Co to jest polecenie zapłaty?

  • 14 Lip 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Bywasz roztargniony? Zdarza Ci się zapomnieć opłacić abonament za telefon bądź rachunek za prąd? W Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem może się zatem okazać polecenie zapłaty. O wydaniu dyspozycji musisz pamiętać musisz tylko raz, resztę zrobi za Ciebie już specjalny system. Dzięki temu zyskasz pewność, że nigdy nie spóźnisz się z opłaceniem ważnej faktury.
Co to jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty może okazać się przydatne w kilku sytuacjach. Jak jednak dokładnie to działa i czym właściwie różni się od przelewu stałego? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania!

Co to jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty jest prostą, szybką a przede wszystkim bezpieczną formą regulowania płatności. To instrument płatniczy, polegający na automatycznym obciążaniu naszego rachunku kwotami zobowiązań wobec wierzyciela za dostarczane produkty lub świadczone usługi (opłaty za światło i gaz, czynsz, usługi telekomunikacyjne, itp.). 

Aktywną stroną w procesie rozliczeń produktu jest wierzyciel (klient banku), który - za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej - przesyła do banku instrukcję obciążenia rachunku dłużnika. Rola dłużnika ogranicza się wyłącznie do wyrażenia jednorazowej zgody na obciążanie swojego rachunku.

Jak działa polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty jest po prostu przekazaniem dyspozycji w celu pobierania płatności z Twojego konta osobistego. To właśnie Ty jesteś płatnikiem, lecz aby uregulować rachunek nie musisz nawet logować się do bankowości internetowej. Jak to możliwe? Cały proces odbywa się w pełni automatycznie, wystarczy jedynie, że wydasz upoważnienie do realizowania płatności w Twoim imieniu. Polecenie zapłaty sprawdzi się zwłaszcza przy opłacania rachunków. 

Do czego przydaje się polecenie zapłaty

Polecenie zapłaty to dobre rozwiązanie dla osób zapominalskich. Przyda się nie tylko do opłacania rachunków za prąd, gaz czy wodę, ale i raty kredytu. Opóźnienia w spłacie mogą skutkować naliczeniem odsetek, dlatego lepiej do tego nie doprowadzić. Wystarczy przecież wydać jednorazową dyspozycję, aby mieć ten problem z głowy. Podobnie wygląda ta kwestia w przypadku, gdy masz firmę i musisz regulować miesięczne zobowiązania na rzecz kontrahenta.

Polecenie zapłaty a przelew stały - różnice

Mnóstwo osób myli polecenie zapłaty z przelewem stałym. Na pierwszy rzut oka faktycznie obie te usługi mogą wydać się do siebie zbliżone. W praktyce jest jednak nieco inaczej. Można powiedzieć, że polecenie zapłaty ma charakter bardziej elastyczny. Co to oznacza? Ma ono bowiem zastosowanie także w przypadku, gdy zmienia się kwota przelewu. Nie ma zatem znaczenia, czy rachunek za wodę wyniósł w jednym miesiącu 150 zł, a w drugim 200. Wydana dyspozycja upoważnia do jego opłacenia. W przypadku przelewu stałego możliwe jest jedynie wykonanie płatności na konkretną kwotę. Odnajduje on zatem zastosowanie np, jeśli chcesz opłacić ratę kredytu, pod warunkiem, że jest ona równa.

Zalety polecenia zapłaty

Polecenie zapłaty to bez wątpienia wygodne rozwiązanie, które pozwala uwolnić się od pamiętania o konieczności opłacania licznych faktur. Dzięki niemu zyskasz pewność, że wszystkie Twoje zobowiązania zostaną opłacone na czas, unikniesz zatem karnych odsetek. To dobry wybór jeśli należysz do osób roztargnionych. Nie oznacza to jednak, że nie masz wglądu do swoich rozliczeń. Bank nadal przesyła Ci wszystkie faktury, możesz zatem na bieżąco je monitorować. Polecenie zapłaty jest także korzystne dla drugiej strony, czyli odbiorcy płatności. To dla niego gwarancja otrzymania zapłaty w wyznaczonym terminie, a tym samym większe bezpieczeństwo

Jakie firmy obsługują polecenie zapłaty?

Nie wszystkie firmy obsługują polecenie zapłaty, niemniej obecnie tych, które to robią, jest całkiem sporo. W przypadku dostawców energii będzie to m.in.: PGE, PGNIG, Innogy Polska S.A., Tauron i Enea. Polecenie zapłaty okaże się przydatne także w przypadku opłacania składek na ubezpieczenie. Które firmy ubezpieczeniowe obsługują zatem polecenie zapłaty? Należy do nich: AVIVA, Unum, Allianz, Generali, Nationale-Nederlanden. A co z abonamentem za telefon? Oczywiście jak najbardziej do jego opłacenia możesz skorzystać z polecenia zapłaty. Taką możliwość zapewniają Ci następujące firmy: Orange, P4 (Play), Polkomtel (Plus), T-Mobile. Nie sposób pominąć również dostawców internetu i telewizji. Polecenie zapłaty obsługuje: Netia, Cyfrowy Polsat, NC+, Vectra.

Wśród innych firm, które obsługują polecenie zapłaty można wymienić również przedsiębiorstwa komunalne, takie jak: MPO w Warszawie, MPGK Krosno, MPGK Mielec, ZWIK Łódź, MPWIK Lubin.

Jak uruchomić polecenie zapłaty?

Chcesz uruchomić polecenie zapłaty? Sprawdź najpierw, czy dana firma obsługuje tego rodzaju usługę. Możesz to zrobić korzystając z powyższej listy lub kontaktując się w tej sprawie w wybranym przedsiębiorstwem. Jeśli okaże się, że tak, to konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego formularza. W większości przypadków możesz zrobić to drogą elektroniczną. W formularzu musisz wyrazić zgodę na automatycznie pobieranie płatności z Twojego konta. Następnie zostanie on przekazany do banku kontrahenta. Pamiętaj jednocześnie, że polecenie zapłaty wiąże się z dodatkową opłatą. Jej wysokość ustala bank. Zazwyczaj jednak nie przekracza ona więcej niż kilka złotych.

Anulowanie polecenia zapłaty

Polecenie zapłaty możesz w każdej chwili anulować. Co więcej, jeśli okaże się, że automatyczny przelew sprawił, że na Twoim koncie świeci pustkami, masz aż 56 dni aby odwołać wykonaną płatność. Duży atut stanowi w tym przypadku fakt, że nie musisz podawać przyczyny anulowania polecenia zapłaty. Miej jednak na względzie, że zwrot środków oznacza, iż wierzytelność nie jest uregulowana. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
14 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły