COVID a pożyczki pozabankowe. Przetrwali tylko najsilniejsi, a co z pozostałymi?

  • 26 Sie 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
O 35,7% skurczył się rynek pożyczek pozabankowych w wyniku pandemii. To jeden z produktów finansowych, który najbardziej ucierpiał w koronakryzysie. Wynika to z mocnych ograniczeń kosztów pożyczki, które wymusiła jedna z wersji Tarczy Antykryzysowej. Klienci nadal korzystają z dostępnych szybkich pożyczek, ale czy firmom pożyczkowym taka działalność dalej się opłaca? Czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości?
COVID a pożyczki pozabankowe. Przetrwali tylko najsilniejsi, a co z pozostałymi?

Jak wynika z danych BIK, pożyczki przez internet były drugim pod kątem spadków sprzedaży w pierwszym półroczu 2020 r. wśród wszystkich produktów finansowych. Niechlubnie przegoniły je tylko karty kredytowe, których udzielono aż o 41,6% mniej względem zeszłego roku.

covid a pożyczki pozabankowe

Pożyczka online a Tarcza Antykryzysowa

Skąd tak duże spadki na rynku pożyczek online? Oczywiście głównym powodem jest to, że klienci w obliczu pandemii stracili zainteresowanie pożyczaniem pieniędzy, co można było także zaobserwować wśród pożyczek bankowych.

Jednak drugim ciosem, który bardzo mocno uderzył w ten rynek to Tarcza Antykryzysowa. W przypadku pożyczek do 30 dni firmy były zmuszone ograniczyć koszty pożyczkowe do maks. 5% kwoty. Natomiast jeśli chodzi o pożyczkę ratalną, czyli na dłuższy czas, to maksymalny koszt może teraz wynosić 15% pożyczonej sumy za pierwszy rok i 6% za każdy kolejny. Niezależnie od długości okresu spłaty firma pożyczkowa nie może natomiast narzucać opłat wyższych niż 45% całkowitej kwoty zobowiązania.

To sprawiło, że podmioty, które wcześniej proponowały pożyczki na zbliżonych do lichwiarskich warunkach, musiały diametralnie zmienić swoją ofertę. W większości przypadków, szczególnie firm zagranicznych, działalność w Polsce przestała im się opłacać.

Moim zdaniem klienci na tym zyskają, bo teraz co prawda wybór ofert pożyczki przez internet jest mniejszy, ale za to możesz liczyć na to, że pożyczysz pieniądze od stabilnej firmy na rozsądnych warunkach. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że trafisz na nierzetelnego pożyczkodawcę, a bezpieczeństwo korzystania z pożyczki przez internet na konto jest o wiele wyższe.

Zobacz: Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze w firmie pozabankowej?

Pożyczamy niższe kwoty

COVID-19 sprawił, że w firmach pozabankowych pożyczamy niższe kwoty. W czerwcu tego roku pożyczek powyżej 5 tys. zł było ilościowo tylko 9% spośród wszystkich udzielonych. Za to najpopularniejsze są te do 1 tys. zł, bo stanowią aż 40%.

Jak aktualnie wygląda rynek tych produktów? Pożyczka przez internet na konto przeżyła załamanie w kwietniu, jak i większość produktów z segmentu finansowego. Od maja, w związku z odmrożeniem gospodarki widać odbicie, a czerwiec przyniósł łącznie 144,2 tys. udzielonych pożyczek. Zmiany na rynku są jednak nieodwracalne.

covid a pożyczki pozabankowe

Źródło: BIK

Jak koronawirus zmienił pożyczki pozabankowe?

Firmy z tego sektora już przed pandemią wykonały ogromną pracę i w większości przypadków są w stanie oferować swoje usługi klientom przez internet. Kto miał potrzebę wziąć pożyczkę online, a nawet pożyczkę na raty przez internet bez zaświadczeń, mógł bez problemu to zrobić.

Wszystkie systemy działały i aby uzyskać gotówkę, nie trzeba było iść do żadnej placówki z prostego powodu. Takie firmy nie posiadają oddziałów i wszystko są w stanie przeprocesować online. Były więc o krok przed bankami, które dopiero pandemia zmotywowała do szybszego wdrożenia zdalnych procedur i oferowania również pożyczki bankowej przez internet.

Z kolei firmy pozabankowe musiały zmienić swoją ofertę, aby dostosować ją do zapisów Tarczy Antykryzysowej. W przypadku krótszych pożyczek koszty musiały zostać obniżone nawet pięciokrotnie! A to zazwyczaj oznacza pięć razy niższe zyski. Rynek więc mocno się skoncentrował i wiele firm (szczególnie mniejszych lub zagranicznych) wycofało się z Polski albo zakończyło działalność w obawie przed utratą rentowności.

covid a pożyczki pozabankowe

Darmowa pożyczka jest również oferowana o wiele rzadziej niż kiedyś, a maksymalne dostępne sumy są niższe.

Firmy pozabankowe podobnie jak banki stawiają teraz dużo bardziej na bezpieczeństwo, więc wnikliwie analizują zdolność klienta do spłaty pożyczki. W związku z tym pożyczka bez BIK albo szybka pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej są obecnie właściwie nie do dostania.

Pamiętaj jednak, że kwestia badania Twojej historii kredytowej to również zwiększenie Twojego bezpieczeństwa. Jeszcze przed przelaniem Ci środków firma jest w stanie ocenić, czy będziesz spłacać sumę, którą jesteś zainteresowany. Dzięki temu chroni Cię przed wpadnięciem w możliwą spiralę długów. Jest to szczególnie istotne, gdy decydujesz się na wyższą kwotę albo pożyczkę długoterminową.

W Twoim interesie jest więc, aby nie decydować się na pożyczkę bez sprawdzania w KRD i BIK.  

Pożyczki przez internet – co je czeka w przyszłości?

Według mnie rynek pożyczek pozabankowych nie zniknie i wciąż będą działać firmy, znajdujące klientów. Co prawda niektóre banki równie szybko rozpatrują teraz wnioski kredytowe i nie wymagają wizyty w oddziale, ale wciąż podmioty pożyczkowe akceptują więcej źródeł dochodów.

Jeśli nie masz dochodów z pracy, a tylko stypendium, rentę, alimenty czy zasiłek dla bezrobotnych, to nie masz szansy na kredyt, ale na pożyczkę już tak.

Dobrym skutkiem pandemii jest to, że mocno skurczył się rynek i naturalnie zostały wyeliminowane podmioty, które pożyczały pieniądze na lichwiarskich warunkach. Dzięki prawnym ograniczeniom kosztów pożyczki możesz korzystać z nich bezpieczniej. 

Dodano:
26 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły