Co oznacza skrót OWU?

  • 04 Cze 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Niezależnie, czy będzie tu ubezpieczenie na życie, czy chociażby OC - za każdym razem musisz dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Prawny żargon dla wielu osób jest niezrozumiały, jak zatem przebrnąć przez kolejne zapisy polisy? Podpowiadamy w jaki sposób należy czytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia i na co dokładnie zwrócić uwagę.
Co oznacza skrót OWU?

Zanim podpiszesz umowę ubezpieczeniową, musisz zapoznać się z jej treścią. Dotyczy to każdej dokumentacji, na której zamierzasz złożyć podpis. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się dlaczego warto czytać OWU i jakie mogą być konsekwencje nieznajomości ich zapisów. 

Co to jest OWU? 

Co znaczy OWU? Jest to skrót związany z branżą ubezpieczeniową. Najprościej mówiąc OWU są to Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli dokładne warunki, dotyczące umowy ubezpieczeniowej zawartej między Tobą a ubezpieczycielem.

Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące ubezpieczenia. Musisz wiedzieć, że firma ubezpieczeniowa ma obowiązek udostępnić Ci tego rodzaju dokument. Gdzie znajdziesz OWU? Możesz otrzymać je w formie papierowej przed podpisaniem umowy bądź znaleźć je na stronie internetowej danego ubezpieczyciela.

Co powinien zawierać dokument OWU?

Co wchodzi w zakres OWU? W dokumencie, zawierającym OWU powinny się znajdować:

  • zasady zawarcia umowy ubezpieczenia - kto jest ubezpieczonym i na jaki okres.
  • zakres ubezpieczenia - co dokładnie obejmuje ubezpieczenie oraz na jakim obszarze może zajść zdarzenie ubezpieczeniowe (choroba, wypadek)
  • obowiązki twoje i ubezpieczyciela - co musisz zrobić, aby ubezpieczenie zostało ci wypłacone (np. płacić składkę) oraz co musi zrobić ubezpieczyciel (np. zwrócić koszty za leczenie)
  • definicje ważnych pojęć - szczególnie istotne są znaczenia pojęć ubezpieczeniowych, czyli np., co jest rozumiane jako choroba przewlekła albo jakie sporty są zaliczane do ekstremalnych. Dzięki temu ubezpieczony będzie wiedział, za co dokładnie zostanie wypłacone mu odszkodowanie.
  • zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania - mimo że dane zdarzenie jest objęte ochroną ubezpieczeniową (np. wypadek przy pracy), to jeżeli pracownik będzie pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel uchyla się od odpowiedzialności.

W jakim celu stworzono OWU i kto je ustala?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia stworzono aby dokładnie rozdzielić obowiązki i prawa ubezpieczonego od obowiązków i praw firmy ubezpieczeniowej. To tam możesz znaleźć najważniejsze informacje dotyczące Twojej polisy. Kto ustala OWU? Robi to dany zakład ubezpieczeń, nie może jednak zrobić tego bez analizy ogólnych norm prawnych. Dlaczego? OWU musi być zgodne z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i przepisami kodeksu cywilnego. Co więcej, poszczególne zapisy muszą zostać opracowane w sposób jednoznaczny i zrozumiały, tak aby ubezpieczony wiedział jaki dokument podpisuje. Istnieje także obowiązek zatwierdzenia OWU przez władze nadzorcze zakładu ubezpieczeń.

Dlaczego warto czytać OWU?

OWU to dokument, który zawiera wiele istotnych informacji o ubezpieczeniu, dlatego bez wątpienia warto go przeczytać. To właśnie tam znajdziesz zapis o wyłączeniach odpowiedzialności. Co to znaczy? Są to sytuacje, przedmioty i okoliczności, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Tego rodzaju informacje mogą okazać się dla Ciebie niezbędne. Dzięki temu dowiesz się kiedy możesz żądać od ubezpieczyciela spełnienia świadczenia, a kiedy ono Ci się nie należy. Nie narazisz się wówczas na rozczarowanie związane z brakiem wypłaty świadczenia. 

Porównanie OWU kilku różnych polis to najłatwiejszy sposób na wybór najlepszego ubezpieczenia, dostosowanego do Twoich potrzeb. 

Sprawdź jak porównać ubezpieczenie samochodu: https://direct.money.pl/ubezpieczenieauta/ 

Konsekwencje nieznajomości zapisów OWU

Jak pokazują statystyki, nawet co dziesiąty Polak nie czyta zapisów umów, na których składa swój podpis, a ok. 30% z nas przegląda je jedynie pobieżnie. Takie zachowanie nie powinno mieć miejsca. To przecież w Twoim interesie jest zapoznanie się z prawami, jakie Ci przysługują i ewentualnymi obowiązkami, jakie na Tobie spoczywają. Nie inaczej jest w przypadku OWU. 

Jeśli nie zapoznasz się z dokładnymi warunkami ubezpieczenia, to może się okazać, że wybrana przez Ciebie polisa nie spełnia Twoich wymagań. W efekcie nie otrzymasz akurat tego, na czym Ci zależy. Jak to możliwe? W umowie może widnieć zapis o wyłączeniach zgodnie, z którymi w przypadku zajścia konkretnej sytuacji, nie przysługuje Ci wypłata świadczenia. Jeśli nie doczytasz tej informacji, a mimo to zgłosisz się po ubezpieczeniu, to jedynie zafundujesz sobie niepotrzebny proces formalności, który nie będzie do niczego prowadził. W przypadku gdy nie chcesz czytać umów, zawsze możesz powierzyć to zadanie prawnikowi. 

Jak w każdym przypadku, gdy składasz swój podpis na umowie, tak i przy OWU powinieneś dokładnie zapoznać się z każdym punktem wymienionym w umowie. Pamiętaj, że w ten sposób korzystasz ze swojego prawa do informacji. 

Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniach:

1. Zakres ubezpieczenia mieszkaniowego i czego nie obejmuje?

2. Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego i gotówkowego jest obowiązkowe?

3. Sprawdź jak dobrze wybrać ubezpieczenie komunikacyjne

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
04 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły