Co jest droższe - kredyt czy pożyczka hipoteczna?

  • 06 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Mnóstwo osób nie rozróżnia pojęcia kredytu od pożyczki hipotecznej. Mimo że ich nazwy są do siebie zbliżone, to są to dwa zupełnie inne produkty bankowe. Co je dokładnie różni i który z nich okaże się lepszym rozwiązaniem? Sprawdź, co jest droższe: kredyt czy pożyczka hipoteczna?
Co jest droższe - kredyt czy pożyczka hipoteczna?

Rozważasz zakup mieszkania, ale nie masz wystarczającej ilości środków? Zapewne interesuje Cię zatem oferta kredytu hipotecznego. A zastanawiałeś się kiedyś nad pożyczką hipoteczną? Jak się okazuje, nie ma ona wiele wspólnego z kredytem hipotecznym. Sprawdź co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. 


Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - różnice


O kredycie hipotecznym słyszał chyba każdy. To zapewne jedna z pierwszych form finansowania, która przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o zakupie mieszkania. Ten kredyt możesz przeznaczyć wyłącznie na zakup nieruchomości bądź remont. W większości przypadków jest on udzielany na 15-25 lat. Co więcej, każda osoba, która zamierza zaciągnąć kredyt hipoteczny, musi posiadać wkład własny. Większość banków oczekuje, że jego wysokość będzie wynosiła min. 20% wartości nieruchomości. Jeśli chcesz sprawdzić, jaką dokładnie sumę musisz odłożyć, to skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej do kredytu hipotecznego. 

W przeciwieństwie do kredytu, pożyczkę hipoteczną możesz zaciągnąć na dowolny cel. W tym przypadku zabezpieczenie Twojej pożyczki stanowi hipoteka. Co to dla Ciebie oznacza? Aby otrzymać pożyczkę hipoteczną musisz być już w posiadaniu nieruchomości. Suma udzielona w tego rodzaju zobowiązaniu jest niemała, gdyż może wybierać do 70% wartości nieruchomości. To, na co przeznaczysz pozyskane w ten sposób środków, pozostaje już Twoją prywatną sprawą.


Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna - co okaże się droższe?

Wydawać by się mogło, że skoro pożyczka hipoteczna udzielana jest niejako pod zastaw nieruchomości, powinna okazać się tańszym wyborem. Bank otrzymuje już przecież pewne zabezpieczenie. W praktyce okazuje się jednak, że tańszy jest kredyt hipoteczny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pożyczka udzielana jest na dowolny cel, a tego rodzaju pożyczki są przeważnie najdroższe, co można zauważyć przy pożyczkach gotówkowych. Wystarczy je porównać chociażby z kredytem samochodowym, aby dostrzec, że kredyty przeznaczane na konkretny cel są tańsze.


Kredyt hipoteczny - jak znaleźć korzystną ofertę?

Skoro wiesz już, że to kredyt hipoteczny będzie dla Ciebie lepszym wyborem, warto jeszcze zastanowić się, w jaki sposób znaleźć najbardziej atrakcyjną propozycję. Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju rankingi kredytów hipotecznych. Korzystając z nich z łatwością porównasz dostępne aktualnie propozycje. Kalkulator kredytu hipotecznego pozwoli zaś przeliczyć na jaką kwotę kredytu możesz sobie pozwolić i w jakim okresie będziesz w stanie ją spłacić. Pamiętaj, aby przy porównaniu poszczególnych ofert, zwrócić uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która uwzględnia całkowity koszt kredytu. 

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwa różne produkty bankowe. W większości przypadków, to pierwsze rozwiązanie okaże się bardziej korzystne pod względem finansowym. 
 

Dodano:
06 Lut 2020

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły