Zakres ubezpieczenia mieszkaniowego i czego nie obejmuje?

 • 03 Cze 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Ubezpieczenie mieszkania to rozsądny krok, gdy nabywasz nową nieruchomość bądź decydujesz się na jej wynajem. Takie zabezpieczenie zapewnia Ci komfort nawet podczas stresujących sytuacji, np. pożaru. W ten sposób pozyskasz pieniądze na remont lub odzyskasz zainwestowane środki w ruchomości. Ubezpieczyć możesz zarówno całe mieszkanie, jak również wybrane elementy. Ta decyzja zależy już od Ciebie. Jakie jest dokładny zakres ubezpieczenia mieszkaniowego? Czego ubezpieczyć nie możesz?
Zakres ubezpieczenia mieszkaniowego i czego nie obejmuje?

Obecnie polisy ubezpieczeniowe są niezwykle rozbudowane. Wybrane z nich pozwalają ubezpieczyć mieszkanie nawet na wskutek szkód powstałych z winy mieszkańców (np. zalanie poprzez pozostawienie odkręconego kurka z wodą). Sam musisz zatem wybrać, na jakim zakresie polisy dokładnie Ci zależy. 

Jaki jest zakres ubezpieczenia mieszkania?

Zanim wybierzesz konkretną polisę ubezpieczeniową, warto sprawdzić, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania. Zakres każdej z polis będzie podobny, lecz pewne punkty mogą się nieco różnić. Niekiedy to właśnie te różnice mogą okazać się dla Ciebie znaczące. Ubezpieczyć możesz całe mieszkanie, jak również nieruchomość wraz z przynależnymi do niej pomieszczeniami, np. piwnica, garaż czy strych. Jeśli nie chcesz rozszerzać polisy na całe mieszkanie, to możesz ubezpieczyć jedynie jego stałe elementy. Zaliczają się do nich wszystkie przedmioty, których nie można zdemontować. Będzie to zatem podłoga, glazura czy ściany. Wiele osób decyduje się także na ubezpieczenie mienia ruchomego, czyli wyposażenia mieszkania. Ten punkt odnosi się głównie do mebli, sprzętu AGD, sprzętu RTV, a nawet garderoby wraz z jej zawartością.

A co z zakresem ubezpieczenia? Zakres ubezpieczenia mieszkaniowego obejmuje szkody powstałe na skutek:

 • zdarzeń losowych (np. pożar, uderzenie pioruna zalanie, huragan, powódź, grad, wybuch, osuwanie się ziemi),
 • akcji ratowniczej związanej z tymi zdarzeniami,
 • kradzieży z włamaniem i rabunku oraz zniszczenia związane z nimi,
 • dewastacji,
 • odpowiedzialności cywilnej ubezpieczającego.

Jak więc możesz zauważyć, zakres ubezpieczenia jest dość szeroki i obejmuje różnorodne zdarzenia. Na uwagę zasługuje punkt dotyczący odpowiedzialności cywilnej ubezpieczającego. Oznacza to, że nawet, gdy do zdarzenia dojdzie z Twojej winy, ubezpieczenie zostanie Ci wypłacone. To zatem dobry wybór dla roztargnionych. 

Co powinna zawierać umowa ubezpieczenia mieszkaniowego - najważniejsze punkty

Zanim podpiszesz umowę o ubezpieczenie mieszkania bądź domu, koniecznie sprawdź jej zapisy. Co powinna zawierać właściwie skonstruowana umowa? Z pewnością powinien to być opisany już wyżej zakres ubezpieczenia. Jeśli masz pewne wątpliwości dotyczącego danego punktu, to zapytaj zanim złożysz podpis. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia obejmuje jedynie elementy wypisane w umowie. 

W umowie znaleźć musi się także przedmiot ubezpieczenia, czyli w tym przypadku mieszkanie lub dom. Gdy zależy Ci na ubezpieczeniu także np. garażu, to również i ten zapis powinien zostać dodany do umowy.

Kolejny niezbędny element to suma ubezpieczenia. Musisz jednak wiedzieć, że podana suma nie oznacza, że właśnie taką kwotę otrzymasz w przypadku wystąpienia jednego ze zdarzeń zawartego w zakresie umowy ubezpieczeniowej. Jest to jedynie kwota stanowiąca górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela w umowach ubezpieczenia. Dokładna kwota będzie zależna od rozmiarów szkody. 

Czego nie obejmuje ubezpieczenie mieszkaniowe?

Ubezpieczenie mieszkania nie obejmuje wszystkich elementów, które znajdują się w domu. Istnieją pewne wyłączenia, jakie nie podlegają zabezpieczeniu. Co się do nich zalicza? Najczęściej ubezpieczeniem nie są objęte:

 • dokumenty, rękopisy, zbiory kolekcjonerskie, broń,
 • metale szlachetne w sztabach i złomie, nie oprawione kamienie szlachetne, półszlachetne i syntetyczne,
 • przedmioty służące działalności gospodarczej, handlowej, produkcyjnej, i usługowej

Jeśli masz wątpliwości, co do danego przedmiotu, to zawsze warto zapytać doradcę ubezpieczeniowego, czy będzie podlegał on ubezpieczeniu. Wówczas unikniesz nieprzyjemnego zaskoczenia.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie mieszkaniowe?

Ubezpieczenie można zawrzeć w każdym momencie. Zazwyczaj są to polisy roczne, ale można też kupić ubezpieczenie na czas krótszy. Ubezpieczenie mieszkaniowe bez wątpienia warto wykupić, gdy decydujesz się na wynajem mieszkania. Niezależnie, czy masz pełne zaufanie do swoich lokatorów, to zdarzyć mogą się różne, nieprzewidziane sytuacje. Lepiej zawczasu zadbać o swój interes, niż później borykać się z problemami finansowymi. Ubezpieczenie okażę się także dobrym pomysłem, gdy nabywasz nową nieruchomość, szczególnie o dużej wartości. Obecnie składki polisy mieszkaniowej nie są wysokie, dlatego bez problemu powinieneś uwzględnić je w domowym budżecie.

W związku z tym, że ubezpieczenie mieszkaniowe możesz wykupić na krótki okres, dobrze jest rozważyć tę opcję przed wyjazdem na wczasy. Wakacje to czas, kiedy dochodzi do licznych kradzieży. Złodzieje często upatrują sobie pewne mieszkania a z rabunkiem czekają do momentu, aż domownicy wyjadą na dłużej. Jeśli chcesz mieć pewność na wakacjach, że Twój dobytek został odpowiednio zabezpieczony, to zdecyduj się na ubezpieczenie mieszkaniowe.

Sytuacje w jakich ubezpieczenie mieszkaniowe jest niezbędne

Kiedy ubezpieczenie mieszkaniowe będzie koniecznością? Gdy w domu posiadasz drogocenne przedmioty. Mogą to być luksusowe meble czy drogi sprzęt RTV. Takie rzeczy warto chronić. Ubezpieczenie mieszkania może okazać się niezbędne przy kredycie hipotecznym. Bank wymaga niekiedy dodatkowych zabezpieczeń. Najbardziej popularne rozwiązanie to polisa mieszkaniowa z cesją na rzecz banku. Tego rodzaju ubezpieczenie ma zazwyczaj minimalny zakres, co oznacza, że ogranicza się ochrony murów i elementów stałych.

Na koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia dotycząca wyboru odpowiedniego ubezpieczenia. Aby mieć pewność, że zdecydowałeś się na najlepszą ofertę skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń mieszkaniowych. Warto sprawdzić jednocześnie kalkulator ubezpieczenia mieszkania, aby dowiedzieć się, z jakiej wysokości składką musisz się liczyć przy danym zakresie ochrony. Wybór ubezpieczenia mieszkania online będzie najprostszą drogą. To najszybszy sposób na zweryfikowanie wielu ofert, a następnie zestawienie ich ze sobą. Jeśli nie chcesz robić tego na własną rękę, to możesz skorzystać z porównywarki ubezpieczeń mieszkania. Porównasz nie tylko zakres ubezpieczenia, ale i miesięczną składkę. 

Mieszkanie to dla wielu osób jedyny bądź najważniejszy majątek, dlatego też warto go zabezpieczyć. Polisy oferują szeroki zakres ochrony. Decydując się na taki krok, zyskujesz pewność, że Twoja nieruchomość będzie zabezpieczona od wielu zdarzeń losowych, jak również kradzieży czy dewastacji. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną polisę, porównaj dostępne warianty. Sprawdź także szczegółowe zapisy w umowie ubezpieczeniowej. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
03 Cze 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły