COVID w natarciu. Karty kredytowe przechodzą do lamusa

  • 18 Sie 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Karta kredytowa, w wyniku zmiany naszych zachowań w obliczu pandemii, przechodzi do lamusa. Biuro Informacji Kredytowej odnotowało spadek aż o 42% w liczbie przyznanych kart kredytowych w pierwszym półroczu 2020 w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku. Ten sposób finansowania zakupów ma jednak godnego następcę – to kredyty ratalne. Czy dni karty kredytowej na polskim rynku są już policzone?
COVID w natarciu. Karty kredytowe przechodzą do lamusa

Trudno ukrywać, że w wyniku pandemii koronawirusa rynek kart kredytowych przeżył załamanie. Po bardzo dobrym 2018 i 2019 roku, pierwsze półrocze 2020 roku pokazało, że w tak ekstremalnych sytuacjach, jak pandemia, karta kredytowa wcale nie jest nam potrzebna.

koronawirus a karty kredytowe

Spadek zainteresowania kartą kredytową na rzecz zakupów ratalnych

Kiedy warto korzystać z karty kredytowej?  Sprawdza się wtedy, kiedy chcesz zarezerwować wakacje, wypożyczyć auto czy sfinansować naprawdę dobrą okazję zakupową. Jednak podczas społecznej izolacji nikt przecież o tym nie myślał. Co prawda można już robić stacjonarne zakupy w galeriach handlowych, ale podróżowanie za granicę wciąż jest utrudnione. Dlatego o prawie 50% osób mniej  niż w pierwszej połowie zeszłego roku zdecydowało się w 2020 roku zawnioskować o kartę kredytową - wynika z danych BIK.

koronawirus a karty kredytowe

Źródło: BIK

Jednak w przyrodzie nic nie ginie i spadek zainteresowania kartami został zrekompensowany rekordowymi wzrostami na rynku zakupów na raty. Historycznie wysoka liczba Polaków zawnioskowała o kredyt ratalny 4 maja, czyli pierwszego dnia po ponownym otwarciu galerii handlowych. Najchętniej wtedy na raty braliśmy sprzęt RTV i AGD. W kontekście takich zakupów kredyt ratalny spełnia podobną funkcję jak karta kredytowa. Pożyczka jest darmowa i bardzo łatwo i szybko można ją uzyskać.

Koncentracja rynku kart kredytowych

Na rynku dało się również zauważyć koncentrację, czyli klienci wciąż przychodzą po kartę kredytową, ale tylko do banków, które mają dobrą ofertę i specjalizują się w oferowaniu tych produktów. Jaka jest aktualnie najlepsza karta kredytowa? Ranking, który mamy na naszej stronie pozwoli Ci sprawdzić aktualne promocje.

Już od kilku lat liderem na rynku pozostaje Bank Citi Handlowy. Bardzo długo oferował on bezwarunkowo darmową kartę Citi Simplicity. Jednak po zmianach rynkowych (które wpłynęły negatywnie na wyniki finansowe banków) Citi Handlowy wprowadził warunek aktywności, który trzeba spełnić, aby karta była bezpłatna. Wciąż jest to jednak najlepsza oferta na rynku i wiąże się z bonusami nawet do 200 zł.

Karta kredytowa Citi Simplicity – sprawdziliśmy ją i wyróżniliśmy Certyfikatem direct.money.pl. Zobacz, czym zasłużyła!

Jeżeli więc masz w planach wnioskować teraz o kartę kredytową, to tej ofercie warto przyjrzeć się bliżej. Jest to oczywiście karta kredytowa online, czyli cały proces wnioskowania i przyznania tego produktu odbywa się przez internet i nie musisz chodzić do oddziału banku.

Co dalej z kartami kredytowymi?

BIK nie przedstawił prognozy sprzedaży kart kredytowych, ale moim zdaniem jest to produkt, który w najbliższych miesiącach może tracić na popularności. Jeśli chcesz skorzystać z promocji na sprzęt do domu czy gadżet elektroniczny, to spokojnie możesz skorzystać z zakupów ratalnych. Jeżeli masz w planach zarezerwować wakacje czy wypożyczyć samochód, to w większości przypadków wystarczy do tego tylko karta debetowa. A kredytowa przyda Ci się właściwie tylko wtedy, jeśli zawsze w kieszeni chcesz mieć dodatkowe środki, które możesz od banku pożyczyć.

Patrząc jednak na to z drugiej strony, to taki środek płatniczy może być dobrym zabezpieczeniem w przyszłości. Teraz możesz korzystać z rekordowo niskiego oprocentowania karty, a być może w przyszłości banki powrócą do promowania tego produktu. Jeżeli będziesz mieć finansowo gorszy okres, to karta może Ci się przydać i nawet jeśli natrafisz na problemy ze spłatą zadłużenia jednorazowo, to większość banków umożliwia rozłożenie go na wygodne raty.

Karta kredytowa – jak działa?

Zastanawiasz się, jak działa karta kredytowa? Kiedy zawnioskujesz o nią w banku, to zbada on Twoją zdolność kredytową (tak, jak przy kredycie) i oszacuje, jaki limit w Twojej obecnej sytuacji, może Ci przyznać. W przypadku decyzji pozytywnej otrzymujesz kartę. I jeśli nią zapłacisz, to pożyczasz pieniądze od banku. Gdy zwrócisz środki przed upływem okresu bezodsetkowego, to wtedy pożyczka będzie darmowa.

Pamiętaj, aby płacić kartą tylko w internecie lub bezpośrednio na terminalu sprzedawcy. Wypłata gotówki z bankomatu sporo kosztuje, a dodatkowo takich transakcji nie obejmuje okres bezodsetkowy.

Główna różnica więc między kartą kredytową a debetową jest taka, że płacąc tą pierwszą wydajesz pieniądze banku, a tą drugą swoje, które zgromadziłeś na koncie osobistym.

Dodano:
18 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły