Co to jest ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne?

  • 16 Lip 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne ma dwojaki cel. Z jednej strony stanowi zabezpieczenie finansowe bliskich ubezpieczonego na wypadek jego śmierci, a z drugiej sprowadza się do oszczędzania kapitału. To jedna z najczęściej wybieranych polis w Polsce. Nie powinno to dziwić, zważywszy na jej uniwersalność. Można bowiem powiedzieć, że jest to polisa na życie rozszerzona o możliwości inwestycyjne. W jakich sytuacjach ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne okaże się dobrym wyborem?
Co to jest ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne?

Rozważasz wybór ubezpieczenia na życie? A co, gdyby można było je połączyć z inwestycją kapitału? Taka możliwość z pewnością zasługuje na rozważenie. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć. 

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe - definicja

Przedmiotem ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego jest życie osoby ubezpieczonej. Od standardowej polisy na życie, różni je jednak fakt, że pełni także funkcję oszczędnościową. Jest to więc typ ubezpieczenia 2w1. Skorzystać mogą z niego także osoby, które posiadają ograniczone środki finansowe. To dobry sposób, aby zapewnić ochronę nie tylko najbliższym, ale i sobie.  Duży plus stanowi przy tym gwarancja wypłaty świadczenia

Jak działa ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe?

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe pozwala zabezpieczyć najbliższych ubezpieczonego nie tylko po jego śmieci. Istotne jest także bieżące oszczędzanie kapitału. Na względzie należy mieć jednak, że kwota oszczędności w tym przypadku nie będzie duża. Część składki przeznaczana jest na bowiem na polisę na życie. Jej szczegółowe warunki zależne już są od rodzaju umowy, na jaką zdecydował się ubezpieczony. Ubezpieczenie inwestycyjne pozwala zaoszczędzić pieniądze niejako przy okazji. Nie jest to sposób na zastąpienie konta oszczędnościowego. Niemniej, jeśli nie możesz pozwolić sobie na odkładanie co miesiąc dużych sum, to taki wybór może okazać się dla Ciebie korzystny. Co więcej, w przypadku ubezpieczenia na życie nie otrzymujesz gwarancji wypłaty środków. Podpisując umowę na ubezpieczenie ochronno-oszczędnościową taką gwarancję zyskujesz. 

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe i jego rodzaje

Ubezpieczenie ochronno- oszczędnościowe może przybierać kilka form. W zależności od firmy ubezpieczeniowej do dyspozycji masz najczęściej:

  • ubezpieczenie kapitałowe,
  • ubezpieczenie uniwersalne,
  • ubezpieczenie posagowe.

Co je różni? Warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Ubezpieczenie kapitałowe poza funkcją polisy na życie, pełni także funkcję inwestycyjną. To ubezpieczony decyduje, jaka część składki ma zostać przekazana na cele inwestycyjne, a jaka na cele ochronne. Może także wybrać jeden z dostępnych funduszy inwestycyjnych, który proponuje ubezpieczyciel. W tym przypadku to zakład ubezpieczeń ponosi ryzyko inwestycyjne, gdyż ubezpieczony nie ma wpływu na decyzje inwestycyjne.

Standardowy okres polisy wynosi zazwyczaj 5 lat. Ubezpieczony może mieć udział w zysku, lecz straty nie mają wpływu na wysokość jego świadczenia. To duża wygoda, ponieważ zapewnia możliwość korzystania z gotowych rozwiązań inwestycyjnych.

Ubezpieczenie uniwersalne zapewnia ubezpieczonemu większą decyzyjność, ponieważ decyzje inwestycyjne są zależne bezpośrednio od niego. Co za tym, idzie to ubezpieczony ponosi ryzyko finansowe inwestycji, a przy tym zarówno zyski, jak i straty będą decydować o wartości polisy.

Ubezpieczenie posagowe to rodzaj polisy na życie, która ma zabezpieczyć finansowo dziecko na wypadek śmierci rodzica bądź zapewnić mu środki na dorosłe życie. Umowę podpisać można na okres nawet 25 lat i nie ma przy tym znaczenia, czy podpisuje je świeżo upieczony rodzic, czy rodzic kilkuletniego dziecka. Im młodsze dziecko, tym mniejsza składka.

Korzyści jakie daje ubezpieczenie ochronno ochronno-oszczędnościowe

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe przeznaczone jest dla osób, które nie mają dużych środków finansowych, ale jednocześnie zależy im na zabezpieczeniu przyszłości swoich bliskich. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim uwagę zwraca fakt gwarancji wypłaty środków, niezależnie od okoliczności. W przypadku standardowej polisy na życie, aby nastąpiła wypłata środków, dojść musi do przykrego zdarzenia, czyli śmierci ubezpieczonego.

Polisa inwestycyjna zapewnia wypłatę części zgromadzonego kapitału po zakończeniu okresu jej trwania. To duży plus zarówno dla ubezpieczonego, jak i jego rodziny. Dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą, a przy tym mogą zabezpieczyć przyszłość dziecka, np. gdy zdecydujesz się na ubezpieczenie posagowe. 

W jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe?

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe to dobry wybór, jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu przyszłości Twoich najbliższych. Zdecydować powinny się na nie osoby, które traktują ubezpieczenie również jako formę oszczędzania na przyszłość. Zastanów się nad tym krokiem również, gdy posiadasz rodzinę, której sytuacja i potrzeby finansowe często ulegają zmianie. Wiązać może się to jednocześnie z ryzykiem spadku dochodów.

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe, zwłaszcza w formie ubezpieczenia posagowego, to lepszy start dla Twoich dzieci. Dodatkowe środki finansowe z pewnością przydadzą im się w dorosłym życiu. Jak zatem widać, istnieje wiele sytuacji, w których przydaje się ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe. 

Przeczytaj jeszcze: Jak bezpiecznie inwestować pieniądze na studia wyższe dziecka?

Korzyści z ubezpieczenia ochronnego

Ubezpieczenie ochronne to standardowa polisa ubezpieczeniowa. W tym przypadku nie ma mowy o funkcji inwestycyjnej czy oszczędnościowej. Niemniej i taka oferta posiada swoje korzyści. W tym przypadku cała składka przeznaczona jest na cele ochronne, dlatego sama polisa może okazać się tańszym wyborem. Z ubezpieczenia ochronnego korzysta coraz więcej osób. Pozwala bowiem zabezpieczyć finansowo bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. To dobry krok, gdy ubezpieczony posiada kredyty bądź jest głównym żywicielem rodziny. Środki finansowe pomogą jego rodzinie stanąć na nogi i na jakiś czas zrezygnować z obowiązków zawodowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ubezpieczenie zarówno ochronne, jak i ochronno-inwestycyjne to tylko jedna z dostępnych możliwości, jakie oferują współcześnie zakłady ubezpieczeniowe. Warto przejrzeć ich ofertę, aby wybrać polisę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. 

Dodano:
07 Lip 2020

Zaktualizowano:
16 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły