Co stanie się z kredytem hipotecznym po śmierci kredytobiorcy?

  • 02 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wszystko zależy od polisy na życie. Jeśli nie pokrywa 100 proc. należności, to różnicę spłacać będą spadkobiercy, czyli zwykle rodzina zmarłego. W przeciwnym wypadku utracą nieruchomość, stanowiącą zabezpieczenie kredytu.
Co stanie się z kredytem hipotecznym po śmierci kredytobiorcy?

Polisa na życie a kredyt

W przypadku kredytów hipotecznych wymagane są różnego typu zabezpieczenia, w tym polisa na życie. Jej brak może spowodować uzyskanie decyzji odmownej, zwłaszcza jeśli raty rozłożone zostały na 20-30 lat. Polisa pokrywa przeważnie około jedną czwartą kwoty kredytu. Klienci często nie decydują się na więcej, bo chcą uniknąć większego wydatku. Ubezpieczyciel pokryje więc tylko taką część w przypadku śmierci osoby spłacającej. Reszta zobowiązania przejdzie na spadkobierców. Warto się więc zastanowić nad polisą na 100 proc. sumy kredytu.

Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem na życie? Sprawdź możliwości! >>

Jak przekonuje Karolina Trzeciakiewicz z ANG Spółdzielni: Polisa na życie jest potrzebna, a przy kredytach czy innych zobowiązaniach - nawet obowiązkowa. I to nie ze względu na wymóg banku przy zawieraniu kredytu, ale ze względu na sam fakt zapewnienia bezpieczeństwa finansowego swoim najbliższym w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Taka forma zabezpieczenia świadczy o dojrzałości oraz odpowiedzialności osoby myślącej o przyszłości swojej i najbliższych. Pieniądze z pewnością nie zastąpią utraty bliskiej osoby, jednak zapewnią dotychczasowy poziom życia przez kilka najbliższych lat.

Przy dobieraniu odpowiedniego ubezpieczenia, trzeba zwrócić uwagę na to, które konkretnie zdarzenia objęte są umową i jakie wyłączenia odpowiedzialności przewidziano. Pieniędzy nie dostanie np. rodzina kredytobiorcy, który zmarł w spowodowanym przez siebie wypadku, będąc w stanie nietrzeźwości – nawet jeśli polisa dotyczy śmierci w zdarzeniu na drodze.

Zakres ochrony obejmuje przeważnie przypadki poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu, utraty zdolności do pracy i śmierć. Ubezpieczyciel nie wypłaci środków, jeśli uszczerbek na zdrowiu lub zgon nastąpił w wyniku konfliktu zbrojnego, strajku i zamieszek ulicznych, aktu terrorystycznego, jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków bądź w trakcie bójki – z wyłączeniem obrony koniecznej.

Ubezpieczenia grupowe a kredyt

Część osób korzysta z grupowych ubezpieczeń na życie, które pokrywa zakład pracy. Nie jest jednak wystarczające rozwiązanie w sytuacji kredytu hipotecznego.

Jak tłumaczy Trzeciakiewicz: Suma ubezpieczenia przy polisach grupowych wynosi zwykle 50 tys. zł, maksymalnie 100 tys. zł. Nie jest to kwota umożliwiająca bliskim spłatę kredytu hipotecznego po śmierci kredytobiorcy. Choć tzw. grupówki są tańsze od polis indywidualnych, to nie stanowią pełnego zabezpieczenia finansowego”. Dodaje jednak, że
„posiadanie (...) jednej polisy nie wyklucza nabycia drugiej i tutaj te ubezpieczenia mogą być dla siebie świetnym uzupełnieniem, zapewniającym pełną ochronę. I o ile majątek jest ubezpieczany do wysokości jego wartości, to życia nie jesteśmy w stanie wycenić. Polis na życie możemy mieć kilka równolegle. Przed nabyciem kolejnej warto jednak skonsultować się z ekspertem ubezpieczeniowym, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze.

Dodano:
02 Mar 2020

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły