Co można załatwić w banku online?

  • 15 Kwi 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Polacy stali się wygodni. Polubiliśmy zakupy i załatwianie spraw przez internet. Potwierdzają to tysiące paczek dostarczanych każdego dnia przez firmy kurierskie. Dlatego swoje procesy zaczęły zmieniać także urzędy i banki. Niespodziewana epidemia koronowirusa wyraźnie je przyspieszyła. Co dzisiaj możesz załatwić w banku bez wychodzenia z domu? Czy sprawnie założysz konto bankowe lub zawnioskujesz o kredyt gotówkowy? Sprawdzam, jak to wygląda w Alior Banku.
Co można załatwić w banku online?

Jak bardzo zmieniło się podejście banków związane z bezpieczeństwem pracowników oraz klientów w ostatnim czasie pokazuje przykład Alior Banku. Jeszcze miesiąc temu nowy klient nie mógł otrzymać kredytu w pełnym procesie online. Mógł złożyć wniosek, ale w celu podpisania umowy zapraszany był do oddziału. Tylko w ten sposób możliwe było prawidłowe zweryfikowanie jego tożsamości. Aktualnie proces jest całkowicie internetowy, a dane klienta potwierdzane są przez wideo. O jakie produkty można zawnioskować?

Darmowe konto bankowe przez internet

Najłatwiej przez internet zawnioskować o konto osobiste. To podstawowy produkt bankowy, a jego prowadzenie nie wiąże się dla banku z takim ryzykiem, jak np. udzielenie kredytu. Dlatego wygodnie można je otworzyć bez wychodzenia z domu. W części banków nadal wiąże się to z podpisaniem umowy przez kuriera. Jednak w obliczu epidemii i takie kontakty nie są zalecane.

Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się np. założenie konta przez selfie. Jakiś czas temu tę metodę wprowadził Bank Pekao S.A. Wystarczy pobrać aplikację PeoPay, postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie telefonu i w ciągu maksymalnie 10 minut można otworzyć konto.

Inny sposób weryfikacji klienta podczas otwierania rachunku proponuje Alior Bank. Przez internet należy wypełnić wniosek, a jako sposób podpisania umowy wybrać opcję online lub przez wideo weryfikację.

Podpisanie umowy online możliwe jest gdy posiadasz, już rachunek w innym banku. Wystarczy wtedy wykonać przelew weryfikacyjny z innego konta, którego jesteś posiadaczem i na tej podstawie Alior Bank będzie mógł potwierdzić Twoją tożsamość.

Nowością jest natomiast wideo weryfikacja. Polega ona na połączeniu z konsultantem. Trzeba jednak mieć odpowiedni sprzęt, czyli w praktyce komputer z kamerką, tablet lub telefon, który umożliwi rozmowę przez wideo. W taki sposób dochodzi do podpisania umowy.

Zanim jednak zdecydujesz się na nowy rachunek bankowy, to porównaj oferty, żeby znaleźć nie tylko darmowe konto, ale przede wszystkim dopasowane to do Twoich potrzeb.

Wybierz darmowe konto osobiste dla siebie >>

Kredyt gotówkowy dostępny bez wychodzenia z domu

Kredyt gotówkowy to kolejny produkt, który banki zaczęły przyznawać online. Część z nich umożliwia już taki proces, ale w obecnej sytuacji kolejne z nich wdrożyły takie rozwiązanie u siebie, żeby klienci mogli pozostać w domach. Tak właśnie zrobił Alior Bank.

Żeby zawnioskować o kredyt w Alior Banku, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy i poczekać na telefon. Oddzwoni konsultant, który przedstawi ofertę oraz zaproponuje wypełnienie wniosku. Umowę można podpisać bez konieczności wizyty w placówce banku np. mailowo lub przez wspomnianą już wideo weryfikację.

Ale musisz mieć na uwadze, że udzielając Ci kredytu, bank bierze na siebie znacznie większe ryzyko niż w przypadku prowadzenia dla Ciebie konta. W końcu pożycza Ci pieniądze. Dlatego w zależności od Twoje zdolności kredytowej oraz kwoty, jakiej potrzebujesz, opcja kredytu online może być dla Ciebie niedostępna. Wtedy konieczna będzie wizyta w oddziale. Zostanie zaproponowany Ci termin. Oddziały banków pracują inaczej, ale zachowywane są wszelkie środki ostrożności.

Konto firmowe też założysz online

Duże ułatwienie banki przygotowały dla przedsiębiorców. Oni także mogą skorzystać z bankowych usług przez internet i bez problemu założyć konto firmowe. Jak to wygląda w praktyce?

Trzeba wypełnić wniosek i jako sposób podpisania umowy zaznaczyć opcję – online. We wniosku należy podać numer swojego rachunku osobistego, a następnie wykonać z niego przelew weryfikacyjny. Oczywiście musi to być Twój rachunek, bo bank na tej podstawie sprawdzi Twoją tożsamość. Nie będzie to możliwe, jeśli zrobisz przelew z  rachunku kogoś znajomego. Kwota przelewu wróci później na Twoje konto po zakończonym procesie i jest to zazwyczaj symboliczna złotówka.

Znajdź najlepsze konto firmowe >>

Inne produkty dostępne w bankach bez wizyty w oddziale

Oprócz kont osobistych, firmowych i kredytów możemy też zadbać o swoje oszczędności. W dobie zbliżającego się kryzysu, posiadanie pieniędzy na tzw. czarną godzinę jest bardzo ważne. Żeby zacząć je gromadzić możesz otworzyć lokatę lub konto oszczędnościowe, naturalnie bez wychodzenia z domu. Jeśli chcesz skorzystać z oferty swojego banku, to poszukaj takiej opcji w swojej bankowości elektronicznej. Ale nie musisz być klientem danego banku, żeby ulokować w nim swoje oszczędności. To zależy oczywiście o wybranej przez Ciebie oferty.

Pandemia koronawirusa to ważna lekcja dla państwa, społeczeństwa, ale także banków. Jeśli instytucje finansowe wyciągną z niej odpowiednie wnioski, to wkrótce przez internet skorzystamy z niemal każdej usługi bankowej.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat opisany w artykule, porozmawiaj z naszym Ekspertem. Zadzwoń do nas na numer: 799 350 109.

Dodano:
23 Mar 2020

Zaktualizowano:
15 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły