Co się stanie gdy podam nieprawidłowy kod PIN ?

  • 22 Cze 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Każdemu może zdarzyć się, zapomnieć kod PIN do karty bankomatowej, nawet tym, którzy używali go przez ostatnie kilka lat. Pamięć lubi bowiem płatać figle w najmniej odpowiednim momencie. Co w takiej sytuacji zrobić? W końcu mało kto nosi przy sobie PIN zapisany na kartce, bo to jak proszenie się o kłopoty.
Co się stanie gdy podam nieprawidłowy kod PIN ?

Najczęściej banki ustalają, że PIN można wprowadzić błędnie w bankomacie lub na terminalu w sklepie 3 razy w ciągu dnia. Gdy trzy razy podamy nieprawidłowy kod PIN, nasza karta zostanie zatrzymana lub zablokowana. Każdy bank ma jednak nieco inne zasady dotyczące zatrzymania karty. Otrzymując bądź ubiegając się o kartę, należy dowiedzieć się, jakie są zasady zatrzymania karty oraz postępowania w sytuacji, gdy karta zostanie zatrzymana.

Zapomniałem kodu PIN – co robić?

Stoisz przed bankomatem lub terminalem i w głowie czarna dziura – nie potrafisz sobie przypomnieć swojego PIN-u. Niby kojarzysz cyfry, ale nawet nie wiesz, w jakiej kolejności je wpisać. Co prawda możesz spróbować wpisać taki ciąg cyfr, jak Ci się wydaje. Pojawia się tylko pytanie, ile razy można wpisać zły pin w bankomacie? Okazuje się, że tylko trzy. Po trzeciej błędnej próbie następuje blokada karty.

Rozwiązanie problemu zależy od sytuacji. W przypadku płatności kartą w sklepie najprawdopodobniej za zakupy zapłacić trzeba będzie inną kartą lub gotówką, ewentualnie całkowicie zrezygnować z zakupów. Jeśli jednak chodzi o wypłatę środków z bankomatu, musimy liczyć się z tym, że zatrzyma on kartę, do której wprowadzono błędny kod. Wtedy trzeba będzie niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem. 

Zaraz po zatrzymaniu karty przez bankomat zadzwoń na infolinię banku i opisz zaistniałą sytuację. Konsultant przedstawi Ci konkretny schemat postępowania, ten natomiast może różnić się w zależności od banku. Być może przyjedzie ktoś z obsługi technicznej i wyjmie zatrzymaną przez bankomat kartę albo bank ją po prostu zablokuje i wyda nową.

Jak odblokować kartę po wpisaniu złego kodu PIN?

Istnieje kilka sposobów na odblokowanie karty po wpisaniu złego kodu PIN. Ich dostępność może różnić się w zależności od banku, jednak większość z nich wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferuje każdy z nich.

Odblokowanie może nastąpić:

Aby jednak upewnić się, że Twój bank oferuje wszystkie z wymienionych sposobów, zajrzyj na jego stronę internetową lub zadzwoń na infolinię i poznaj szczegóły.

Odblokowanie karty w bankowości internetowej

Posiadacze konta w bankowości internetowej mogą odblokować swoją kartę przez internet. Do tego celu potrzebny im będzie jedynie komputer lub dowolne urządzenie mobilne z dostępem do internetu.

Kartę w bankowości internetowej odblokujesz w kilku prostych krokach. Najpierw zaloguj się do swojego konta. Następnie upewnij się, czy w zakładce „Karty” jest możliwość samodzielnego odblokowania karty. Jeśli tak, wybierz opcję „Odblokuj” i postępuj zgodnie z poleceniami pojawiającymi się na stronie. W tym przypadku najprawdopodobniej trzeba będzie podać aktualny PIN. Co w sytuacji, jeśli nadal nie możesz go sobie przypomnieć?

Rozwiązaniem jest zmiana starego PIN-u na nowy. Aby tego dokonać, wybierz opcję „Zmień PIN” lub „Nadaj PIN”, następnie ustal nowy czterocyfrowy numer. Postaraj się wybrać taki ciąg cyfr, który będzie łatwy do zapamiętania, ale jednak niezbyt prosty, tak aby nie był łatwy do odgadnięcia przez osoby niepożądane. Unikaj ustalania jako PIN-u ciągu kolejnych cyfr czy roku urodzenia.

Odblokowanie karty w bankowości mobilnej

Dzisiaj każdy bank ma dedykowaną aplikację, którą można zainstalować na smartfonie. Schemat postępowania w przypadku bankowości mobilnej jest niemal identyczny jak w przypadku bankowości internetowej.

Wystarczy w menu głównym aplikacji wybrać opcję „Karty” i w odpowiedniej zakładce (jeśli występuje podział na karty) znaleźć kartę, którą chcesz odblokować. Następnie rozszerz listę dostępnych działań i wybierz opcję „Odblokuj” lub „Zmień PIN”.

Najprawdopodobniej konieczne będzie dodatkowe potwierdzenie odblokowania karty np. poprzez wpisanie kodu PIN do bankowości mobilnej. Tak czy inaczej, schemat postępowania jest dość intuicyjny i na żadnym z etapów nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości co do tego, co zrobić dalej, by odblokować swoją kartę.

Odblokowanie karty przez infolinię

W niektórych bankach opisane wyżej opcje mogą nie być dostępne albo z różnych powodów możesz nie chcieć z nich skorzystać. Jeśli zależy Ci na szybkim odblokowaniu karty, możesz zadzwonić na infolinię swojego banku. Numer znajdziesz na jego stronie internetowej.

Podczas rozmowy z konsultantem należy wydać dyspozycję odblokowania możliwości płacenia kartą. W zależności od banku zdalna zmiana kodu PIN może nie być możliwa, wtedy alternatywnie zamówić można nowy PIN. Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość i poczekać na list z nowym kodem. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż obecnie praktycznie każdy bank pozwala załatwić takie sprawy całkowicie zdalnie.

Odblokowanie karty w placówce banku

Masz blisko do oddziału swojego banku albo nie do końca radzisz sobie z obsługą bankowości internetowej lub mobilnej? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś odwiedził najbliższą placówkę i osobiście wydał dyspozycję odblokowania karty. Przedstawiciel banku przeprowadzi Cię przez całą procedurę, a Twoje działania najprawdopodobniej ograniczą się jedynie do złożenia podpisu na stosownym dokumencie.

Chcąc odblokować kartę w oddziale banku, musisz jednak mieć przy sobie dokument, który będzie niezbędny do zweryfikowania Twojej tożsamości. Bez dowodu osobistego lub paszportu odblokowanie karty może okazać się niemożliwe.

Co robić, gdy nie pamiętamy kodu PIN?

Żaden bank nie będzie robić Ci problemów w odblokowaniu karty, jeśli zapomnisz swojego PIN-u. W końcu zapewne ma styczność z tego typu sytuacjami na porządku dziennym. Najlepszym i zarazem najszybszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci odblokować kartę i od razu swobodnie z niej korzystać, jest zmiana kodu PIN.

Warto jednak upewnić się wcześniej, czy zamiana kodu PIN jest bezpłatna, a jeśli nie, to ile Cię to będzie kosztować. Pamiętaj, że ewentualny koszt zmiany kodu PIN może być związany z metodą, za pomocą której ostatecznie go zmienisz. W miarę możliwości postaraj się wybrać taką, przy której nie poniesiesz dodatkowych kosztów.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
22 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły