Coraz trudniej o kredyt hipoteczny. Banki podnoszą poprzeczkę

 • 23 Sty 2020
 • 2 min. czytania
 • Komentarze(0)
Mimo zapowiedzi, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, co sprawia, że kredyty hipoteczne pozostają tanie.
Coraz trudniej o kredyt hipoteczny. Banki podnoszą poprzeczkę

Eksperci przewidują, że poziom inflacji wzrośnie do ponad 4 proc, ale Rada Polityki Pieniężnej utrzymała obowiązujące od 2015 r. stopy procentowe. Jednocześnie chętnych na kredyty hipoteczne nie brakuje, więc banki stawiają zainteresowanym trudniejsze warunki do spełnienia.

Czym kieruje się bank, przyznając kredyt hipoteczny?

Największe szanse na kredyt hipoteczny mają pary, w których obie strony pracują (przede wszystkim na umowie o pracę na czas nieokreślony), a ich dochód jest powyżej średniej krajowej. Najlepiej jeśli w momencie ubiegania się o kredyt, nie mają żadnych innych zobowiązań finansowych, a ich historia kredytowa jest pozytywna, bez znaczących opóźnień w spłacie rat. Liczą się też niskie koszty utrzymania i styl życia, który nie opiera się na częstych zakupach przy użyciu karty kredytowej. Kiedy spełni się już te kryteria, okaże się, że zdolność kredytowa będzie znacznie niższa niż w identycznych warunkach w poprzednich latach.

W jaki sposób bank liczy zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową przekładają się dochody (im więcej, tym lepiej), wymiar zatrudnienia, rodzaj umowy (idealnie umowa o pracę na czas nieokreślony), dotychczasowe zobowiązania finansowe (kredyty, pożyczki, raty za sprzęty, kupione w sklepach). Banki sprawdzają też historię kredytową, zwracając uwagę na terminowość wpłat czy ewentualne zaległości.
Przy kredycie hipotecznym potrzebny jest wkład własny. Różni się w zależności od banku i wynosi min. 10% wartości nieruchomości.

Jakie koszty wiążą się z kredytem hipotecznym?

Przy doborze kredytu zwróć uwagę na oprocentowanie, na które składa się zmienna (może wzrosnąć, o czym nie każdy chce pamiętać), stopa rynkowa (WIBOR) oraz stała marża banku. Od niego zależna jest rata, która może ulegać zmianom.
Wysokość marży jest negocjowalna, a wpływ na nią ma wysokość wkładu własnego oraz to, czy kredytobiorca korzysta z innych produktów banku. Możliwe dodatkowe koszty to prowizja i ubezpieczenie.

Porównując oferty, popatrz na:
 

 • ilość rat,
 • wysokość jednej raty,
 • oprocentowanie,
 • marżę,
 • RRSO,
 • prowizję,
 • dodatkowe ubezpieczenie,
 • suma odsetek w okresie kredytowania.

Zainteresowanie produktami kredytowymi stale wzrasta

Według raportu „Sytuacja na rynku consumer finance” aż 62 proc. gospodarstw domowych jest w trakcie spłacania różnego rodzaju pożyczek. Połowa z nich ma kredyty, chwilówki lub korzysta z kart kredytowych. Coraz częściej próbuje się spłacić jedną należność, dzięki kolejnym pożyczkom. Rośnie więc też oferta kredytów konsolidacyjnych.


 

Dodano:
23 Sty 2020

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły