Co trzeci badany ma trudności z oszczędzaniem w czasie pandemii

  • 27 Paź 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Provident po raz kolejny sprawdził kondycję finansową Polaków w ramach Barometru. Tym razem pytania były związane ze zwyczajem odkładania pieniędzy, bo już niedługo, 31 października przypada Światowy Dzień Oszczędzania.
Co trzeci badany ma trudności z oszczędzaniem w czasie pandemii

Oszczędzanie w czasie pandemii

Prawie połowa pytanych zadeklarowała, że w bieżące dochody są trakcie pandemii wystarczające, a 18% osób przyznało, że i tak nie posiada oszczędności. Inni wykorzystali środki na czarną godzinę lub próbowali pożyczać. Obecna sytuacja wzbudziła niepokój w Polakach, także ze względów finansowych. W tym roku kwotą, która dałaby poczucie bezpieczeństwa, jest ok. 17 tys. zł. Dla porównania w 2019 r. było to średnio 13 tys. zł, a rok wcześniej 8,4 tys. zł. Różnice są więc duże. W poprzednich latach nie było jednak pandemii, która przyczyniła się do tymczasowego paraliżu gospodarki. Jak wynika z badania, im starszy jest pytany, tym wyższą kwotę wskazuje. Osoby poniżej 25. roku życia cieszyłyby się z 6,3 tys. zł, a seniorzy chcieliby mieć aż cztery razy tyle. Może się to wiązać z powiększeniem rodziny wraz z upływem czasu. W każdej grupie wiekowej odsetek osób, które uważają, że warto oszczędzać, przekroczył 80%.

Czy udaje się jednak coś odłożyć? 14% badanych oszczędza więcej niż przed pandemią, ale co trzeci ma trudności z pozostawieniem jakiejś puli środków na przyszłość. Dla tej części osób są to drobne kwoty. Ogólnie prawie 60% respondentów stara się oszczędzać pieniądze na czarną godzinę. Niemal jedna czwarta zbiera na remont czy nowe meble, a niewiele mniej na wakacje. Co dziesiąty odkłada na zakup domu lub mieszkania, a w grupie osób w wieku 18-34 lat taki cel ma co piąty.

Niewiele ponad połowie pytanym udało się zebrać kwotę, która wzbudza w niej poczucie bezpieczeństwa w czasie pandemii. Stworzenie poduszki finansowej od zera byłoby teraz jednak dużym wyzwaniem. Dla 17% badanych oznaczałoby to oszczędzanie przez cały rok. 16% odkładałoby przez 2-3 miesiące, a 15% przez pół roku. Co dziesiąty zbierałby taką kwotę przez 2-3 lata.

Jak oszczędzają Polacy?

Co czwarty ankietowany odkłada resztę, która pozostała po całym miesiącu. Jeden na pięciu co miesiąc oszczędza stałą kwotę. Co dziesiąty nie ma określonej strategii – raz pozostawia większą sumę, innym razem mniejszą. 15% badanych nie oszczędza wcale. Najczęstszą metodą odkładania jest wykorzystywanie kont oszczędnościowych – wybiera je 45% pytanych. Ponad jedna czwarta trzyma środki na przyszłość wraz z pieniędzmi na bieżące wydatki na koncie głównym. Ponad 22% przechowuje pewną sumę w formie gotówki. Lokatę posiada 17% spośród oszczędzających osób. Wielu posiadaczy takich produktów zrezygnowało z nich ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe, które powodują, że do przetrzymywanych środków się dopłaca.

Sprawdź jak założyć konto w Polsce, mieszkając za granicą >>

Dodano:
27 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły