Co to jest karta płatnicza?

  • 02 Mar 2020
  • 1 min. czytania
  • Komentarze(0)
Karta płatnicza jest obecnie jednym z najchętniej wykorzystywanych instrumentów płatniczych. Bezpieczeństwo, szybkość i wygoda to tylko kilka zalet płatności z udziałem karty płatniczej. Typów kart jest na rynku tak dużo, że nie każdy do końca wie, z jakiej konkretnie karty korzysta. Sprawdź, jakie są rodzaje kart płatniczych i jakie udogodnienia niesie za sobą ich używanie.
Co to jest karta płatnicza?

Nie jest tajemnicą, dlaczego chętniej płacimy przy pomocy karty płatniczej aniżeli przy udziale pieniędzy. Wynika to z naszej psychologii – nierzadko wydaje nam się, że płacąc kartą jednorazowo wydajemy znacznie mniej niż w rzeczywistości, przez co strata nie jest tak bolesna.

Karta płatnicza – czym jest?

Karta płatnicza jest kartą służącą do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych. Obecnie każda karta oprócz funkcji płatniczych ma również  funkcje karty bankomatowej. Określenie „karta płatnicza" oznacza zatem kartę, którą można dokonywać płatności zarówno w punktach handlowo-usługowych, jak i operacji w bankomatach.

Karta płatnicza a wirtualna karta płatnicza

Słysząc „karta płatnicza”, pierwsze na myśl przychodzi nam prostokątny kawałek plastiku. Okazuje się jednak, że karta do płatności wcale nie musi mieć namacalnej formy. Banki oferują także wirtualne karty płatnicze.

Wirtualna karta płatnicza to po prostu numer przypisany do odpowiedniego konta bankowego, identycznie jak standardowa karta płatnicza. Zarówno jedną, jak i drugą kartą można dokonywać płatności w sieci – wirtualna karta płatnicza bowiem jak każda inna karta ma swój numer, datę ważności oraz kod CVV lub CVC służący do autoryzacji transakcji internetowych.

Wirtualną kartą, za pomocą aplikacji mobilnej banku możemy płacić z użyciem terminala płatniczego i wypłacać gotówkę z bankomatu tak samo jak tradycyjną kartą. 
 

Rodzaje kart płatniczych

Karty płatnicze dzielimy na:

  • karty kredytowe – bezpośrednio związane z przyznaniem przez bank limitu kredytowego,
  • karty debetowe – wydawane do rachunku bankowego,
  • karty wirtualne – zarejestrowany w systemie rozliczeniowym numer.
     

Dodano:
02 Mar 2020

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły