Co to jest karta kredytowa i co warto o niej wiedzieć?

  • 25 Cze 2020
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Karta kredytowa jest to karta, za pomocą której możesz płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych, rezerwować różne usługi za granicą (np. nocleg, samochód).
Co to jest karta kredytowa i co warto o niej wiedzieć?

Masz ochotę wybrać się na zakupy i nie zastanawiać się, ile dokładnie zostało Ci na koncie? A może często podróżujesz po świecie i rezerwujesz noclegi online? W takim razie zapewne potrzebujesz karty kredytowej. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć. 

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest to karta, za pomocą której możesz płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych, rezerwować różne usługi za granicą (np. nocleg, samochód). Płacąc kartą kredytową, korzystasz z pieniędzy banku do wysokości ustalonego limitu kredytowego. W praktyce oznacza to zatem, że posługujesz się pieniędzmi banku. Można zatem powiedzieć, że karta kredytowa to pewnego rodzaju forma pożyczki. Limit przyznawany jest zazwyczaj na podstawie dochodów. Jeśli spłacisz swoje zadłużenie na karcie w wyznaczonym terminie, to limit się odnowi, co oznacza, że cały czas będziesz mógł korzystać ze środków banku. Jaka jest najlepsza karta kredytowa? Taka, która zapewnia jak najdłuższy okres bezodsetkowy. Przeczytaj poniżej, jak to dokładnie działa. 

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa z wyglądu przypomina kartę debetową. Bank wydając ją uruchamia na Twoim koncie limit środków, z których możesz dowolnie korzystać. Jak działa karta kredytowa? Załóżmy, że otrzymałeś limit w wysokości 2 500 złotych. Oznacza to więc, że właśnie tę kwotę masz do dyspozycji. Możesz zatem płacić swoją kartą i wydawać w ten sposób pieniądze pożyczone od banku. Po ustalonym okresie środki te musisz jednak zwrócić. Jeśli zrobisz to w okresie bezodsetkowym, to korzystanie z karty kredytowej będzie dla Ciebie praktycznie darmowe. Okres ten wynosi przeważnie 50-55 dni (20-25 dni po miesięcznym okresie rozliczeniowym). Oznacza to, że po tym czasie na Twojej karcie znowu ma widnieć kwota 2 500 złotych. 

Jak spłacać kartę kredytową? Nie jest jednak istotne, czy kartę spłacisz jednego dnia, czy będziesz to robił systematycznie np. przez tydzień. W przypadku, gdy po wyznaczonym terminie, nie oddasz wszystkich środków, bank naliczy Ci odsetki. 

Kto może mieć kartę kredytową?

Obecnie, aby otrzymać kartę kredytową nie trzeba spełnić dużych wymagań. W praktyce wystarczający jest wiek 18 lat i osiąganie stałych dochodów, które pozwolą na spłatę zadłużenia na karcie. To właśnie od wysokości dochodów zależy limit kredytowy. Znaczenie ma także historia kredytowa. Jeśli wcześniej miałeś trudności z uregulowaniem zobowiązań finansowych, to Twój wniosek o wydanie karty kredytowej zapewne zostanie odrzucony. Musisz jednocześnie pamiętać, że posiadanie karty kredytowej wpływa na Twoją zdolność kredytową. 

Zakładanie karty kredytowej

Aby otrzymać kartę kredytową, musisz złożyć stosowny wniosek. Zrobić to możesz w oddziale stacjonarnym banku lub online. Do formularza będziesz musiał dołączyć dodatkowe dokumenty. Co się do nich zalicza? Na tej liście znajdzie się m.in.: zaświadczenie o zatrudnieniu, zaświadczenie o osiąganych dochodach, wyciąg z konta bankowego, formularz PIT za ostatni rok podatkowy bądź dokument potwierdzający wysokość i prawo do otrzymywania renty lub emerytury. Przy ubieganiu się o kartę kredytową istotny jest także posiadany staż pracy oraz rodzaj zatrudnienia. Pod tym względem najbardziej wiarygodnie wypadną osoby zatrudnione na etacie.

W większości przypadków nie ma konieczności otwierania konta w banku, w którym ubiegasz się o przyznanie karty kredytowej.

Ile kosztuje karta kredytowa?

To, ile kosztuje karta kredytowa zależy od oferty danego banku. Na jej koszt składają się następujące elementy:

  • opłata za wydanie karty - jest to opłata jednorazowa i zdarza się, że bank jej nie pobiera,
  • roczna lub miesięczna opłata za korzystanie z karty - przeważnie wynosi kilkadziesiąt złotych. Może być zniesiona po spełnieniu warunku wykonania minimalnej liczby transakcji.
  • oprocentowanie wykorzystanych środków, kiedy spłacisz je po upływie okresu bezodsetkowego,
  • prowizja za realizację transakcji gotówkowych.

Oprocentowanie na karcie kredytowej

Oprocentowanie karty kredytowej może wynosić maksymalnie 7,2% (dwukrotność odsetek ustawowych, które oblicza się poprzez dodanie 3,5 punktów procentowych do wartości obowiązującej stopy referencyjnej NBP). Nie oznacza to jednak, że zapłacisz właśnie tyle odsetek. Do tego bank dolicza także opłatę za kartę, więc RRSO może być wyższa.

Jeżeli spłacisz zadłużenie w trakcie okresu bezodsetkowego, to oprocentowanie nie jest naliczane.

Zastosowanie karty kredytowej

Karta kredytowa to sposób na pozyskanie dodatkowych środków, z których korzystać możesz każdego miesiąca. Większość osób decyduje się ją założyć, aby móc wygodnie podróżować po świecie. W wielu miejscach jest bowiem niezbędna do rezerwacji noclegu. Jej posiadania wymagają również wypożyczalnie samochodów, które w ten sposób pobierają zwrotną kaucję. Zastosowanie karty kredytowej jest jednak o wiele szersze. To bezpieczny i szybki sposób dokonywania płatności zarówno w sieci, jak również w sklepach stacjonarnych. Osoby dysponującą kartą kredytową nierzadko mogą liczyć na dodatkowe systemy zniżek. Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie w dwóch transzach (np. wynagrodzenie podstawowe i bonusy), to karta kredytowa okaże się dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Nie będziesz musiał wówczas obawiać się, że pomiędzy jednym i drugim przelewem zabraknie Ci środków. 

Gdzie można płacić kartą kredytową?

Kartą kredytową można płacić w każdym sklepie albo punkcie usługowym (np. u fryzjera, kosmetyczki, mechanika), gdzie tylko jest terminal, umożliwiający płatności bezgotówkowe.

Karty kredytowej można używać także podczas płatności przez internet. Jak płacić kartą kredytową online? Wystarczy wpisać numer karty, dane jej właściciela oraz kod CVV. Banki do dyspozycji klientów oddają także wirtualną kartę kredytową. Wirtualna karta nie ma fizycznej postaci, niemniej zasady jej działania pozostają bez zmian.  

Czy kartą kredytową można wypłacać gotówkę z bankomatu?

Można wypłacać gotówkę z bankomatu kartą kredytową, ale się to nie opłaca. Od transakcji gotówkowych od razu naliczana jest wysoka prowizja. Lepiej więc, przy używaniu karty kredytowej pozostać przy transakcjach bezgotówkowych. Dzięki temu, jeśli zwrócisz zadłużenie w ciągu okresu bezodsetkowego, to będziesz mógł pożyczać za darmo.

Płatność kartą kredytową za granicą

Czy kartą kredytową mogę płacić za granicą? Tak, możliwe jest dokonywanie płatności kartą za granicą oraz wypłacanie gotówki w zagranicznych bankomatach. Co więcej, karta kredytowa to najlepszy środek płatności za granicą, ponieważ jest bezpieczny (nie nosisz ze sobą gotówki) i wygodny (wymieniona, ale nie wykorzystana waluta nie zostaje w Twoim portfelu). Dzięki karcie kredytowej możesz także rezerwować i płacić za noclegi lub wypożyczenie samochodu. Uważaj jednak na wypłaty gotówki w bankomatach, ponieważ za transakcje gotówkowe bank pobiera prowizję.

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa to wygodny instrument płatniczy, lecz nie dla każdego. Jeśli masz problemy z dyscypliną finansową, to lepiej nie składaj wniosku o jej wydanie. W ten sposób możesz tylko narobić sobie długów. Rozsądnie korzystanie z karty kredytowej oznacza spłacanie zadłużeń w terminie. Najlepiej, gdy wszystkie środki będziesz zwracać w okresie bezodsetkowym. Wówczas pożyczka nie wiąże się z odsetkami, co oznacza, że poniesiesz tylko niewielkie koszty związane ze stałą, roczną opłatą, jaka jest pobierana za kartę kredytową. Jeśli nie wiesz, jaką kartę wybrać, możesz skorzystać z rankingu kart kredytowych, jaki znajdziesz w sieci. Dzięki niemu łatwo porównasz koszty jej wydania i długość okresu bezodsetkowego. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
25 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły