Co znaczy doubezpieczenie?

  • 05 Cze 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Każdego z nas nie raz w życiu spotka jakieś losowe zdarzenie, które może znacznie zmniejszyć komfort naszego życia. W wyniku stłuczki czy kradzieży powstaje konieczność pokrycia kosztów z własnej kieszeni. Możemy jednak tego uniknąć dzięki wykupieniu ubezpieczenia. W takim wypadku w razie powstania nieszczęścia, otrzymasz odszkodowanie.
Co znaczy doubezpieczenie?

W wielu przypadkach warto jednak wykupić doubezpieczenie, które doskonale sprawdza się wtedy, gdy nie chcesz, aby po danym wydarzeniu kwota odszkodowania zmalała. W rezultacie może okazać się ono niewystarczające do zrekompensowania poniesionych strat. Dokupując doubezpieczenie, będziesz się czuł dużo bardziej bezpiecznie i komfortowo.

Co to jest doubezpieczenie?

Jest to dodatkowa umowa, którą dołącza się do istniejącej już polisy ubezpieczeniowej. Jej celem jest zwiększenie sumy Twojego ubezpieczenia. Warto je wykupić zaraz po wypłacie odszkodowania, gdy wartość ubezpieczenia maleje, przez co przy drugim zdarzeniu losowym możesz otrzymać zbyt małe odszkodowanie.

Wykupując doubezpieczenie, kwota odszkodowania wróci do stanu pierwotnego.

Tak jest w przypadku ubezpieczenia mieszkania, samochodu lub innego majątku. Doubezpieczenie możesz wykupić się w dowolnym momencie trwania polisy. Ubezpieczyciel musi jednak znać powód takiej decyzji. O tym, czy potrzebne jest doubezpieczenie, decydujesz Ty. Można po szkodzie go nie wykupić i liczyć, że do końca trwania umowy ubezpieczeniowej nie dojdzie do żadnej szkody. Jednak warto dopłacić niewielką zazwyczaj kwotę.

Będziesz wtedy spokojny, że w razie jakiejkolwiek szkody nie zostaniesz bez pomocy. Należy wiedzieć, że dobrze dobrana polisa gwarantuje faktyczną ochronę Twojego mienia, a dzięki doubezpieczeniu, kwota odszkodowania zawsze będzie odpowiadać wartości chronionej rzeczy.

Czy trzeba się doubezpieczyć przy każdej szkodzie?

Doubezpieczenie zdecydowanie należy wziąć przy pierwszej szkodzie. Decyzja czy doubezpieczenie po szkodzie jest konieczne należy jednak do Ciebie. Jeżeli uważasz, iż do końca umowy nie spotka Cię druga szkoda, to możesz zrezygnować z wykupu doubezpieczenia. Jest to sytuacja na przykład, kiedy mamy szkodę tuż przed końcem umowy. Wtedy faktycznie warto poczekać na nową ofertę. Zdecydowanie lepiej dokupić doubezpieczenie bowiem, gdy szkoda będzie dosyć kosztowna, a do końca umowy zostało sporo czasu. Wtedy Twoja kwota odszkodowania ulegnie znacznemu skurczeniu i następna szkoda raczej nie zostanie już w pełni pokryta. Dlatego decyzja o tym jest na pewno zależna od wielkości pierwszej szkody.

W jakich przypadkach doubezpieczenie okazuje się przydatne?

Warto, abyś się doubezpieczył wtedy, gdy znacząco wzrośnie wartość rzeczy, którą ubezpieczyłeś.

  • Jednym z przykładów może być remontowane mieszkanie. Po wykonaniu generalnego remontu jego wartość wyraźnie wzrośnie. Należy wtedy na pewno zwiększyć sumę ubezpieczenia. Jeśli wykupisz doubezpieczenie, to wysokość odszkodowania będzie adekwatna do wartości nieruchomości.
  • Kolejnym dobrym momentem na dokup doubezpieczenia, jest czas, gdy zmienisz wyposażenie w swoim aucie. Nowy i drogi sprzęt audio może znacząco podnieść wartość samochodu. Inna sprawa to sytuacja, w której bank wyceni wyżej daną nieruchomości niż kwota, jaką podałeś w polisie. W takim wypadku wykup doubezpieczenia staje się konieczny.
  • Ponadto doubezpieczenie oczywiście warto wykupić tuż po pierwszej szkodzie. Dzięki temu nasza kwota odszkodowania się nie zmniejszy.

Na co można wziąć doubezpieczenie?

Zdecydowanie najczęściej branym jest doubezpieczenie pojazdu. Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami, tak więc po pierwszej szkodzie całkiem prawdopodobna jest druga. Niestety, gdy szkoda jest z Twojej winy to po wypłaceniu odszkodowania AC, wartość ubezpieczenia ulega zmniejszeniu. Zdarzyć się może, że drugiej stłuczki już nie pokryje i będziesz musiał pokryć szkodę ze swojej kieszeni. Może też się tak zdarzyć, że ubezpieczenie ulegnie całkowitemu wyczerpaniu. Doubezpieczenie Cię jednak od tego uchroni. Kwota ubezpieczenia ponownie stanie się adekwatna do wartości pojazdu. Trzeba pamiętać też o tym, że jak zainwestujesz w auto i przez to zwiększysz jego wartość, to pamiętaj o doubezpieczeniu polisy. W razie szkody dostaniesz wtedy adekwatne odszkodowanie.

Doubezpieczenie można wziąć także na mieszkanie. Najczęściej warto je wziąć, jak zrobisz jego generalny remont. Wtedy wartość nieruchomości wzrasta, a suma ubezpieczenia może być wtedy zbyt mała.

Możesz też wziąć doubezpieczenie członka rodziny. Podobnie można też wykupić doubezpieczenie współmałżonka. Ponadto warto je wziąć na jakikolwiek ubezpieczony przedmiot, którego wartość poszła w górę. Patrząc na to, można stwierdzić, że warto wziąć doubezpieczenie. Zyskujesz wtedy spokój i nie musisz się martwić, że w razie szkody nie będzie Cię stać na pokrycie szkód.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
05 Cze 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły