Co to jest ubezpieczenie karty kredytowej?

  • 24 Sie 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Stare polskie powiedzenie brzmi “przezorny zawsze ubezpieczony” i wydaje się, że jest w tym wiele prawdy. Choć transakcje realizowane przy użyciu karty debetowej są zazwyczaj bezpieczniejsze aniżeli noszenie przy sobie gotówki, to w życiu zdarzają się różne sytuacje. Kradzież karty, oszustwa, wyłudzenia - jeśli chcesz mieć pewność, że ich konsekwencje Cię nie dotkną, zdecyduj się na ubezpieczenie karty płatniczej.
Co to jest ubezpieczenie karty kredytowej?

Musisz zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie karty płatniczej nie zapewnia odzyskania równowartości utraconej sumy. Pozwala jednak zrekompensować chociaż część poniesionych strat. Zazwyczaj umowa obejmuje wypłatę ustalonej kwoty ubezpieczenia, gdy dojdzie do sytuacji, która została uwzględniona w warunkach ubezpieczenia.

Co to jest ubezpieczenie karty?

Ubezpieczenie karty płatniczej chroni Cię przede wszystkim w sytuacjach wypłaty środków z Twojego konta bankowego za pomocą karty na skutek nieautoryzowanej transakcji. Jest to zatem zabezpieczenie na skutek działania oszustwa. Polisa tego rodzaju zapewni Ci wypłatę odszkodowania w wysokości, którą obejmuje umowa. Na ubezpieczenie karty płatniczej może zdecydować się każdy jej posiadacz.

Co istotne, ubezpieczeniem można objąć zarówno kartę debetową, jak również kredytową. Warto jednocześnie wiedzieć, że ten produkt oferowany jest także do kart obsługiwanych przez nastolatków czy osoby starsze, które nierzadko ulegają roztargnieniu i gubią karty płatnicze

Do jakiego rodzaju kart można dobrać ubezpieczenie?

Ubezpieczenie karty ma różne znaczenie w zależności od tego, czy jest to karta kredytowa czy debetowa

  • ubezpieczenie karty debetowej - polega na wypłacie odszkodowania, gdy Twoja karta zostanie skradziona i użyta przez niepowołaną osobę: w bankomacie, w punkcie usługowo-handlowym, w placówce banku czy podczas płatności internetowych,
  • ubezpieczenie karty kredytowej - może mieć taki zakres jak przy karcie debetowej, ale raczej dotyczy ochrony, gdy nie będziesz mógł spłacić zadłużenia z powodu śmierci czy niezdolności do pracy.

Koszt ubezpieczenia karty

Ubezpieczenie karty kredytowej i płatniczej nie jest drogie. Opłata zazwyczaj ma charakter symboliczny i w zależności od wybranego wariantu wynosi od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych miesięcznie. Jej roczny koszt w najdroższej opcji nie przekracza 150 złotych rocznie.

Jeśli jednak zdecydujesz się na wariant podstawowy, to za ubezpieczenie możesz płacić zaledwie 2 złote miesięcznie. Koszt ubezpieczenia doliczany jest do obsługi rachunku. Banki nierzadko proponują pod tym względem atrakcyjnie promocje. Zdarza się nawet, że przez kilka pierwszych miesięcy ubezpieczenie będzie darmowe.

Poznaj 6 powodów na to: dlaczego warto płacić kartą kredytową? >>

Co daje ubezpieczenie karty?

Ubezpieczenie karty zapewni Ci wypłatę odszkodowania w kilku sytuacjach. Zazwyczaj odnoszą się one do wspomnianej już wypłaty środków z konta bankowego za pomocą karty na skutek nieautoryzowanej transakcji (zrealizowanej przez osobę postronną) bądź wypłaty środków z konta za pośrednictwem bankomatu przez oszustwa (np. złodzieja karty). Ubezpieczenie karty płatniczej zapewni Ci zatem gwarancję zwrotu środków nawet w tak kryzysowych sytuacjach.

Przed czym chroni ubezpieczenie karty?

Zastanawiasz się, jaki jest dokładnie zakres ubezpieczenia karty? Wiele zależy od rodzaju polisy, na którą się zdecydowałeś, a także konkretnego wariantu. W większości przypadków ubezpieczenie karty chroni przed jej nieuprawnionym użyciem. Tego rodzaju zdarzenia zabezpieczone są najczęściej do wysokości 50 euro. W związku z tym, że bez podania PIN-u nie sposób dokonać płatności na więcej niż 50 zł (płatność zbliżeniowa), kwota ta wydaje się odpowiednia.

Ubezpieczenie karty chroni także przed utratą środków z bankomatu na skutek nielegalnej wypłaty. W tym przypadku kwota ubezpieczenia jest wyższa i sięga nawet do 3 000 złotych. Zakres ubezpieczenia obejmuje także zakupy dokonane w Internecie przy użyciu karty bądź płatności BLIK. Zakupy internetowe objętą są największą ochroną, nawet do 4 000 złotych. Maksymalna wysokość ochrony jest zależna od rodzaju polisy.

Aktualny ranking kart kredytowych na sierpień 2020 r. >>

Jak zrezygnować z ubezpieczenia karty?

Jak wyłączyć ubezpieczenie karty? Jeśli nie chcesz dalej płacić za ubezpieczenie karty to w każdej chwili możesz z niego zrezygnować. Wystarczy, że poinformujesz o tym swój bank. Ponadto, masz 14 dni na odstąpienie umowy, okres ten liczony jest od dnia jej zawarcia. W tym przypadku nie poniesiesz żadnych kosztów.

Czy warto mieć ubezpieczenie karty?

Czy ubezpieczenie karty bankomatowej się opłaca? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować jego wady i zalety. Bez wątpienia jest to dodatkowy koszt, który będziesz ponosić każdego miesiąca. Niemniej, nie jest on wysoki i zazwyczaj nie wynosi więcej niż do 10 złotych miesięcznie.

Wśród wad wymienić można także obowiązek dokonywania terminowej wpłaty składki ubezpieczenia. Przelewu musisz zazwyczaj dokonać na dedykowany rachunek. Środki te mogą zostać także automatycznie pobrane z Twojego konta, w tym przypadku musisz zatem zapewnić ich odpowiednią wysokość na rachunki rozliczeniowym. Inaczej składka nie zostanie pobrana i rozliczona.

Zdarza się, że zapisy OWU nie zawsze są do końca jasne, a co więcej musisz liczyć się z niskimi kosztami odszkodowania w sytuacji nieuprawnionego użycia karty. Czas oczekiwania na rozpoznanie szkody może zostać wydłużony, przez co będziesz musiał poczekać na wypłatę świadczenia.

Ubezpieczenie karty płatniczej ma jednak mnóstwo zalet. Przede wszystkim Twoje środki na rachunku są chronione przed następstwem wielu sytuacji. Jeśli padniesz ofiarą oszustwa, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania, które przynajmniej w części pokryje Twoje straty, a być może nawet w całości. To duży komfort. Osoby, które decydują się na wykup ubezpieczenia do karty, nierzadko uzyskują również dodatkowe rabaty na inne produkty. Jak zatem widzisz, w większości przypadków ubezpieczenie karty płatniczej to korzystne rozwiązanie. Niewielkim kosztem zyskujesz bowiem ochronę Twoich pieniędzy.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
24 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły