Cyberbezpieczeństwo dla MŚP w PZU

  • 26 Paź 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
PZU udostępnił małym i średnim firmom bezpłatny raport na temat bezpieczeństwa ich stron www, co jest szczególnie istotne w czasie, gdy wiele przedsiębiorstw przenosi się do sieci. Przedsiębiorcy otrzymają przejrzyste dane o swojej platformie oraz wskazówki, jak ją zabezpieczyć jeszcze skuteczniej.
Cyberbezpieczeństwo dla MŚP w PZU

Na czym polega usługa?

Przedsiębiorca wchodzi na stronę https://www.pzu.pl/cyberraport i wypełnia formularz danymi: imię, nazwisko, adres mailowy, numer telefonu, adres strony do sprawdzenia oraz zaznacza wymagane zgody. Po kilkunastu minutach otrzymuje raport, z którego dowiaduje się o stopniu podatności platformy na atak hakerów, ryzyku reputacyjnym, o potencjalnych zagrożeniach cybernetycznych w odniesieniu do istniejących luk w zabezpieczeniach oraz o możliwych krokach, by obniżyć ryzyko i ustrzec się przed stratami. Według danych PZU 82% właścicieli małych i średnich firm twierdzi, że nie posiada nic wartego kradzieży i na pewno nie jest celem ataku. Przeczą temu dane z 2019 r., które mówią o cyberatakach na 67% małych i średnich firmach. Jedno działanie hakerów może spowodować straty  na 85 tys. zł. Blisko 60% podmiotów z sektora MŚP dotkniętych atakami było zmuszonych do zawieszenia działalności.

Pilotażowe wdrożenie usługi zostało uruchomione w październiku. Rozwiązanie powstało w ramach programu PZU Ready For Startups. Dostawcą usługi jest WebTotem, z którym PZU współpracuje dzięki programowi akceleracyjnemu MIT Enterprise Forum CEE.
W ofercie Zakładu jest też PZU Cyber, które chroni od ryzyk cybernetycznych i związanych z RODO, a także ubezpieczenie PZU Ochrona Danych, które zapewnia pomoc w przypadku naruszenia danych osobowych. Poza tym przedsiębiorca może wykupić ubezpieczenie sprzętu elektronicznego w pakiecie PZU Doradca. Dzięki niemu komputery, telefony czy tablety są chronione nie tylko w siedzibie firmy, ale także w domu pracownika.

Z jakimi zagrożeniami muszą liczyć się przedsiębiorcy?

Każda firma powinna wziąć pod uwagę ryzyko włamania do systemu i próby wyłudzenia danych klientów. Przerwy w działaniu komputerów i infrastruktury IT może doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. Najpowszechniejsze zagrożenia to: złośliwe oprogramowanie (malware), phishing – oszust podszywa się pod inną osobę lub firmę w celu wykradzenia danych np. dostępu do systemu, zmasowane ataki DoS i DDoS –  sparaliżowanie systemów komputerowych przez ogromną liczbę zleceń. Efektem tych działań może być wyciek danych osobowych (także wrażliwych danych), informacji o finansach firmy czy kradzieże.

Przeczytaj również: w ING podpiszesz umowę o kredyt firmowy online

Dodano:
26 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły