Co to jest karta bankomatowa?

  • 25 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Karta bankomatowa jest przeznaczona do użytku w bankomacie (wypłaty gotówki, sprawdzenia salda, zasilenia telefonu), nie można nią płacić w placówkach handlowych, ani wykonywać innych operacji. Ze względu na ograniczoną funkcjonalność tego typu kary nie są już wydawane przez banki.
Co to jest karta bankomatowa?

Podstawową operacją, jaką można wykonać przy użyciu karty bankomatowej, jest wypłata pieniędzy w bankomacie. W zależności od wybranego konta właściciel karty może wypłacać pieniądze wyłącznie z bankomatów danego banku albo zarówno z bankomatów przynależących do banku, jak i bankomatów obcych.

Karta bankomatowa – do czego służy?

W przypadku, gdy bank nie przewidział możliwości wypłaty gotówki z bankomatów innych niż swoje, również istnieje opcja wypłacenia z nich pieniędzy – za taką usługę trzeba jednak dodatkowo zapłacić.

Komu przyda się taka karta? Karta bankomatowa dla dziecka nauczy go oszczędzania i w pewnym stopniu zaznajomi z usługami bankowymi.

Jakie są rodzaje kart płatniczych?

Z uwagi na fakt, że karta bankomatowa nie miała zbyt wielu zastosowań, banki wydają obecnie bardziej funkcjonalne karty. 

Podział kart płatniczych jest następujący:

Karty płatnicze – jakie usługi oferują?

Klienci banków chętniej od kart bankomatowych wybierają karty płatnicze. W zależności od rodzaju taka karta umożliwia:

  • wypłatę pieniędzy z bankomatu,
  • płatności w sklepach,
  • płatności zbliżeniowe,
  • płatności przez internet,
  • wpłaty we wpłatomatach.

Karty zbliżeniowe – przełom w płaceniu

Nieustannie szukamy alternatyw dla tradycyjnych płatności. Aktualnie rynek został zdominowany przez płatności zbliżeniowe. Karty zbliżeniowe to karty płatnicze umożliwiające płatności bezdotykowe. W Polsce kartami zbliżeniowymi można dokonywać szybkich płatności do kwoty 50 zł bez konieczności podawania numeru PIN.

Użytkownicy kart zbliżeniowych powinni strzec ich jak oka w głowie, aby nie trafiły w niepowołane ręce. By nie dochodziło do sytuacji, w której ktoś wyczyści nam konto, banki wprowadziły specjalne liczniki dla transakcji zbliżeniowych. 

Najczęściej co 3 transakcje terminal prosi o podanie PIN-u. Jeśli więc ktoś ukradnie nam kartę i jej użyje, wyda maksymalnie 150 zł.  

Dodano:
17 Mar 2020

Zaktualizowano:
25 Mar 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły