miesięcy znaleźć lepiej płatną pracę, odłożyć na samochód oraz jechać na zagraniczne wakacje, może nam zabraknąć na zrobienie wszystkiego czasu i energii. Po trzecie, nasze postanowienia są zbyt ogólne. Myślimy sobie „chcę schudnąć”, zamiast „będę biegał trzy razy w tygodniu po pół godziny”. To wszystko sprawia, że każdego roku składamy sobie dokładnie te same obietnice.

W 2018 roku Polacy chcą zadbać o zdrowie

Przyglądając się planom Polaków na kolejny rok, można łatwo zauważyć, że najwięcej z nas chce zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Lightbox przeprowadził badanie wśród osób, które robią noworoczne postanowienia. Okazało się 37 proc. ankietowanych chce w 2018 roku schudnąć, natomiast 35 proc. więcej się ruszać. Niemal co trzeci badany przyznał, że planuje lepiej się odżywiać, a co piąty zamierza rzucić palenie. Co ciekawe, o zbędne kilogramy martwi się znaczniej więcej pań. Aż 57 proc. kobiet przyznało, że w przyszłym roku postanawia zadbać o swoją figurę. W grupie mężczyzn podobnie odpowiedziało jedynie 17 proc. panów. Proporcje są natomiast zbliżone w przypadku deklaracji o zwiększeniu aktywności fizycznej.

Finanse w nowym roku

Rozpoczęcie nowego roku jest także doskonałą okazją, aby zadbać o swoje finanse. Plany związane lepszym zarządzaniem domowym budżetem ma prawie połowa z nas – wynika z raportu przygotowanego przez Deutsche Bank. Chcemy samodzielnie odkładać na emeryturę (19 proc. odpowiedzi) oraz umieszczać fundusze na lokatach terminowych (16 proc.). Znacznie rzadziej myślimy o inwestowaniu, co pokazuje, że w dalszym ciągu boimy się podejmować ryzyko finansowe. Raport Deutsche Bank pokazuje również, że sytuację swojego portfela chcą zmienić przede wszystkim osoby młode. W grupie osób do 30 r.ż. niemal wszyscy badani planują w nowym roku zadbać o swoje finanse. Wśród respondentów, którzy ukończyli 40 lat odsetek ten spada do jedynym 30 proc. Powyższe wyniki pokazują, że coraz więcej z nas myśli rozsądnie o swojej finansowej przyszłości, co z pewnością napawa dużym optymizmem.

Osiągaj cele, zamiast tylko je wyznaczać

Skoro dotrzymywanie noworocznych postanowień przychodzi nam z takim trudem, czy w ogóle warto je robić? Warto! Dzięki temu możemy zapomnieć o wszystkich porażkach i z nową energią wdrożyć zmiany w swoim życiu. Pamiętajmy jednak, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę, tylko małymi krokami osiągać wyznaczone cele. A im dłużej będziemy trwać w noworocznych postanowieniach, tym szybciej staną się one naszym codziennym nawykiem.