Co to jest szybki przelew?

 • 03 Lip 2020
 • 9 min. czytania
 • Komentarze(0)
Szybki przelew to opcja, z jakiej możesz skorzystać w twoim banku. Dzięki niej wysłane przelewem bankowym pieniądze trafiają do zdefiniowanego odbiorcy nawet w ciągu kilku sekund, w czasie rzeczywistym. W zdecydowanej większości przypadków, z wykluczeniem operacji wewnątrzbankowych, za wykonanie takiego szybkiego przelewu trzeba dodatkowo zapłacić.
Co to jest szybki przelew?

Często może ci zależeć na tym, by wysyłane za pośrednictwem konta bankowego pieniądze w możliwie jak najkrótszym czasie znalazły się na rachunku adresata. Konta osobiste mają opcję wykonania szybkiego przelewu, dzięki któremu pieniądze trafią do odbiorcy w ciągu zaledwie kilku sekund. Sprawdź jednak, jakie opłaty będziesz uiszczać za taką transakcję. Warto w tym miejscu wspomnieć, że są takie oferty, w których np. pierwszych 5 przelewów ekspresowych z konta osobistego klienta nie pociąga za sobą dodatkowych opłat.

Co to jest szybki przelew?

Podstawową funkcjonalnością konta osobistego w banku jest możliwość dokonywania przelewów bankowych pomiędzy różnymi rachunkami. Możesz wpłacać i wypłacać pieniądze, na dodatek w bardzo krótkim czasie. Wystarczy, że wykorzystasz jeden z rodzajów przelewów, który szerzej znany jest jako szybki przelew. Co to jest szybki przelew bankowy i czy każda osoba będąca właścicielem konta osobistego może go zrealizować?

Szybki przelew nazywany jest również przelewem natychmiastowym lub ekspresowym i jest szczególnym przykładem przelewu bankowego, charakteryzującym się krótkim czasem realizacji. W przypadku szybkich przelewów pieniądze docierają na rachunek odbiorcy w maksymalnie kilka czy kilkanaście minut. Jeśli więc będziesz na przykład chciał przesłać pieniądze swojemu dziecku w trakcie kolonii letnich, unikniesz konieczności oczekiwania na transfer środków. Od razu będzie ono mogło skorzystać z pieniędzy, jakie wpłynęły na jego konto osobiste w banku, np. za pomocą karty płatniczej wydawanej do rachunku.

Czym różni się szybki przelew od pozostałych?

Szybki przelew jest wykonywany w nieco innym trybie niż standardowe przelewy, jakie wysyłasz ze swojego konta bankowego. Wszystko dlatego, że jeśli zlecisz taki natychmiastowy przelew, to ominie on podczas realizacji standardowe sesje rozliczeniowe KIR, czyli sesje z systemu Elixir. Jest dokonywany poza nimi, dlatego dzięki niemu możesz przesłać pieniądze w trybie natychmiastowym nawet poza dniami i godzinami normalnej działalności banków w Polsce, w praktyce przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.

Szybki przelew a czas realizacji

Nie wszystkie banki w Polsce wykonują przelewy natychmiastowe w takim samym terminie. Zdarzają się też ograniczenia w realizacji do kilku dni w tygodniu i konkretnych godzin. Wszystko zależy od dostępności systemu w konkretnym czasie. Mogą zdarzyć się takie godziny, w których wysyłanie szybkiego przelewu na konta osobiste adresatów będzie niemożliwe, np. w Alior Banku nie wyślesz natychmiastowo pieniędzy przez system BlueCash od 23:55 do 0:00, a w Express Elixir od 0:00 do 0:05.

Zazwyczaj jednak od zlecenia szybkiego przelewu do chwili, gdy pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy, mija nie więcej niż kilkadziesiąt sekund czy kilka minut.

Jak wykonać szybki przelew?

Zastanawiasz się, jak zrobić szybki przelew? Najłatwiej i najtaniej wykonasz go wewnątrz jednego banku. Na przykład z konta osobistego w mBanku na konto osobiste adresata, które również jest w tym banku. Wtedy przelewy realizowane są nawet nie tyle w krótkim czasie, ile po prostu natychmiastowo. Mowa tu o przelewach wewnętrznych.

Możesz też realizować szybkie przelewy pomiędzy kontami osobistymi w różnych bankach. Przy realizacji szybkiego przelewu online w bankowości elektronicznej lub mobilnej wybierasz zamiast przelewu zwykłego przelew natychmiastowy Express Elixir.

Nieco inaczej dokonasz przelewu natychmiastowego BlueCash, ponieważ nie możesz go zrobić z poziomu aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej. Musisz wejść na stronę www.bm.pl, czyli serwis spółki BlueMedia. Cała operacja na szczęście nie będzie zbyt skomplikowana, ponieważ wystarczy, że utworzysz konto w serwisie, by móc później już bez przeszkód korzystać z darmowych, szybkich przelewów. Trzeba przy tym sprawdzić, czy twój bank obsługuje przelewy BlueMedia, bo niestety nie jest to standardem we wszystkich instytucjach tego typu w Polsce.

Aby dokonać szybkiego przelewu przez BlueCash, wchodzisz na stronę www.bm.pl i logujesz się na wcześniej utworzone tam konto. Podajesz numer rachunku bankowego odbiorcy, bank, z którego chcesz przelać pieniądze i w którym masz swoje konto osobiste, a następnie wpisujesz kwotę przelewu. Po wysłaniu przelewu pieniądze znajdą się na rachunku adresata ekspresowo.

Istnieje też opcja, by dokonać przelewu natychmiastowego w oddziale banku. Wystarczy, że złożysz odpowiednią dyspozycję w wybranej placówce bankowej.

Jak banki wykonują szybki przelew?

O ile dla ciebie, jako klienta banku, wykonanie szybkiego przelewu z konta osobistego nie jest problematyczne, zwłaszcza jeśli jest to szybki przelew online, o tyle dla banku wygląda to pod względem technicznym zupełnie inaczej.

Jeśli przelew natychmiastowy jest realizowany przez operatora Express Elixir, czyli KIR, to wówczas najpierw twoje pieniądze z konta osobistego wpłyną na rachunek powierniczy w systemie SORBNET. Środki te są finansowym pokryciem dla wszystkich zleceń przesłanych przez Express Elixir. Przelew dzięki temu nie przechodzi standardowej procedury międzybankowej, jak w przypadku zwykłych przelewów międzybankowych według sesji Elixir. Rozliczenie środków finansowych następuje pomiędzy bankiem a KIR.

Szybki przelew a koszty realizacji

Za pośpiech trzeba zapłacić dodatkowo. Chociaż zazwyczaj nie płacisz za realizację zwykłych przelewów, tj. według sesji Elixir, to musisz czekać na ich wykonanie dosyć długo. Inaczej jest w przypadku przelewów ekspresowych – ich czas realizacji jest krótki, ale trzeba za nie zapłacić. Koszt takiej operacji zleconej w bankowości elektronicznej zwykle nie będzie przekraczać 5 zł za każdy pojedynczy szybki przelew. Można też spotkać się niestety z wyższą prowizją. W nielicznych przypadkach jest ona niższa.

Przelew w kilka minut zasadniczo nie musi być drogi. Nie brakuje w Polsce banków, które oferują nawet bezpłatne szybkie przelewy z konta osobistego. Przejrzyj zatem typowe opłaty, jakie ponoszą klienci poszczególnych banków w Polsce przy realizacji szybkich przelewów bankowych z kont osobistych:

 • Alior Bank – w przypadku Konta Jakże Osobistego możesz nawet nic nie płacić za każde 5 pierwszych przelewów natychmiastowych w miesiącu, ale tylko wtedy, gdy wybierzesz „korzyść” do swojego konta, w przeciwnym wypadku oraz przy każdym następnym takim szybkim przelewie koszt jego realizacji wynosi 5 zł, natomiast przy Koncie Internetowym w systemie BlueCash oraz Express Elixir płacisz 3 zł dla przelewów natychmiastowych do kwoty 1 tys. zł oraz 5 zł powyżej kwoty 1 tys. zł;
 • Bank Millennium (Konto 360º), Bank Pekao (Konto Przekorzystne), Bank Pocztowy (Bliskie Konto Pocztowe i Pocztowe Konto Aktywny Nestor), BNP Paribas (Konto Otwarte na Ciebie), BOŚ Bank (EKOkonto bez Kosztów), Credit Agricole (Konto dla Ciebie MOVE!, GO!), Getin Bank (Konto Proste Zasady), ING Bank Śląski (Konto z Lwem Direct i z Lwem Mobi), Inteligo (Konto Inteligo), mBank (eKonto osobiste) – 5 zł za każdy szybki przelew, realizowany głównie w systemie Express Elixir – wyjątkiem jest mBank realizujący takie przelewy wyłącznie poprzez BlueCash;
 • Citi Handlowy – Konto Citi Priority – koszt przelewu natychmiastowego to 10 zł;
 • Credit Agricole – Konto dla Ciebie VIP – 0 zł za szybkie przelewy;
 • EnveloBank – szybki przelew na EnveloKoncie kosztuje 5 zł, chyba że dokonujesz go przez aplikację mobilną, wówczas opłata jest obniżona o połowę, do kwoty 2,50 zł za każdy taki natychmiastowy przelew;
 • PKO BP – Konto za Zero, Konto dla Młodych – 4,99 zł;
 • Santander Bank Polska – Konto Jakie Chcę – brak opłat za przelewy natychmiastowe;
 • T-Mobilne Usługi Bankowe – Konto Freemium i Konto Premium – koszt przelewu natychmiastowego to 6 zł za sztukę.

Szybki przelew a limity kwotowe

Niestety wiele banków, w tym być może i bank, w którym masz otwarte konto osobiste, wprowadziły ograniczenia w realizacji przelewów natychmiastowych. Chodzi tu o limity w kwocie szybkiego transferu. Mogą się one różnić dla pojedynczych transakcji w zależności od systemu dostępnego w twoim konkretnym banku. Największy limit ma ING Bank Śląski. W ramach ekspresowego przelewu możesz przelać w nim kwotę do 100 tys. zł, ale już w Inteligo i PKO BP będzie to kwota do 3 tys. zł jednorazowo.

Czy szybki przelew dostępny jest wszędzie?

W zależności od banku przelewy ekspresowe mogą być realizowane w jednym z dwóch systemów, mianowicie:

 • Express Elixir, obsługiwanym przez KIR – Krajową Izbę Rozliczeniową,
 • BlueCash – obsługiwanym przez prywatną spółkę Blue Media.

Właściwie w obu przypadkach systemy dokonywania szybkich przelewów działają w podobny sposób. Różnica tkwi jedynie w tym, że w przypadku natychmiastowych przelewów Express Elixir można zlecić ich realizację tylko do banku, który jest uczestnikiem tego systemu. Natomiast szybkie przelewy BlueCash możesz wysyłać w praktyce na konto osobiste adresata, bez względu na to, w jakim banku jest ono otwarte.

Warto podkreślić, że Express Elixir jest młodym systemem, ponieważ pojawił się na polskim rynku bankowym dopiero 12 czerwca 2012 roku i było to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w skali ogólnoświatowej – podobny system do realizacji natychmiastowych przelewów istniał wówczas wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Można więc mówić o nowatorstwie tej metody płatności.

Obecnie możesz mieć właściwie pewność, że twój bank, niezależnie od tego, jaka to będzie instytucja, pozwoli ci realizować szybki przelew online czy szybki przelew pocztą. Wszystko dlatego, że niemal wszystkie krajowe banki oferują przelewy natychmiastowe z kont osobistych w systemie BlueCash i Express Elixir. W kwietniu 2020 roku przelewów szybkich nie było tylko w ofercie Plus Banku i Toyota Banku.

Kiedy warto wykorzystać szybki przelew?

Czy warto korzystać z szybkich przelewów i płacić za nie nieraz co najmniej kilka złotych za sztukę? Wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji. Czasem okazują się one niezbędne i ułatwiają życie. Po szybki przelew w systemie BlueCash lub Express Elixir warto sięgnąć na przykład wtedy, gdy nie zapłacisz na czas rachunku za prąd czy za internet. Wówczas nawet pod koniec dnia, gdy placówki bankowe są już zamknięte, możesz zlecić przelew natychmiastowy i mieć pewność, że po kilku minutach znajdzie się on na koncie dostawcy energii elektrycznej czy dostawcy usługi internetowej.

Zawsze wtedy, gdy zależy ci na czasie i chcesz, by pieniądze szybko trafiły do odbiorcy, a wasze konta znajdują się w dwóch różnych bankach, przelew natychmiastowy okazuje się zdecydowanie przydatny, a w niektórych przypadkach nawet niezbędny.

Wadą szybkich przelewów są opłaty, jakie naliczają za nie banki, oraz ograniczenia kwotowe stawiane klientom.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
03 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły