Co to jest kod CVV?

 • 30 Lip 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Robisz zakupy przez internet i płacisz za nie kartą. W formularzu na stronie sklepu podajesz numer karty, datę jej ważności i… tajemniczy kod kryjący się pod nazwą CVV. Co to jest kod CVV i dlaczego jest ważny? Sprawdziłem to dla Ciebie!
Co to jest kod CVV?

Z „Informacji o kartach płatniczych. I kwartał 2020 r.” przygotowanej przez Narodowy Bank Polski wynika, że w I kwartale 2020 r. Polacy posiadali 43,1 mln kart płatniczych. Większość z nich – 34,7 mln – stanowiły karty debetowe wydawane do kont osobistych. Kart kredytowych było 5,6 mln.

Między styczniem a końcem marca 2020 r. przy użyciu kart płatniczych wykonaliśmy 1,579 mld transakcji na kwotę 194 mld zł. Z tych wartości na transakcje bezgotówkowe przypadło odpowiednio 1,4 mld i 92,9 mld zł.

Gdzie płacimy kartami?

Przy użyciu kart płaciliśmy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Warto zwrócić uwagę na płatności za zakupy internetowe. W okresie lockdownu, kiedy otwarta była tylko część sklepów (spożywcze, apteki i drogerie), dużą część zakupów zaczęliśmy robić w sieci.

W I kwartale 2020 r. Polacy wykonali w internecie 33,1 mln płatności. Liczba ta była co prawda niższa o 658 tys. niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku, ale wyższa o 8,1 mln w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2019 r. Ile wydaliśmy płacąc kartami w internecie w I kwartale tego roku? 4 mld zł. Było to więcej:

 • 72 mln zł niż w IV kwartale 2019 r.
 • i o 0,7 mld zł niż w I kwartale 2019 r.

Jak płacimy kartami?

Płatność kartą w sklepie stacjonarnym

W przypadku transakcji w sklepach stacjonarnych płacimy zbliżeniowo – od marca 2019 r. wszystkie terminale płatnicze w Polsce akceptują płatności zbliżeniowe. Od marca tego roku z kolei, PIN musisz podać tylko przy transakcjach na kwotę większą niż 100 zł.

Płatność kartą w sklepie internetowym

Płatność kartą w sklepie internetowym przebiega nieco inaczej. Niezależnie od tego, czy za zakupiony towar będziesz płacił kartą debetową, kartą kredytową czy pozabankową kartą wielowalutową, musisz podać więcej danych:

 • swoje imię i nazwisko,
 • numer karty (16 liczb),
 • datę ważności karty (miesiąc i rok)

oraz kod CVV.

To ważne!

Imię i nazwisko, numer karty oraz datę jej ważności znajdziesz zazwyczaj na przedniej stronie karty (awersie). W przypadku kart wydawanych przez niektóre banki (np. mBank czy Citi Handlowy) dane te znajdziesz na tylnej stronie karty (rewersie).

Co to jest kod CVV?

Kod CVV (z angielskiego Card Verification Value) na karcie płatniczej (debetowej, kredytowej czy obciążeniowej) jest zabezpieczeniem poprawiającym bezpieczeństwo transakcji z użyciem karty płatniczej.

Kod zabezpieczający CVV (a właściwie kod CVV2) stosowany jest na kartach Visa. Na kartach wydawanych przez:

 • Mastercard znajdziesz kod CVC (czyli Card Validation Code),
 • American Express znajdziesz kod CID (czyli Card Identification Number),
 • Diners Club znajdziesz kod CVV2

Jaką funkcję spełnia kod CVV?

Kod zabezpieczający CVV zapewnia bezpieczeństwo płatności bez fizycznej obecności karty płatniczej i jej posiadacza w momencie dokonywania płatności (w przypadku tzw. transakcji MO/TO, z angielskiego Mail Order/Telephone Order), czyli transakcji przeprowadzanych prze internet lub w inny zdalny sposób.

Przy pomocy kodu CVV weryfikowana jest autentyczność karty płatniczej. Kod CVV nie jest zapisany na pasku magnetycznym ani w chipie. W przeciwieństwie do numeru PIN nie możesz też go zmienić. Może go podać tylko posiadacz karty.

Kod CVV na karcie – gdzie jest?

Jeżeli chcesz sprawdzić, gdzie na karcie jest kod CVV (lub – w przypadku kart Mastercard – kod CVC), spójrz na rewers swojej karty. Zobaczysz tam – na samej górze – pasek magnetyczny. Pod nim umieszczone będzie miejsce na podpis posiadacza karty (pamiętaj, że kartę trzeba podpisać), a tuż obok niego na niewielkim prostokącie – trzycyfrowy kod CVV.

Co to jest kod CVV?

Kod CVC z kolei znajduje się na miejscu na podpis posiadacza karty, a czterocyfrowy CID – po prawej stronie na awersie karty. W przypadku kart Diners Club trzycyfrowy kod CVV2 umieszczony jest na odwrocie karty.

Kod CVV a bezpieczeństwo

Jak napisałem wyżej, kod CVV na karcie służy do weryfikowania autentyczności „plastiku” podczas transakcji przeprowadzanych przez internet. Dlatego też bardzo ważne jest, żeby nie zobaczyła go żadna postronna osoba. Jeżeli ktoś niepowołany uzyska dostęp do numeru Twojej karty i daty jej ważności, a dodatkowo pozna kod CVV, będzie mógł płacić nią w internecie.

Jak ustrzec się przed takim niebezpieczeństwem? Wystarczy mały kawałek papieru i taśmy klejącej, przy pomocy których zakleisz kod CVV na swojej karcie.

Czy wiesz, że…

Na rynku są karty z dynamicznym kodem CVV/CVC. Na rewersie takiej kary znajduje się miniaturowy wyświetlacz, który co godzinę wyświetla inną kombinację generowanych losowo liczb.

Zakupy w sklepach internetowych są coraz populaniejsze. W sieci kupujemy m.in. książki (papierowe czy elektroniczne), sprzęt AGD/RTV, kosmetyki, żywność i wiele innych towarów. Za zakupy często płacimy kartami – debetowymi czy kredytowymi. Zanim na stronie sklepu internetowego podasz dane swojej karty (w tym m.in. jej numer i kod CVV) upewnij się, że połączenie jest szyfrowane (ikona kłódki w pasku adresu i adres witryny zaczynający się od https://), a sam sklep jest miejscem godnym zaufania (możesz to sprawdzić czytając opinie na jego temat).

Pamiętaj też żeby nie dawać swojej karty do ręki kasjerowi w sklepie czy kelnerowi w restauracji – płatności powinieneś dokonać sam. Jeżeli będziesz przestrzegał tych prostych zasad, z dużym prawdopodobieństwem unikniesz kłopotów.

Dodano:
30 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły