Co zrobić gdy bankomat zatrzymał moją kartę?

  • 15 Wrz 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Już blisko 80% Polaków dokonuje płatności bezgotówkowych. Nie oznacza to jednak, że nie zdarza się im wypłacać gotówki z bankomatu. Jedynie 8% z nich potwierdza, że posługuje się wyłącznie kartą debetową. Oznacza to więc, że zdecydowana większość osób realizuje wypłaty w bankomatach. Na ogół jest to wygodny i szybki sposób na pozyskanie gotówki. Zdarzają się jednak wyjątki. Należy do nich sytuacja, w której bankomat zatrzymał kartę. Co wówczas powinieneś zrobić?
Co zrobić gdy bankomat zatrzymał moją kartę?

Zatrzymanie karty w bankomacie z pewnością należy do stresujących sytuacji. W kilka sekund zostajesz pozbawiony karty, a tym samym dostępu do wypłaty środków z Twojego konta. Kiedy takie zdarzenie może mieć miejsce, i jak należy wtedy postąpić?

Kiedy bankomat może zatrzymać kartę?

Istnieje kilka przyczyn, przez które bankomat może zatrzymać Twoją kartę. Zazwyczaj należy do nich podanie nieprawidłowego kodu PIN. Oczywiście każdy ma prawo się pomylić, dlatego jeśli podasz zły kod, to za pierwszym razem Twoja transakcja zostanie po prostu odrzucona. W takim przypadku musisz ponownie włożyć kartę do bankomatu i od nowa przejść cały proces.

Jeśli jednak kilkukrotnie wpiszesz zły PIN, to musisz liczyć się z zatrzymaniem karty w bankomacie. Dlaczego? Jest to zabezpieczenie przed wypłaceniem gotówki z Twojej karty przez osoby trzecie. Nie jest to jedyna sytuacja, w której bankomat zatrzyma kartę. Kiedy jeszcze możesz się tego spodziewać?

Dowiedz się więcej: Co się stanie gdy podam nieprawidłowy kod PIN? >>

Z jakich powodów bankomat zatrzymuje kartę?

Bankomat może zatrzymać kartę także w sytuacji, jeśli wcześniej doszło do jej zastrzeżenia. Zachodzi wówczas wysokie prawdopodobieństwo, że posługuje się nią osoba do tego nieupoważniona. Jeśli więc zastrzegłeś karty, bo np. byłeś przekonany, że ją zgubiłeś, a po jej znalezieniu zapomniałeś o tym fakcie, to nie będziesz mógł się nią posługiwać. W tej sytuacji musisz najpierw przywrócić kartę do ponownego użytku, co przeważnie możesz zrobić poprzez bankowość internetową.

Karta zostanie zatrzymana przez bankomat także, gdy przekroczony zostanie termin jej ważności. Musisz bowiem wiedzieć, że banki wydają kartę na określony czas. Zazwyczaj wynosi on od 3 do 5 lat. Datę ważności Twojej karty znajdziesz na jej przodzie.

Kiedy jeszcze bankomat zatrzyma Twoją kartę?

Gdy dojdzie do jej fizycznego uszkodzenia bądź jeśli nie odbierzesz jej z czytnika po upływie wyznaczonego czasu. Zdarza się jednak, że karta może zostać zatrzymana w bankomacie nie z Twojej winy. Ma to miejsce w sytuacji, gdy dojdzie do awarii czytnika lub maszyny.

Co należy zrobić, gdy bankomat wciągnął kartę?

Jeżeli bankomat połknął Twoją kartę, przede wszystkim musisz to zgłosić. Jeżeli urządzenie, z którego korzystałeś znajduje się przy placówce, możesz od razu poinformować o tym pracowników banku. Na niektórych bankomatach znajdziesz także numer telefonu, pod który należy zadzwonić w razie awarii maszyny.

Co jeśli nie masz czasu, aby udać się do placówki banku?

W takim przypadku możesz skorzystać z infolinii. Na wszelki wypadek lepiej zastrzec kartę. Możesz zrobić to telefonicznie bądź za pośrednictwem bankowości internetowej. 

Odzyskiwanie karty z bankomatu

Zazwyczaj na odzyskanie karty będziesz musiał czekać jeden dzień, ponieważ bezpośredni dostęp do wnętrza bankomatu ma tylko firma, która uzupełnia go o gotówkę. Potem będziesz mógł odebrać ją w placówce albo dostanie Ci ona odesłana na adres domowy. Sam możesz wybrać sposób, w jaki zechcesz ją odebrać.

Niektóre banki nie dają możliwości odzyskania karty. Wtedy zostaje ona wyciągnięta z bankomatu, ale zostaje przecięta i unieważniona. A Ty musisz wyrobić nową. Jest to oczywiście bezpłatne, ale będziesz musiał poczekać na nowy plastik około dwóch tygodni. Przeważnie wiąże się to także z koniecznością złożenia wniosku o wydanie nowej karty. 

Bankomat nie wydał pieniędzy, a środki zniknęły z konta - co w takiej sytuacji?

Bankomat zatrzymał Twoją kartę? Sprawdź od razu stan swojego konta. W rzadkich sytuacjach zdarza się, że mimo nie wydania gotówki, środki znikną z Twojego konta. Jeśli do tego doszło, musisz natychmiast to zgłosić. Po wyjaśnieniu sprawy, środki powinny wrócić na Twoje konto osobiste. Nie nastąpi to jednak od razu. Na zwrot środków będziesz musiał poczekać kilka dni. 

To może Cię zainteresować: W jakich bankach można sprawdzić stan konta z innych banków? >>

Bankomat mojego banku zatrzymał kartę

Jeśli bankomat, którzy zatrzymał kartę, należy do Twojego banku, jesteś w nieco lepszej sytuacji. Wówczas od razu skontaktuj się z bankiem, a prawdopodobnie odzyskasz swoją kartę, choć najczęściej będziesz musiał poczekać na nią kilka dni. Kartę możesz wówczas odebrać w placówce Twojego banku. Co jednak jeśli korzystałeś z bankomatu, który należy do innego banku? W tej sytuacji postępowanie będzie nieco inne.

Bankomat obcego banku zatrzymał kartę

Pierwsze, co musisz zrobić, gdy bankomat obcego banku zatrzyma Twoją kartę, to zastrzec ją w swoim banku. Możesz to zrobić na kilka sposobów: w placówce Twojego banku, poprzez kontakt na infolinii, jak również korzystając z bankowości internetowej. Musisz jednak wiedzieć, że odzyskanie karty nie będzie możliwe. Dla bezpieczeństwa zostanie ona od razu zniszczona. Oznacza to więc konieczność złożenia wniosku o wydanie nowej karty płatniczej. 

Karta zatrzymana w bankomacie za granicą

Co zrobić gdy bankomat zatrzymał kartę podczas Twojego urlopu za granicą? W tym przypadku raczej trudno będzie ją odzyskać. Prawdopodobnie karta zostanie zniszczona. Musisz więc postąpić tak samo, jak w sytuacji opisanej powyżej (gdy bankomat obecnego banku zatrzyma kartę). Zastrzeż więc kartę jak najszybciej, a następnie wystąp z wnioskiem o wydanie nowej.

Zobacz także: Wypłata pieniędzy z bankomatu. Czy to bezpieczne? >>

Co zrobić, jeśli kartę zostawiono w bankomacie?

Zostawiłeś kartę w bankomacie? I takie sytuacje się zdarzają. Pośpiech, roztargnienie i wpadka gotowa. Co jednak wówczas powinieneś zrobić?

Podstawa to oczywiście zastrzeżenie karty. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Przecież osoba, która ją znajdzie nie będzie w stanie wypłacić z niej środków bez znajomości kodu PIN. To prawda, ale zapominasz o jednym istotnym fakcie, a mianowicie o płatnościach zbliżeniowych.

Przy płatnościach do 50 złotych (a obecnie do 100 zł), nie trzeba podawać kodu PIN. Nieuczciwy znalazca może więc się nią posługiwać, aby dokonać kilku transakcji na mniejsze kwoty. Możesz się na szczęście przed tym zabezpieczyć. Dzięki możliwości zastrzeżenia karty płatniczej przez internet, zajmie Ci to zaledwie chwilę, a Ty zyskasz pewność, że Twoje pieniądze są bezpieczne. Po zastrzeżeniu karty, złóż wniosek o wydanie nowej. Zweryfikuj również, czy środki nie ubyły niesłusznie z Twojego konta.

Bankomat zatrzymał Twoją kartę? Nie musisz się przejmować. Pamiętaj jednak o najważniejszych aspektach, czyli przede wszystkim o zastrzeżeniu karty i zgłoszeniu tego faktu do Twojego banku. W ciągu kilku dni otrzymasz nową kartę płatniczą.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
15 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły