Co to jest lokata rentierska?

  • 26 Cze 2020
  • 8 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zostań rentierem! Załóż lokatę rentierską, która zapewni Ci stały przypływ gotówki, według ustalonego z bankiem harmonogramu wypłat. Im więcej złożysz na lokacie rentierskiej pieniędzy, tym wyższy może być Twój zysk. Negocjuj jej oprocentowanie – dzięki temu wpływy będą jeszcze większe. Uważaj na opłaty związane z przedwczesnym zakończeniem okresu trwania lokaty rentierskiej.
Co to jest lokata rentierska?

Bankowa oferta depozytowa może być bardzo rozbudowana. Prócz standardowych, terminowych lokat bankowych bank może zaoferować zamożnym klientom również lokatę rentierską. Definicja zamożnego klienta w każdej instytucji bankowej może być trochę inna. Sprawdź, czy zaliczasz się do tej grupy i czy będziesz mieć okazję do skorzystania z tego produktu bankowego. Dowiedz się, czym on jest i czy rzeczywiście warto z niego skorzystać.

Co to jest lokata rentierska?

Depozyty bankowe są stworzone po to, aby banki mogły gromadzić pieniądze od klientów dla realizacji swojej akcji kredytowej, a z drugiej strony by każdy klient mógł bezpiecznie złożyć w danej instytucji bankowej swoje środki finansowe i w ten sposób zarabiać. Wśród depozytów ciekawą formę ma lokata rentierska. Czym ona jest? Definicja wskazuje, że jest to rodzaj lokaty bankowej – depozytu, który różni się jednak od tradycyjnych lokat tym, że odsetki nie są tu kapitalizowane. Innymi słowy, nie dopisuje się ich do kapitału złożonego na Twojej lokacie rentierskiej, ale po obliczeniu wypłaca się je na Twój rachunek bankowy.

Podstawą do założenia przez ciebie lokaty rentierskiej będzie podpisanie z bankiem umowy dotyczącej lokowania środków pieniężnych między deponentem a bankiem. Dzięki depozytowi bank zyska kapitał do przeprowadzania kolejnych transakcji, na przykład w celu udzielenia kredytu lub pożyczki innej osobie, deponent otrzymuje za to stosowne wynagrodzenie. Sprawdź, czym charakteryzują się lokaty rentierskie, dzięki temu lepiej zrozumiesz specyfikę tego produktu depozytowego, dostępnego w polskich bankach raczej dla wąskiej grupy konsumentów i klientów firmowych.

Lokata rentierska – co ją charakteryzuje?

Nie jest to zwyczajna lokata terminowa, na miesiąc, dwa czy kwartał. W jej przypadku nie masz do czynienia z jednorazową kapitalizacją odsetek. Jednocześnie lokata rentierska nie jest przeznaczona dla każdego bez wyjątku. Wśród jej cech charakterystycznych należy wymienić:

  • długoterminowy horyzont inwestycyjny – zwykle banki nie pozwalają na zawarcie lokaty rentierskiej na okres krótszy niż 12 miesięcy, a niektóre rozszerzają ten wymóg nawet do 36 miesięcy;
  • częste kapitalizowanie odsetek, nawet raz na miesiąc, i regularne wypłacanie ich deponentowi przez bank;
  • brak zjawiska „zamrożenia” odsetek na lokacie do czasu zakończenia okresu jej trwania.

Oferta lokacyjna banku może być bardzo rozbudowana. Jednak lokaty rentierskie nie są standardowym produktem bankowym. Warto zwrócić na nie uwagę, jeśli masz pokaźną kwotę oszczędności, których nie chcesz ryzykownie inwestować, np. na giełdzie. Zależy Ci na tym, by Twoje środki finansowe spokojnie na Ciebie pracowały? Wybierz lokatę rentierską. Może być ona dla Ciebie bardzo dobrym sposobem na dodatkowy dochód.

Dla kogo korzystna jest lokata rentierska?

Zanim dowiesz się, czy w Twoim przypadku lokata rentierska to dobry wybór i czy będzie to dla Ciebie korzystna forma oszczędzania i pomnażania środków finansowych, powinieneś zorientować się, czy jesteś w stanie zostać rentierem. Określeniem tym zwykło się nazywać osobę, która żyje z odsetek wypłacanych z lokaty rentierskiej. Czy możesz założyć lokatę tego rodzaju? Zależy to od wysokości posiadanego przez Ciebie kapitału.

W większości banków istnieje pewien minimalny pułap środków finansowych, np. 100 000 zł, które musisz mieć, by założyć lokatę rentierską. Kwota złożona na lokacie tego typu pozwoli Ci pobierać regularnie odsetki. Krótko mówiąc, lokata staje się dla Ciebie źródłem biernego dochodu. Jednocześnie musisz mieć świadomość, że zamrażasz na pewien czas swoje środki, co oznacza, że nie będziesz z nich korzystać w najbliższym czasie, np. w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Oprocentowanie lokaty rentierskiej – jak obliczyć zysk?

Jeśli porównasz oprocentowanie lokaty rentierskiej i zwyczajnych terminowych lokat bankowych, zauważysz, że te ostatnie mogą mieć nawet wyższe oprocentowanie. Nie oznacza to jednak, że lokatę rentierską od razu powinno się uznać za mniej korzystną. Dowiedz się, jak obliczyć z niej zysk. Nie jest to takie trudne, jak z pozoru mogłoby się wydawać.

Oblicz swój zysk korzystając z kalkulatora lokatowego.

Musisz wiedzieć, jakie oprocentowanie oferuje Ci bank na takiej lokacie. To zwykle nie więcej niż 2 proc. w skali roku. Niski poziom wynika z tego, że bank np. co miesiąc kapitalizuje odsetki, czyli w takim odstępie czasu będzie je wyliczał i wypłacał na wskazane konto bankowe. Instytucja ta nie może zainwestować całego Twojego kapitału wpłaconego na lokatę rentierską, ponieważ musi Ci z niej wypłacać odsetki w regularnych odstępach czasu.

Ułatwieniem przy wyliczaniu możliwych zysków z lokaty rentierskiej jest to, że zwykle ma ona oprocentowanie stałe. Nie zmienia się ono w okresie jej trwania. Wylicz odsetki od lokaty rentierskiej, mnożąc wysokość oprocentowania przez liczbę miesięcy utrzymywania lokaty. Jeśli lokata na kwotę 100 000 zł jest założona na 12 miesięcy, a jej oprocentowanie wynosi 2 proc. w skali roku, to w skali miesiąca oprocentowanie takiej lokaty wyniesie 2 proc./12 miesięcy, tj. 0,17 proc. Co miesiąc będziesz otrzymywać z takiej lokaty wypłatę 170 zł pomniejszoną o 19 proc. podatku Belki, czyli na Twoje konto trafi 137,70 zł. Jeśli nie wiesz, jak wyliczyć samodzielnie zyski z lokaty rentierskiej, kalkulator internetowy z pewnością ułatwi Ci to zadanie i od razu wskaże, czy będzie ona dla Ciebie dobrym źródłem dochodu pasywnego.

Jak znaleźć najlepszą lokatę rentierską?

Najlepsza lokata rentierska powinna być wysoko oprocentowana, a zysk z niej wypłacany powinien być np. co miesiąc na konto klienta. Jeśli szukasz najlepszej dla siebie lokaty tego rodzaju, to musisz dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Określ zatem:

  • Okres trwania lokaty rentierskiej – zastanów się przy tym, czy możesz sobie pozwolić na zamrożenie posiadanych przez siebie środków finansowych na kilka lat. Jeśli tego nie wiesz na 100 proc., to zdeponuj je na lokacie terminowej tradycyjnej lub na lokacie rentierskiej, ale z 12-miesięcznym okresem trwania.
  • Ile pieniędzy możesz zdeponować, biorąc pod uwagę indywidualne wymagania w tym zakresie poszczególnych banków w Polsce.
  • Jakie oprocentowanie lokaty rentierskiej oraz częstotliwość wypłaty odsetek będą Cię satysfakcjonować.

Jak wybrać najlepszą lokatę rentierską? Ranking takich depozytów wskaże Ci, które instytucje bankowe i jakie oferty możesz brać pod uwagę. Sprawdź w pierwszej kolejności częstotliwość wypłaty środków, minimalną kwotę wpłaty na lokatę rentierską czy długość jej trwania. Nie bez znaczenia będzie to, w jakiej skali jest oprocentowana w danej instytucji bankowej lokata rentierska.

Zalety lokaty rentierskiej

Zasadniczo dla wielu klientów-rentierów lokata rentierska jest po prostu sposobem na bezpieczne zainwestowanie dużego kapitału, np. wygranych pieniędzy z loterii czy uzyskanych w spadku po osobie bliskiej. Jej pozytywną cechą jest bezpieczeństwo złożonych na niej środków finansowych (o ile korzystasz z lokaty rentierskiej zaoferowanej przez bank), a także to, że jest stabilną inwestycją. Wszystkie środki na lokatach w jednym banku, w tym na Twojej lokacie rentierskiej objęte są gwarancją ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Nie musisz więc martwić się o pieniądze złożone na takiej lokacie ponad kwotę 100 000 euro w przeliczeniu na złotówki. Nawet jeśli doszłoby do bankructwa danego banku, i tak BFG z własnych środków wypłaci Ci Twoje oszczędności.

Dużym plusem lokaty rentierskiej pozostaje również to, że możesz zagwarantować sobie bezpiecznie wypłatę co pewien czas odsetek od kapitału na dowolne cele. Środki te będą wpłacane przez bank na wskazany przez Ciebie rachunek osobisty. Będą one od razu pomniejszone o należny bankowi podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc.

Czy opłaca się zakładać lokatę rentierską?

Nosisz się z zamiarem przeznaczenia swoich oszczędności na lokatę rentierską, ale nie wiesz, czy to dobra decyzja? Powinieneś wziąć pod uwagę liczne pozytywy związane z taką lokatą, a więc jej stałe oprocentowanie, bezpieczeństwo i stabilność wypłat co miesiąc czy co kilka miesięcy. Lokata rentierska nie jest jednak rozwiązaniem odpowiednim dla wszystkich. Ma swoje wady, a jeśli nie możesz ich z różnych powodów zaakceptować, lepiej znajdź inny sposób na oszczędzanie z zyskiem.

Musisz wiedzieć, że lokata rentierska jest dobrym rozwiązaniem, jeśli masz naprawdę dużą kwotę pieniędzy i chcesz je spożytkować, oddając do banku, który wypłacać Ci będzie stałe wynagrodzenie. Minusem lokaty rentierskiej jest niższa wysokość oprocentowania w stosunku do standardowej lokaty bankowej, podlega ono jednak negocjacjom. Jeśli Twoja kwota do dyspozycji na wpłatę na depozyt bankowy jest pokaźna, stoisz na dobrej pozycji negocjacyjnej.

Lokata rentierska – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Jeśli zakładasz lokatę rentierską, musisz dowiedzieć się, jakie są ewentualne konsekwencje likwidacji depozytu przed terminem wskazanym w umowie podpisywanej z bankiem. Najczęściej banki wypłacą Ci po prostu kwotę pomniejszoną o wypłacone już odsetki. Sprawdź też w ofercie lokaty rentierskiej, również w obrębie postanowień napisanych tak zwanym małym druczkiem, czy lokata nie wiąże się z koniecznością skorzystania w tym samym banku z innych produktów finansowych, co może generować pewne koszty.

Uważaj na tak zwane lokaty rentierskie w instytucjach pozabankowych. Zwykle są one wyżej oprocentowane niż lokaty bankowe. Z pozoru pozwolą Ci więc na wypracowanie znacznie wyższych zysków z lokaty, musisz jednak wiedzieć, że nie są one objęte gwarancją ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i nie podlegają wytycznym ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Jeśli dojdzie do bankructwa instytucji pozabankowej, w której masz swoje pieniądze złożone na lokacie rentierskiej, może się okazać, że albo wcale ich nie odzyskasz, albo będziesz musiał ustawić się w długiej kolejce wśród innych wierzycieli danej firmy i poczekać na sprawę sądową oraz podział masy upadłościowej.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
26 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły