Co robić, gdy firma nie przynosi zysku?

  • 12 Mar 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Gdy przychodzą lata chude, a firmy zaliczają straty, pojawiają się nieprzyjemne tego konsekwencje i stres. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z częstszymi kontrolami urzędu skarbowego, a banki patrzą na nich podejrzliwie. Jak sobie z tym radzić?
Co robić, gdy firma nie przynosi zysku?

Rozliczenie podatkowe dla straty

Pewną ulgą dla przedsiębiorców jest to, że płacą niższy podatek, jeśli mają stratę. Odliczenie jej z działalności gospodarczej możliwe jest do pięciu kolejnych lat. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość obniżenia w każdym kolejnym roku nie może przekroczyć 50% poniesionej straty. Takiej opcji nie mają jednak przedsiębiorcy, których firmy mają ujemny wynik finansowy czy niewystarczający wobec ubytku dochód.

Co ciekawe odliczenie przysługuje także przedsiębiorcom, którzy zamknęli mającą stratę działalność i założyli nową – o ile nie minęło wspomniane pięć lat. W rozliczeniu nie ma znaczenia forma opodatkowania. Nie można natomiast odliczać straty w ramach przychodów z pracy na etacie.

Sprawdź, jak rozliczyć podatek online!  >>

Kiedy opłaca się wziąć kredyt lub leasing na firmę?

Jeśli leasing, to najlepiej na środek trwały, który pomoże w osiągnięciu większych przychodów, a co za tym idzie potencjalnie zmniejszy stratę. Trzeba jednak brać pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z podobnymi umowami – zwłaszcza w obliczu problemów finansowych. Jeżeli dodatkowe środki nie wpłyną na zmniejszenie straty, to równie dobrze mogą pociągnąć firmę w dół. Każdy przypadek jest jednak traktowany indywidualnie. Istotna jest np. branża, popyt na usługi w tym sektorze, popyt na usługi konkretnej firmy czy doświadczenie przedsiębiorcy.

Szans na kredyt gotówkowy nie zmniejsza amortyzacja (koszt związany ze stopniowym zużywaniem np. samochodów dostawczych) środków trwałych, która może powodować stratę. Ale będzie to uwzględnione przez analityka bankowego. Podobnie stanie się w sytuacji, gdy w działalności wykorzystuje się środki trwałe w ramach leasingu i co miesiąc wydaje się określoną kwotę raty. W analizie zostanie to jednak wzięte pod uwagę jako inwestycja do generowania przychodu.

Kredyt dla firmy – co bank bierze pod uwagę?

Zanim bank podejmie decyzję, musi zbadać aktualną i przeszłą sytuację finansową oraz zdolność kredytową firmy i jej właściciela. Przeanalizuje bilans zysków i strat, który stworzy obraz przedsiębiorstwa. Na podstawie historii działalności będzie mógł stwierdzić, czy problemy finansowe są tymczasowe, czy długofalowe. Jeśli firma miała stratę, to uzyskanie kredytu będzie trudniejsze, ale wciąż możliwe. Nie może być ona jednak zbyt duża – nie większa niż kilka procent przychodów firmy. Przedsiębiorstwo nie może mieć błędów w kalkulacji kosztów czy zbyt niskich przychodów.

Bank bierze pod uwagę również strukturę kosztów firmy – czy środki idą na inwestycje, czy są raczej przeznaczane na bieżącą działalność bez długofalowego planu. Ważny jest też stosunek kosztów stałych do kosztów zmiennych. Liczą się wynagrodzenia dla pracowników, koszty materiałów, ubezpieczeń, podatków i innych.

Sprawdź, jaką masz zdolność kredytową! >>

Wśród potrzebnych do wnioskowania o kredyt dokumentów będą: księga przychodów i rozchodów i zeznania podatkowe za poprzednie lata. Jeśli firma jest większa, to wymagana jest pełna księgowość i sprawozdanie finansowe. Szansa na kredyt wzrośnie, jeśli strata wynikła z inwestycji w rozwój firmy, zwłaszcza jeśli okazała się ona korzystna. Czasem potrzebny jest też biznesplan.

Jaki kredyt dla firmy ze stratą?

Aby poprawić płynność finansową firmy, można zdecydować się na kredyt obrotowy. Polega on na określonej udostępnieniu przedsiębiorstwu przez bank określonej sumy na ewentualne bieżące wydatki. Można wykorzystać go w nieoczekiwanych sytuacjach, których w prowadzeniu działalności nie brakuje (spóźnienia z płatnościami od kontrahenta, zmiana cen, spadek popytu itp.), ale nie tylko – np. w słabszym sezonie.

Inną opcją jest kredyt inwestycyjny, przeznaczony do nowych maszyn i narzędzi, a także nieruchomości, marketingu czy do zatrudnienia nowych pracowników. Choć są to koszty, które nie zwrócą się od razu, to jednak pracują na przyszły zysk, a to przyjmowane jest przez banki z aprobatą.

Gdzie starać się o kredyt?

Jeśli firma posiada konto firmowe w określonym banku, to ten, znając historię rachunku, może być bardziej przychylny do udzielenia kredytu. W przeciwnej sytuacji warto próbować w innych instytucjach. Niektóre z nich oferują kredyty dla określonych grup przedsiębiorców na preferencyjnych warunkach. Dotyczy to szczególnie działalności, które wiążą się z zaufaniem publicznym. Łatwiej więc o kredyt kancelariom prawniczym czy gabinetom lekarskim.

Alternatywą jest leasing

Firmy w trudniejszej sytuacji finansowej mogą skorzystać z oferty leasingowej, która jest bardziej elastyczna. Tutaj zdolność kredytowa nie jest tak dokładnie sprawdzana. Nie bada się powodu straty i nie wymaga pełnej dokumentacji finansowej. Umowa opiera się często na podstawie oświadczenia o wysokości przychodów i zysków lub strat. W przypadku leasingu także można spotkać się z decyzją odmowną, jeśli stosunek straty do przychodów jest wyjątkowo niekorzystny.

Podobne artykuły