Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Co może zrobić windykator? Jakie ma uprawnienia? SPRAWDŹ TERAZ!

Fot.

Pan Janusz pożyczył od Pana Andrzeja 3 tys. zł. Wpadł w tarapaty finansowe i nie był w stanie spłacić pożyczki. Pan Andrzej stracił cierpliwość i przekazał dług firmie windykacyjnej. Jak możesz się domyślić, przyjaźń się skończyła, bo dobrze zbudowani pracownicy tej firmy zaczęli nachodzić i grozić Panu Januszowi, że powiedzą żonie o jego długach i wyniosą mu z domu cenne rzeczy. Mogą to zrobić? Sprawdź teraz!

Przede wszystkim, windykator to nie policja, sąd ani komornik. Nie ma prawa zmusić cię do czegokolwiek. Jego celem jest dogadanie się z tobą, abyś spłacił zaciągniętą pożyczkę. Niestety, często bywa tak, że windykatorzy chcą być skuteczni, więc przekraczają swoją uprawnienia. Nie pozwól im na to!

Co może zrobić windykator?

Zgodnie z prawem może zrobić niewiele, więc będzie się uciekał do różnych sposobów, abyś się go bał. A strach to najskuteczniejsza metoda zmuszenia cię, abyś uregulował dług. Mówi, że wie, do której szkoły chodzą twoje dzieci? Straszy, że zrobi ci awanturę w pracy? Nachodzi cię w domu i robi ci zdjęcia? Pamiętaj, że każde z tych działań możesz zgłosić na policję jako próby szantażu i nękania.

Windykator może kontaktować się z tobą (dzwonić, pisać maile i SMS-y) tylko po to, aby ustalić nowe warunki spłaty pożyczki. Główną ideą jego pracy jest to, aby dogadać się z tobą, co do wysokości raty i okresu spłaty. Powinien spytać cię, ile co miesiąc będziesz w stanie spłacać i zachęcić, abyś robił to regularnie. W końcu i jemu i tobie powinno zależeć na tym, abyś skończył z długami.

Czego nie może zrobić windykator?

Firma windykacyjna nie może zmusić cię siłą ani zastraszeniem do spłaty zadłużenia. Sprawdź, najczęstsze „nieczyste zagrywki” windykatorów.

1. Skierujemy sprawę do sądu. Firma sama w sobie nie może złożyć wniosku do sądu, aby ściągnąć z ciebie dług. Jeśli jest przedstawicielem banku, to w jego imieniu może to zrobić. Jednak w sądzie będzie stał przeciwko tobie bank, a nie windykatorzy.

2. Przyjedziemy do twojego domu i zabierzemy ci telewizor. Windykator to nie komornik, więc nie może zabrać twojego majątku: odebrać nic cennego z twojego domu ani zagarnąć pensji. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie masz obowiązku wpuszczania windykatora do domu. Jeśli chce przekroczyć twój próg, to powiedz stanowczo „STOP!”.

3. A co powie żona na to, że masz długi? Nikt nie ma prawa rozpowszechniać takich informacji. Nawet gdy windykator straszy cię, że doniesie twojemu pracodawcy, rodzinie czy sąsiadom o tym, że masz długi. Jest to objęte tajemnicą bankową i każdy, kto ujawni tego typu fakty, to łamie Prawo Bankowe.

4.Sprawdzimy, czy rzeczywiście nie masz pieniędzy na spłatę. Jeśli firma windykacyjna każe ci ujawnić stan twojego konta bankowego lub posiadany majątek, to wiedz, że nie ma prawa tego robić! Masz obowiązek ujawnić to, ile posiadasz dopiero po wyroku sądu i rozpoczęciu egzekucji komorniczej.

5. Wiemy, gdzie pracujesz, więc możesz się nas spodziewać. Tak samo, jak w przypadku domu, windykator nie może nachodzić cię w pracy. Oprócz tego, jeśli pracujesz firmie prywatnej, to nikt obcy nie ma prawo wejść na jej teren.

Co zrobić, gdy windykator łamie prawo?

Jeśli któraś z powyższych sytuacji ci się zdarzyła albo przedstawiciel firmy windykacyjnej cię nimi straszył, to nie puść mu tego płazem! Możesz złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego, która nadzoruje banki i firmy windykacyjne. Na stronie KNF znajdziesz formularz, gdzie możesz opisać swoją skargę. Drugim wyjściem jest zgłoszenie się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tam także możesz złożyć zażalenie, jeśli twoje prawa są łamane.

Zachęcam cię, żebyś reagował na to, gdy ktoś bezprawnie cię krzywdzi. Im więcej osób zgłosi zażalenia, tym częściej KNF będzie kontrolował firmy windykacyjne i tym mniej będzie nadużyć. Przestań żyć w strachu i po prostu działaj.


Podobne artykuły