Co to są fundusze bezpieczne?

  • 07 Lip 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Szukasz sposobu na inwestycję o niskim stopniu ryzyka? Zamiast odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe może postaw na fundusze bezpieczne? To ciekawa alternatywa m.in. dla lokaty bankowej, gdyż oferuje zysk na zbliżonym poziomie. Co musisz o niej wiedzieć? Sprawdź czym są fundusze bezpieczne.
Co to są fundusze bezpieczne?

Bezpieczne fundusze inwestycyjne to dobry wybór dla osób, które szukają pewnego zysku. Musisz mieć jednak na uwadze, że w ten sposób nie zarobisz wiele. Czy zatem warto rozważyć tę propozycję? Na ile rzeczywiście jest ona pozbawiona ryzyka? Sprawdź co musisz wiedzieć o funduszach bezpiecznych. 

Czym są bezpieczne fundusze?

Fundusze bezpieczne to fundusze papierów dłużnych. Są to najbezpieczniejsze fundusze. Inwestują przede wszystkim w papiery wartościowe o stałym dochodzie, takie jak bony i obligacje skarbowe oraz instrumenty dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa i władze samorządowe. Fundusze te nie inwestują w akcje. Przeznaczone są dla osób zainteresowanych długofalowym oszczędzaniem oraz nie akceptujących ryzyka związanego z zakupem akcji. Przynoszą stopę zwrotu niewiele wyższą niż lokaty bankowe, jednak w przeciwieństwie do lokaty nie wiesz ile dokładnie zarobisz. Bezpieczne fundusze uchodzą za najmniej ryzykowne. Polecane są szczególnie początkującym inwestorom i osobom starszym. 

Jakie są rodzaje funduszy bezpiecznych?

Fundusze bezpieczne dzielą się na trzy rodzaje. Zalicza się do nich: fundusze obligacji, fundusze pieniężne i fundusze rynku pieniężnego. Z pozoru mogą być do siebie podobne, jednak wiążą się z różnym stopniem ryzyka inwestycyjnego. Co jeszcze je różni? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy się im bliżej przyjrzeć. 

Pierwszy rodzaj to wspomniane już fundusze obligacji. Inwestują one głównie w obligacje zerokuponowe i o stałym oprocentowaniu. W kręgu ich zainteresowania znajdują się również krótkoterminowe papiery wartościowe emitowane m.in. przez Skarb Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego. Co istotne, taka inwestycja może okazać się znacznie korzystniejsza niż lokata bankowa, lecz należy pamiętać, aby w pogoni za zyskiem nie narazić się na niewypłacalność emitenta. Dlaczego fundusze obligacji mogą okazać się dobrym rozwiązaniem? Fundusz zaliczany jest to inwestora hurtowego, co oznacza, że może uzyskać lepszą cenę zakupu obligacji. Ponadto, ma większy dostęp do palety instrumentów. 

Inny wybór stanowić mogą fundusze pieniężne, zwane zamiennie funduszami gotówkowymi. Wyróżnia je bardzo niskie ryzyko inwestycyjne, co wiąże się jednocześnie z niższym potencjałem zysku. W jakie instrumenty finansowe lokowane są środki w ramach funduszu pieniężnego? Najczęściej będą to obligacje skarbowe o krótkim terminie wykupu, bony skarbowe oraz obligacje przedsiębiorstw, które cechuje wysoki rating. Fundusze pieniężne traktowane są przeważnie jako substytut lokaty, gdyż zapewniają zysk na podobnym poziomie. Niemniej, trudno w tym przypadku mówić o gwarancji zwrotu z inwestycji. Równie dobrze może on przerosnąć przewidywane zyski, jak i okazać się znacząco niższy.

Ostatni rodzaj tzw. bezpiecznych funduszy, to fundusze rynku pieniężnego. Co je wyróżnia? Do portfela funduszu tego rodzaju kupowane są papiery o terminie wykupu, który nie przekracza roku. Najczęściej będą to bony skarbowe oraz bony komercyjne i lokaty. Fundusze rynku pieniężnego uchodzą za najbardziej bezpieczne, a co więcej, powinny przynieść większy zysk niż lokaty bankowe o korzystnym oprocentowaniu.

Który fundusz bezpieczny najlepiej wybrać?

Najlepsze fundusze inwestycyjne dla każdego oznaczają coś innego. Dla jednych liczy się przede wszystkim możliwość dużego zysku, a dla innych jak najmniejsze ryzyko. Trudno zatem odpowiedzieć, który z nich najlepiej wybrać. Jeśli zależy Ci głównie na większym zysku, to najlepszą decyzją będzie inwestycja w fundusze pieniężne. W przypadku, gdy stawiasz na pierwszym miejscu na bezpieczeństwo Twoich środków, to lepszym wyborem będzie fundusz rynku pieniężnego.

Czy warto inwestować w fundusze bezpieczne?

Fundusze bezpieczne to dobry wybór zwłaszcza dla początkujących inwestorów, gdyż wiążą się ze stosunkowo niskim ryzykiem. Ponadto, to dobre zabezpieczenie w czasach kryzysu, gdy na rynku akcji nie dzieje się za ciekawie. Doświadczeni inwestorzy często je lekceważą, a to duży błąd. Jedna z podstawowych zasad inwestowania to przecież dywersyfikowanie portfela. Fundusze bezpieczne doskonale się do tego nadają. Kto powinien zdecydować się na inwestycje w bezpieczne fundusze? Mogą to być m.in. osoby starsze, które chcą uniknąć ryzyka związanego z inwestycjami finansowymi.

Czy fundusze bezpieczne są w pełni pozbawione ryzyka?

Już sama nazwa wskazuje, że fundusze bezpieczne stanowią rodzaj inwestycji o bardzo niskim stopniu ryzyka. Zdarza się, że jest ono bliskie zeru. Nie ma jednak takiej inwestycji, które nie niesie za sobą choć minimalnego ryzyka. Tak też jest w tym przypadku. Ryzyko inwestycyjne może wynikać chociażby ze zmian stóp procentowych obligacji.

Jeśli chcesz sprawdzić, które fundusze inwestycyjne okazały się najlepsze bądź najgorsze w ostatnim czasie, to możesz skorzystać z rankingu bezpiecznych funduszy. Bez problemu tego rodzaju zestawienia znajdziesz w sieci. Czy należy się nimi kierować? Z pewnością dostarczą Ci potrzebnej wiedzy. Nawet wybierając inwestycje o niskim stopniu ryzyka, musisz przecież dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
07 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły