Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt?

  • 23 Wrz 2020
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zamierzasz ubiegać się o kredyt gotówkowy? Odpowiednio się do tego przygotuj. Co powinieneś wiedzieć zanim złożysz wniosek? Na jaką wysokość kredytu możesz liczyć? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania w poniższym wpisie, z którego dowiesz się, jak dostać kredyt gotówkowy.
Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt?

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jego uzyskane wcale nie musi być trudnej i zazwyczaj wymaga jedynie posiadania zdolności kredytowej. Na jakiej podstawie szacuje ją bank? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy - warunki otrzymania kredytu

Banki coraz częściej starają się ograniczyć procedury związane z przyznawaniem kredytu. Każdy kto stara się o przyznanie kredytu gotówkowego powinien złożyć wniosek o kredyt przez internet lub w placówce banku. Bank może wymagać dodatkowych dokumentów potwierdzające zatrudnienie i dochody. Wymagane dokumenty zależą od zawodu, który wykonujesz. Jeśli starasz się o wyższą kwotę może być wymagana zgoda współmałżonka. Jeżeli jednak posiadasz rozdzielność majątkową warto przygotować akt notarialny potwierdzający ten fakt.

Najogólniej warunki otrzymania kredytu gotówkowego sprowadzają się do dwóch czynników:

  • zdolności kredytowej,
  • dobrej historii kredytowej.

Co to dla Ciebie oznacza? Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt gotówkowy, powinieneś posiadać stałe źródło dochodu i nie widnieć w rejestrze dłużników. Wystarczy zatem, że pracujesz nawet na pół etatu i nie masz na swoim koncie niespłaconych na czas zobowiązań.

Warto przeczytać: Jestem na liście dłużników. Co teraz?

Kto może dostać kredyt gotówkowy?

Otrzymanie kredytu gotówkowego jest o wiele prostsze niż ma to miejsce w przypadku chociażby kredytu hipotecznego. W praktyce wniosek o taką pożyczkę złożyć może każda osoba pełnoletnia, która uzyskuje stały dochód. Co istotne, to możliwość pozyskania gotówki nie tylko dla pracujących, ale i np. emerytów czy rencistów. O kredyt gotówkowy mogą ubiegać się również studenci pod warunkiem, że otrzymują regularne wpływy na konto, np. ze stypendium czy pracy dorywczej. W tym przypadku kwota kredytu nie będzie jednak wysoka. 

Dokumenty niezbędne przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy

W obecnych czasach dostępna jest możliwość uzyskania kredytu gotówkowego wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Z tej opcji mogą jednak zazwyczaj skorzystać osoby, które wniosek o kredyt złożyły w banku, w którym posiadają rachunek rozliczeniowy. Wówczas bank ma łatwy dostęp do zweryfikowania wpływów i wypływów z konta. Przy większych kwotach konieczne może być przedstawienie zaświadczenia o zarobkach/zatrudnieniu. Niekiedy zastępuje je także wycinek z wypłaty czy stan konta z ostatnich kilku miesięcy. W przypadku emerytów będzie to np. wycinek z ostatniej emerytury. 

Warto przeczytać: Kredyt gotówkowy na wyciąg z konta

Jak wysoki kredyt gotówkowy można otrzymać?

Wysokość kredyt gotówkowego, o jaką możesz się ubiegac jest ściśle uzależniona od Twojej sytuacji finansowej. Oznacza to, że im więcej zarabiasz, tym więcej pożyczki otrzymasz. Zarobki do jednak nie wszystko. Jeśli dużo wydajesz i posiadasz już kilka zobowiązań, to musisz liczyć się z tym, że dla banku będziesz bardziej ryzykownym klientem, dlatego może udzielić Ci pożyczki na mniejszą kwotę, nawet przy stosunkowo wysokich zarobkach. Największa dostępna kwota kredytu gotówkowego wynosi zazwyczaj 150-200 tys. złotych

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt gotówkowy?

To zależy, o jaką kwotę chcesz się ubiegać. Aby otrzymać kredyt gotówkowy w wysokości kilkuset złotych, możesz nawet mieć dorywczą pracę. Banki nie wprowadzają w tym przypadku surowych restrykcji. Dla przykładu, przy zarobkach 2 500 złotych, możesz oczekiwać, że bank udzieli Ci nawet kilkanaście tysięcy złotych kredytu. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Bank oszacuje więc, jaka kwota powinna pozostać w Twoim budżecie po odjęciu kosztów pożyczki i na tej podstawie ustali jej wysokość.

Zastanawiasz się, jak można dostać kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej? O ile nie złożysz wniosku na wysoką kwotę pożyczki, to nie powinieneś mieć trudności z uzyskaniem pożyczki.

Kredyt gotówkowy bez umowy o pracę

Jak dostać kredyt bez umowy o pracę? Czy jest to możliwe? Jak najbardziej! Banki bez problemu udzielają kredytów gotówkowych dla osób, które zatrudnione są na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Nie musisz koniecznie pracować na etacie, aby ubiegać się o kredyt gotówkowy. Miej jednak na uwadze, że może się to zmienić, wraz z wysokością pożyczki, o jaką chcesz się ubiegać. Jeśli chcesz uzyskać maksymalną kwotę, to możliwe że umowa zlecenie może wtedy nie wystarczyć. 

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach

Co należy zrobić aby otrzymać kredyt bez zaświadczeń o zarobkach? Na ogół przy mniejszych kwotach kredytu, zaświadczenie nie jest wymagane. Wystarczy wycinek z konta bankowego, na którym będą widnieć wpływy pieniężne na Twój rachunek. To dobra wiadomość dla osób, które nie chcą ujawniać w pracy, że występują o kredyt. W przypadku, gdy chcesz wystąpić o wysoką kwotę (np. 100 tysięcy złotych), to zaświadczenie o zarobkach może być wymagane. 

Kredyt gotówkowy w przypadku złej historii kredytowej

Jak dostać kredyt bez historii kredytowej? Może to być problematyczne, szczególnie jeśli chcesz się starać o większą kwotę. Bank nie posiadając żadnych informacji o tobie nie wie, czy będziesz regularnie spłacał swoje zobowiązanie. Dlatego warto najpierw zbudować pozytywną historię kredytową biorąc mniejszy kredyt, kupując na raty lub korzystając z karty kredytowej.

W znacznie gorszej sytuacji znajdują się za to osoby, których historia kredytowa nie jest najlepsza, bo w przeszłości zdarzyło się im nie dotrzymać terminów spłat swoich zobowiązań. W praktyce oznacza to, że ich dane znalazły się w rejestrze dłużników. Banki nie są skore do udzielania im kredytów przez większe ryzyko braku ich spłaty. Jeśli jednak minęło już kilka lat od wpisania Cię na taką listę, to istnieje szansa, że wpis zostanie usunięty. 

Jak szybko można uzyskać kredyt?

Obecnie pozyskanie kredytu nie jest czasochłonne. Istnieje coraz więcej ofert o udzielenie kredytu gotówkowego online, dzięki czemu nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby złożyć wniosek. Przy mniejszych sumach (do kilku tysięcy złotych) decyzja wydawana jest praktycznie od ręki. W niektórych przypadkach trzeba będzie poczekać na nią od 24 do 72 godzin.

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy krok po kroku

Przymierzasz się do złożenia wniosku o kredyt gotówkowy? Zastanawiasz się jak to zrobić?

Krok pierwszy to wybór interesującej Cię oferty. Jeśli zależy Ci na wyborze najtańszego kredytu, skorzystaj z porównywarek kredytowych. Wybierz kwotę kredytu oraz dogodny okres spłaty. Gdy uznasz, że wysokość miesięcznej raty jest odpowiednia, zaakceptuj warunki kredytu. W kolejnym kroku będziesz musiał podać swoje dane osobowe. Jeśli składasz wniosek o kredyt w swoim banku, to proces wnioskowania o kredyt gotówkowy jest już praktycznie za Tobą. W innym przypadku konieczny może być jeszcze przelew weryfikacyjny, aby potwierdzić Twoje dane osobowe. 

Uwaga!

Wniosek o kredyt możesz złożyć także telefonicznie lub w oddziale stacjonarnym banku.

Co w przypadku odmowy przyznania kredytu?

Może się zdarzyć, że bank odmówi udzielenia kredytu. Co wtedy? Czy masz jeszcze szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Tak, o ile dokonasz pewnych modyfikacji. Postaraj się zmienić swoją sytuację finansową. Kluczowa będzie spłata dotychczasowych zobowiązań, które posiadasz. Możesz także spróbować zmienić źródło dochodu bądź na jakiś czas podjąć się pracy dodatkowej, aby w chwili składania wniosku, wykazać większe dochody. Zamknij także karty kredytowej i nieco zmniejsz wydatki. Wówczas może okazać się, że kredyt gotówkowy jest na wyciągnięcie Twojej ręki.

Warto przeczytać: Bank odmówił ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego!

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
23 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły