Co to jest lokata progresywna?

  • 15 Lip 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Lokata bankowa to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji. Niemniej, trudno oczekiwać po niej dużego zysku, z uwagi na niewysokie oprocentowanie. Szczególny rodzaj lokaty stanowi tzw. lokata progresywna. Taki wybór sprawi, że oprocentowanie z każdym okresem będzie wzrastać. Na czym polega lokata progresywna? Czy okaże się dobrym wyborem inwestycyjnym?
Co to jest lokata progresywna?

Jesteś początkującym inwestorem i zastanawiasz się nad wyborem lokaty? Rozważ inwestycję środków w lokatę progresywną. Poniżej znajdziesz informację na temat tego, dla kogo to rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne.

Co to jest lokata progresywna?

Jaka jest definicja lokaty progresywnej? Zastanawiasz się, czym jest ten instrumnet inwesytycyjny? Jej nazwa brzmi dość tajemniczo. Nie ma w tym jednak większej filozofii. Lokata progresywna jest to lokata, w ramach której oprocentowanie rośnie wraz z każdym miesiącem jej trwania. Jej podstawową zaletą jest to, że w niektórych ofertach możesz wypłacić środki po każdym zakończonym miesiącu czy kwartale bez utraty wypracowanych odsetek. Jeżeli jednak kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu trwania lokaty, to i tak stracisz wypracowany zysk. Lokata progresywna objęta jest gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Lokata progresywna - charakterystyka i zasady działania

Mimo, że oprocentowanie na lokacie progresywnej wzrasta wraz z okresem jej trwania, to w skali roku może okazać się niższe niż w przypadku lokaty terminowej np. 6-miesięcznej. Dużą zaletę stanowi jednak łatwa dostępność do środków zgromadzonych na takim depozycie. Jak dokładnie działa lokata progresywna? W trakcie trwania lokaty, oprocentowanie rośnie wraz z każdym miesiącem. Początkowo, kiedy zdecydujesz się zainwestować środki będzie ono najniższe. Najwyższe oprocentowanie przypada na ostatni miesiąc trwania lokaty. Niemniej, wysokość oprocentowania poznasz już zanim zdecydujesz się zdeponować środki na lokacie progresywnej. Jej okres trwania trwa najczęściej 12 miesięcy, dostępne są jednak również lokaty o krótszym okresie trwania, który sięga 6 miesięcy. 

Co odróżnia lokatę progresywną od typowej lokaty terminowej? Przede wszystkim bezproblemowy dostęp do Twoich środków pieniężnych. Co za tym idzie, możesz wcześniej zerwać umowę i wypłacić pieniądze. Musisz mieć jednak na względzie, że oprocentowanie za miesiąc, w którym zerwiesz umowę, nie zostanie naliczone. 

Dla kogo jest lokata progresywna?

Lokata progresywna to dobry wybór dla osób, które nie są pewne, czy mogą pozwolić sobie na zamrożenie środków finansowych na dłuższy okres. W związku z tym, że umowę możesz przerwać w dowolnej chwili, praktycznie nic na tym nie tracąc, nie musisz obawiać się o tego rodzaju inwestycje.

Oprocentowanie na lokacie progresywnej?

Często zdarza się, że lokata progresywna jest reklamowana hasłem, że możesz zarobić na niej naprawdę dużo, na przykład 3%. Po bliższym zapoznaniu z ofertą widać, że przy rocznej lokacie taka stawka oprocentowania nalicza się tylko w ostatnim miesiącu, a w poprzednich jest ona dużo niższa. Odsetki najczęściej są kapitalizowane na koniec okresu trwania lokaty, więc średnie efektywne oprocentowanie wynosi na przykład 1,3%. 

Lokata progresywna - jak obliczyć zysk z lokaty?

Zysk z lokaty progresywnej możesz obliczyć jeszcze zanim wpłacisz na nią pieniądze. Niekoniecznie sprawdzi się jednak w tym przypadku standardowy kalkulator lokaty, który znajdziesz w sieci. Dlaczego? Wysokość oprocentowania musisz bowiem co miesiąc obliczyć na podstawie wysokości kapitału początkowego i oprocentowania z danego miesiąca, które jak już wiesz będzie rosnąć. Jak zatem obliczyć faktyczne oprocentowanie lokaty w danym miesiącu? W tym celu należy:

- zsumować wysokość oprocentowania w każdym miesiącu,

- podzielić przez liczbę miesięcy trwania lokaty,

- pomnożyć otrzymane średnie oprocentowanie przez wysokość kapitału.

To jednak nie wszystko. Odliczyć musisz bowiem jeszcze 19%, czyli podatek od zysków kapitałowych. Każde takie obliczenie musisz powtórzyć dla danego miesiąca, a otrzymane kwoty zsumować. 

Jak obliczyć zysk z lokaty progresywnej na przykładzie? Nie jest to tak trudne. Załóżmy, że na lokatę, której okres trwania wynosi 12 miesięcy, wpłacasz 2 000 złotych. Oprocentowanie w pierwszym miesiącu wynosi 1%, a z każdym kolejnym miesiącem zyskujesz dodatkowe 0,5%. W pierwszym miesiącu Twoje odsetki wynoszą zatem ok. 13 złotych (2 000 zł*1%/12-19%).  Zysk z kolejnych miesięcy liczysz na tej samej zasadzie, zmieniając jedynie wysokość oprocentowania.

Wybierając lokatę skorzystaj z łatwego w obsłudze kalkulatora: Kalkulator lokat

Jak uzyskać jak największe zyski z lokaty progresywnej?

Przede wszystkim musisz wybrać lokatę, która oferuje największe oprocentowanie. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj jest ono podane w skali roku, sprawdź zatem, jaki jest okres trwania Twojej lokaty. Co więcej, aby uzyskać jak największy zysk, nie powinieneś przerywać lokaty w trakcie jej trwania. Największe oprocentowanie przypada przecież na ostatni miesiąc trwania lokaty, co oznacza, że to właśnie wtedy możesz liczyć na największe odsetki. Zanim więc zdecydujesz o zerwaniu umowy, zastanów się, czy aby na pewno jest to konieczne. Być może dasz radę jeszcze odłożyć tę decyzję?

Gdzie najlepiej założyć lokatę progresywną?

Aby dowiedzieć, się gdzie najlepiej założyć lokatę progresywną, warto prześledzić aktualne rankingi lokat. Bez większego problemu znajdziesz je w sieci. Pamiętaj aby porównać nie tylko wysokość oprocentowania, ale i okres jej trwania. Jeśli nie chcesz szukać na własną rękę, możesz także skonsultować się z doradcą finansowym, który podpowie Ci, na których lokatach zyskasz najwięcej. 

Lokata progresywna - czy warto ją zakładać?

Czy lokata progresywna się opłaca? To zależy. Zysk, jaki możesz dzięki niej zyskać zazwyczaj jest mniejszy niż ma to miejsce w przypadku lokaty terminowej. Jeśli możesz sobie zatem pozwolić na zamrożenie środków na czas trwania lokaty, to takie rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze. W przypadku, gdy obawiasz się, że możesz zerwać lokatę w trakcie jej trwania, to lepiej sięgnij po lokatę progresywną. Odsetki, które do tej pory zgromadzisz będziesz mógł zachować. Obecnie oprocentowanie lokat bankowych jest znacząco niższe. Może się zatem okazać, że nie odbiera od tego, które proponuje lokata progresywna. W takim przypadku zdecyduj się na to drugie rozwiązania. Zyskasz przynajmniej pewność, że zgromadzone środki nie przepadną.

Lokata progresywna może okazać się dobrym wyborem. To jednocześnie bezpieczny sposób inwestowania pieniędzy. Nie spodziewaj się jednak dużych zysków. Te zazwyczaj masz szansę otrzymać jedynie wtedy, gdy zgodzisz się zaakceptować pewien poziom ryzyka. Takie inwestycje nie są jednak dla każdego. Jeśli zatem Twoje pieniądze mają leżeć na koncie oszczędnościowym, to zdecydowanie lepiej wpłacić je na lokatę. Choć zysk nie będzie duży, to Twoje pieniądze choć trochę na siebie zapracują. A to już zawsze coś. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
15 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły