Co się stanie jeśli spóźnię się z zapłaceniem raty?

  • 18 Cze 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu kredytu, zastanów się, czy aby na pewno jesteś w stanie na czas regulować kolejne raty. Opóźnienia w spłacie mogą pociągać za sobą negatywne konsekwencje. Już nawet dzień po wyznaczonym terminie spłaty, bank może zacząć naliczać karne odsetki. Ich wysokość ustalona została w umowie kredytowej. W ostateczności uruchomiony zostanie proces windykacyjny, który zakończyć się może nawet wizytą komornika. Warto zatem przestrzegać zapisów umowy kredytowej, szczególnie zaś wyznaczonych terminów spłaty.
Co się stanie jeśli spóźnię się z zapłaceniem raty?

Obawiasz się, że nie zdążysz na czas uregulować kolejnej raty Twojego zobowiązania? W życiu zdarzyć mogą się przecież różne sytuacje. Sprawdź, zatem co się stanie jeśli spóźnisz się z zapłaceniem raty. 

Powody opóźnień w spłacie rat

Opóźnienia w spłacie mogą wynikać z wielu powodów. W przypadku kredytów ratalnych bardzo często jest to po prostu zapominalstwo. Zdarza się, że kredytobiorcy zapominają uiścić kolejną ratę, dlatego najlepszym rozwiązaniem się ustawienie automatycznej spłaty. W bankowości internetowej ustalasz wówczas kwotę i daty, w których płatność powinna zostać zlecona. Jeśli zapomnisz uregulować ratę kredytu, nie musisz się martwić. Zazwyczaj dostaniesz przypomnienie o upływającej dacie spłaty. Ewentualne konsekwencje zostaną aktywowane dopiero po kilku dniach od wysłania przypomnienia. 

Zdarza się jednak, że opóźnienie w spłacie raty powstaje na skutek problemów finansowych. Nagła awaria auta, choroba wymagająca prywatnej hospitalizacji, utrata pracy - jest wiele przypadków, które mogą negatywnie odbić się na budżecie domowym. Właśnie dlatego przy szacowaniu wysokości kwoty, którą możesz poświęcić na ratę, warto uwzględnić pewną nadwyżkę w wydatkach. Dzięki temu nie będziesz się denerwował za każdym razem, gdy pojawią się niespodziewane wydatki. Oczywiście, nie na wszystko masz wpływ. Co zatem możesz zrobić, gdy opóźnienie w spłacie już nastąpiło?

Opóźnienie w spłacie - co należy zrobić?

Jeśli zapomniałeś uregulować raty, to nie należy od razu panikować. Po prostu zrealizuj przelew. Prawdopodobnie w między czasie otrzymasz przypomnienie o spłacie - dotyczy to szczególnie zakupów na raty. Kary za ewentualne opóźnienia naliczane są zazwyczaj dopiero po 7-14 dniach od upłynięcia terminu spłaty. 

Masz problem ze spłatą kredytu gotówkowego? W przypadku, gdy podejrzewasz, że nie będziesz w stanie spłacić kolejnej raty na czas, to skontaktuj się pilnie z bankiem i opowiedz o swojej sytuacji. Bardzo często banki idą wówczas na rękę pożyczkobiorcom i proponują przesunięcie terminu spłaty o kilka dni. Co ciekawe, niektóre banki w ofercie posiadają tzw. wakacje kredytowe. Jest to możliwość zawieszenia od 1 do 3 rat. 

Opóźnienia ze spłatą raty - konsekwencje

Musisz zdawać sobie sprawę, że opóźnienie w spłacaniu kredytu gotówkowego ma swoje konsekwencje. Przede wszystkim sprowadzają się one do naliczania karnych odsetek. W efekcie koszt Twojego kredytu będzie wyższy, niż początkowo zakładałeś. Im większe opóźnienie, tym wyższe odsetki będziesz musiał później zapłacić. Jeśli mimo powiadomień nadal nie uregulujesz swojego zobowiązania, to uruchomiony zostanie proces windykacji. Możliwe, że początkowo ograniczy się on do kontaktu telefonicznego, lecz z czasem może dojść do wizyty komornika, a nawet sprawy sądowej. 

Warto wiedzieć, że opóźnienia w spłacie od razu zostaną odnotowane i przekazane do BIK, co znacząco wpłynie na historię kredytową. 

Wysokość odsetek za opóźnienia

Wysokość odsetek za ewentualne opóźnienia w racie kredytu, powinna zostać zawarta w umowę kredytowej. Jeśli spłacasz kredyt, to z pewnością taką umowę posiadasz. Możesz zatem w niej sprawdzić, na jakiej zasadzie będą naliczane odsetki karne. Ich wysokość nie może przekraczać kwoty maksymalnej narzuconej przez prawo. Ustawodawca przewidział to ograniczenie, aby zapobiec nadużywaniu tej instytucji. Odsetki maksymalne wynoszą obecnie 6,5% w skali roku.

Jeżeli umowa pożyczkowa lub kredytowa nie określa wysokości odsetek za opóźnienie w spłacie, przyjmuje się tzw. odsetki ustawowe, które w 2020 roku wynoszą 4% w skali roku. Maksymalne odsetki ustawowe wynoszą zaś 8% w skali roku.

Windykacja, komornik - kiedy mogą się pojawić?

Wbrew pozorom windykacja jest procesem złożonym. Przed upływem 60 dni do terminu płatności windykator ma prawo jedynie zadzwonić do dłużnika i porozmawiać o powodach zadłużenia. Jest to szansa dla osoby zadłużonej na spłatę należności bez ponoszenia konsekwencji. Po upływie 60 dni od terminu płatności, windykator zyskuje nieco więcej praw. Czynności windykacyjne sprowadzają się wówczas do wysłania pisemnego zawiadomienia o konieczności uregulowania długu czy poinformowania o konsekwencjach braku wpłaty.

Jeśli tego rodzaju działania nie przyniosą skutku, to wówczas sprawa kierowana jest na drogę sądową. Zazwyczaj wyrok obliguje dłużnika do uregulowania zobowiązania oraz dodatkowych kosztów. Do wyegzekwowania wyroku wyznaczony może zostać komornik. 

Co zrobić, by uniknąć dalszych opóźnień ze spłatą raty?

Spóźnienie ze spłatą może wystąpić u każdego i nie jest powodem do unikania kontaktu z bankiem. Zawsze warto spróbować dojść do porozumienia. Konsultanci bankowi są otwarci na rozmowy z klientami i mogą zaproponować różne rozwiązania danej sytuacji. Opóźnienie spłaty raty kredytu gotówkowego warto zgłosić zawczasu. Wówczas istnieje duża szanse, że można będzie skorzystać z zawieszenia raty, a nawet kilku kolejnych rat. Jeśli dany bank proponuje wakacje kredytowe, to dobrze z nich w takiej sytuacji skorzystać. Dzięki temu można zyskać więcej czasu, aby uniknąć dalszych opóźnień ze spłatą raty.

Pamiętaj, że zobowiązania finansowe najlepiej spłacać w pierwszej kolejności. Wszelkie opóźnienia w spłacie są przekazywane do innych instytucji, np. Biura Informacji Kredytowej. Może się później okazać, że przez opóźnienie w spłacie kredytu gotówkowego, bank nie przyzna Ci kredytu hipotecznego. Lepiej zatem nie ryzykować.

Dowiedz sie jeszcze jak uratować swój budżet: Sprawdź, czy to rozwiązanie uratuje twój budżet

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
18 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły