Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Coraz więcej Polaków rezygnuje z gotówki

Fot.

Kiedy idziesz na zakupy, chętniej zabierasz kartę, czy gotówkę? Jak wynika z badania przygotowanego przez ING, już nawet co piąty Europejczyk wyobraża sobie życie bez tradycyjnych banknotów. Za co najbardziej lubimy „plastikowy pieniądz” i czy już wkrótce będziemy mogli całkowicie zapomnieć o gotówce?

Według raportu ING Europejczycy coraz chętniej wybierają transakcje bezgotówkowe. 35 proc. Francuzów przyznało, że mogłoby całkowicie zrezygnować z gotówki. Podobnego zdania jest aż 33 proc. Polaków oraz po 30 proc. Belgów i Holendrów. Płatności plastikiem są nie tylko znacznie wygodniejsze, lecz także dużo bardziej bezpieczne. Co więcej, jako aktywni użytkownicy kart możemy sporo zaoszczędzić.

Z kartą na zagraniczne wakacje i większe zakupy

W trakcie badania ING ankietowanych zapytano również, w jakich okolicznościach wybierają określoną formę płatności. Okazało się, że po gotówkę sięgamy podczas drobnych transakcji (płacimy za bilety lub przekąski), z kolei za większe zakupy, prezenty i posiłki w restauracjach wolimy płacić kartą. Czy taka decyzja jest słuszna? Weź pod uwagę, że nawet drobne sumy wydawane „przy okazji” mogą po miesiącu znacznie nadszarpnąć twój budżet. Płacąc kartą, możesz sprawdzić kiedy i na co wydajesz pieniądze, a jeśli będzie taka potrzeba skontrolować swoje wydatki i wprowadzić zmiany.

Płatność kartą czy gotówką? Sprawdź, co się bardziej opłaca

Polacy doceniają możliwość płacenia kartą także na zagranicznych wyjazdach. Według badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank 27,5 proc. respondentów zabiera na wakacje kartę kredytową, a kolejne 12 proc. kartę debetową. Dla porównania 28 proc. ankietowanych przyznało, że za granicę woli zabrać gotówkę kupioną w kantorze. Badanie Deutsche Bank pokazuje, że chociaż w dalszym ciągu lubimy płacić podczas wyjazdów w tradycyjnych sposób, z każdym rokiem rośnie liczba zwolenników bezgotówkowych transakcji.

Płać kartą i zarabiaj

Do najczęściej wymienianych zalet płatności kartą należą: wygoda, bezpieczeństwo transakcji oraz lepsza kontrola wydatków. Nie zapominaj jednak, że płacąc kartą, możesz też sporo zarobić. Dzięki usłudze moneyback część środków, jakie wydasz płacąc bezgotówkowo, będzie wracała na twoje konto. Na polskim rynku jest coraz więcej banków, które oferują konta z moneybackiem, z czego najlepsze z nich dają zarobić nawet 720 zł rocznie.

Dowiedz się, które konta mają największy zwrot wydatków. Ranking

Rozstanie z gotówką nie takie proste

Chociaż plusów płatności kartą jest całkiem sporo, nie wszystkie państwa są gotowe na „bezgotówkową rewolucję”. Z badania ING wynika, że rezygnacja z gotówki najtrudniej przyszłaby Niemcom. Jedynie 10 proc. naszych zachodnich sąsiadów opowiedziało się za całkowitymi płatnościami kartą. Podobnego zdania są Hiszpanie – tylko 13 proc. z nich wyobraża sobie całkowite rozstanie z gotówką. Chociaż znaczna liczba Polaków deklaruje, że mogłaby całkowicie zrezygnować z gotówki, nadal wiele osób woli odkładać „do skarpety” niż wpłacać oszczędności na konto. A to najlepiej dowodzi, że gotówka zostanie z nami jeszcze przez długi czas.

Podobne artykuły