Co to jest ubezpieczenie ochronne?

 • 12 Sie 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Ubezpieczenie ochronne na życie to najtańsza forma zabezpieczenia własnej rodziny. Oferuje szeroki zakres ochrony i ma jeden cel – zapewnić większe bezpieczeństwo finansowe Twoim bliskim na wypadek, gdyby Tobie coś się stało. Koszt wykupu polisy ubezpieczeniowej jest stosunkowo niewielki, a komfort psychiczny bezcenny.
Co to jest ubezpieczenie ochronne?

W ramach ochrony ubezpieczeniowej możemy również inwestować swoje pieniądze. Umożliwi nam to ubezpieczenie inwestycyjno-ochronne. Część składki jest przeznaczana na ochronę, a pozostała inwestowana w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy (UFK). Ubezpieczony samodzielnie decyduje o tym, jak duża część składki będzie inwestowana.

Co to jest ubezpieczenie ochronne?

Ubezpieczenie ochronne jest to ubezpieczenie na życie. Chroni finansowo Twoich bliskich na wypadek Twojej śmierci. W razie nieszczęśliwego wypadku osoby wskazane w umowie ubezpieczeniowej otrzymają świadczenie. Twoi bliscy nie będą musieli martwić się, w jaki sposób pokryć najpilniejsze wydatki, gdy Ciebie zabraknie. Szczególnie zadbaj o to, gdy osiągasz najwyższe dochody w rodzinie – gdyby ich zabrakło, mogłoby to znacznie skomplikować sytuację finansową Twoich bliskich.

Poszczególne oferty ubezpieczenia ochronnego na życie różnią się od siebie, a głównym zadaniem każdej polisy jest ochrona finansowa osoby ubezpieczonej. Zainteresowany w ramach ubezpieczenia na życie może wykupić dodatkową ochronę, zwiększając tym samym jego zakres. Jeśli ubezpieczony się na to zdecyduje, jego bliscy otrzymają pomoc nie tylko na wypadek śmierci, ale również w innych sytuacjach – w przypadku zdiagnozowania poważnej choroby czy wypadku mającego przykre w skutkach konsekwencje.

Warto przeczytać: Co znaczy doubezpieczenie?

Kiedy przydaje się ubezpieczenie ochronne?

Środki z ubezpieczenia na życie w razie śmierci ubezpieczonego zazwyczaj przeznaczane są na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem i organizacją stypy. Dodatkowo polisa ochronna pozwala przez pewien czas zachować dotychczasowy komfort życia.

Decydując się na rozszerzenie zakresu polisy o ochronę na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, gdyby ubezpieczony np. podczas wypadku na drodze doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, może liczyć na sfinansowanie leczenia, rehabilitacji czy sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania. Świadczenia wypłacane są m.in. z tytułu potrącenia przez samochód, pobytu w szpitalu czy doznanego urazu.

W przypadku szkody musisz wiedzieć jak ją zgłsić ubezpieczycielowi. Przeczytaj: Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma również w swojej ofercie polisę posagową, która zapewnia dziecku ochronę na wypadek utraty rodziców. Oprócz tego może przybrać formę oszczędzania środków na start pociechy w dorosłe życie.

Stosowny dodatek do ubezpieczenia pozwoli otrzymać finansowe wsparcie po narodzinach dziecka. Środki można przeznaczyć na dowolny cel, np. na skompletowanie wyprawki dla malucha. Wielu młodym rodzicom taki zastrzyk gotówki może pomóc uporządkować domowy budżet.

Ubezpieczenie może także pełnić funkcję zabezpieczenia finansowego na przyszłość. W tym przypadku ubezpieczony przez lata gromadzi środki, które zostaną mu wypłacone na koniec umowy. To dobre rozwiązanie, jeśli ktoś chce zabezpieczyć swoją przyszłość na emeryturze.

Co obejmuje ubezpieczenie ochronne?

Polisa na życie może być zabezpieczeniem w wielu sytuacjach. W przypadku śmierci ubezpieczonego chroni jego bliskich, wypłacając świadczenie w określonej kwocie, ale nie tylko. W zależności od potrzeb zakres ochrony może być znacznie większy. Kupując polisę, można wybrać do niej dodatki, które zagwarantują finansową pomoc na wypadek:

 • śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
 • śmierci w wypadku komunikacyjnym,
 • poważnego zachorowania,
 • operacji chirurgicznej,
 • pobytu w szpitalu (powyżej 3 dni),
 • doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • nieszczęśliwego zdarzenia przy pracy,
 • urodzenia dziecka.

Spersonalizowanie ochrony poprzez wybór umów dodatkowych pozwala zabezpieczyć się przed konsekwencjami tych zdarzeń, które faktycznie mogą się wydarzyć.

Korzyści z ubezpieczenia ochronnego dla bliskich

Co daje ubezpieczenie ochronne? Dla osób Tobie bliskich jest to:

 • forma zabezpieczenia finansowego,
 • rekompensata utraconych dochodów,
 • pewność spłaty kredytu zaciągniętego przez Ciebie na zakup domu czy mieszkania,
 • zabezpieczenie bytu dzieci,
 • spłata zobowiązań spadkowych i należności wobec urzędu skarbowego bez konieczności sprzedaży majątku.

Taki zastrzyk gotówki z pewnością nie ukoi bólu wywołanego stratą kogoś bliskiego, ale w pewnym stopniu pomoże odnaleźć się w nowej sytuacji.

Korzyści z ubezpieczenia ochronnego dla ubezpieczonego

Wbrew pozorom Ty również zyskasz na wykupieniu ubezpieczenia ochronnego. Zapewni Ci ono komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Na pewno nikt i nic nie będzie w stanie Ciebie zastąpić. Polisa może jednak uchronić osoby dla Ciebie ważne przed sytuacją, kiedy do żałoby i bólu dołącza niedostatek.

Co więc zyskasz, wykupując ubezpieczenie ochronne?

 • większe bezpieczeństwo finansowe dla siebie i swojej rodziny,
 • szeroki i elastyczny zakres ochrony ubezpieczeniowej dostosowany do Twoich potrzeb,
 • optymalny czas trwania ochrony ubezpieczeniowej,
 • łatwy i szybki sposób przystąpienia do ubezpieczenia.

Świadomość tego, że w przypadku, gdy Tobie coś się stanie, całość kredytu zostanie spłacona z polisy, a wszelkie uszkodzenia mienia, do których dojdzie w domu lub w mieszkaniu naprawione bez obciążania domowego budżetu, jest nieoceniona.

Przeczytaj dodatkowo:
1. Jakie korzysci daje ubezpieczenie ochronne?
2. Czym jest ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe?

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
12 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły