Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Czemu banki nie chcą mi udzielić kredytu?

Fot.

Złożyłeś wniosek o kredyt gotówkowy i zamiast spodziewanej gotówki dostałeś odmowę? To się niestety zdarza. W takiej sytuacji zamiast załamywać ręce, sprawdź, co może być przyczyną tego, że bank nie udzielił Ci kredytu.

Zrobiłeś zakupy w sklepie, podchodzisz z pełnym koszykiem do kasy. Kasjer skanuje kupione przez Ciebie produkty i mówi, ile masz zapłacić. Zbliżasz kartę do czytnika, a po chwili słyszysz „Przykro mi. Odmowa”. Piszę o tym dlatego, że jest to sytuacja podobna do tej, z którą możesz mieć do czynienia w banku, kiedy po przeanalizowaniu Twojego wniosku, bank odmówił Ci udzielenia kredytu gotówkowego.

O ile w sklepie możesz próbować ratować sytuację wyjmując z portfela inną kartę lub płacąc gotówką, to w przypadku odmowy udzielenia kredytu sytuacja nie jest tak prosta. Sprawdziłem, co powinieneś wtedy zrobić i jak możesz poprawić swoją sytuację, żeby w przyszłości uniknąć takich problemów.

Bank musi podać Ci przyczynę odmowy

Zacznę od dobrej wiadomości. Bank nie może odmówić Ci kredytu, nie podając powodów swojej decyzji. Obowiązek informowania o przyczynie odmowy udzielenia kredytu, nakłada na banki aktualizacja Prawa bankowego wprowadzona przez ustawę wprowadzającą RODO:

Art.70a. 1. Banki i inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów na wniosek osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, o ile posiada zdolność prawną, ubiegającej się o kredyt przekazują, w formie pisemnej, wyjaśnienie dotyczące dokonanej przez siebie oceny zdolności kredytowej wnioskującego.

2.Wyjaśnienie, o którym mowa w ust.1, obejmuje informacje na temat czynników, w tym danych osobowych wnioskującego, które miały wpływ na dokonaną ocenę zdolności kredytowej.

Oznacza to, że doradca w banku powie Ci nie tylko np. że „nie możemy udzielić Panu kredytu, bo nie ma Pan zdolności kredytowej”, ale uzyskasz też od niego informacje o tym, co wpłynęło na jego ocenę Twojej zdolności kredytowej.

To ważne!
Jeżeli decyzja o odmowie udzielenia kredytu była podjęta automatycznie, możesz poprosić o ponowne rozpatrzenie wniosku. Zajmie się tym wówczas analityk, który może podjąć inną decyzję.

Znając przyczynę odmowy, możesz podjąć działania, dzięki którym zwiększysz w przyszłości swoje szanse i łatwiej będzie Ci uzyskać kredyt gotówkowy.

Przyczyny odmów i propozycje rozwiązań

Zebrałem kilka przykładowych powodów odmowy udzielenia finansowania i rozwiązań, dzięki którym możesz poprawić swoje szanse na kredyt gotówkowy. Gotów? No to zaczynamy!

Krótki staż pracy

Podpisałeś umowę o pracę i od razu poszedłeś do banku po kredyt? Sam fakt, że pracodawca podpisał z Tobą umowę na czas nieokreślony, może być niewystarczający dla banku. Jeżeli poczekasz co najmniej kilka miesięcy, znacznie zwiększysz swoje szanse na kredyt.

Niskie dochody

Jeżeli nie zarabiasz zbyt wiele (np. podjąłeś dopiero pierwszą pracę), bank może podejrzewać, że nie będzie Cię stać na spłacanie rat. W takiej sytuacji może zdecydować, że ryzyko udzielenia Tobie kredytu jest zbyt duże i odrzuci Twój wniosek. Wyjściem z tej sytuacji jest ponowne złożenie wniosku po ustabilizowaniu sytuacji zawodowej (np. po otrzymaniu podwyżki).

Za dużo zobowiązań

Analizując Twoją zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę nie tylko to, ile zarabiasz. Przygląda się też Twoim wydatkom – w tym spłatom innych kredytów. Jeżeli w momencie wnioskowania o kredyt gotówkowy spłacasz np. lodówkę, rozłożone na raty zadłużenie w karcie kredytowej czy pożyczkę za zeszłoroczne wakacje, to może okazać się, że – zdaniem banku – Twój budżet nie udźwignie spłaty kolejnego zobowiązania. Zanim złożysz wniosek o kolejny kredyt, spłać poprzednie zobowiązanie, zrezygnuj z karty kredytowej. To, że z niej nie korzystasz nie ma znaczenia. Na Twoją zdolność kredytową wpływa wysokość przyznanego do niej limitu kredytowego.

Historia kredytowa

Nie jest tajemnicą, że bank chętnie udzieli Ci kredytu, jeżeli terminowo i rzetelnie spłacałeś poprzednie zobowiązania finansowe. Informacje o tym czerpie z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli w przeszłości byłeś „dobrym” klientem, możesz pochwalić się pozytywną historią kredytową. Jeżeli natomiast jest ona negatywna (nie spłacałeś w terminie rat lub – co gorsza – bank musiał wdrożyć wobec Ciebie działania windykacyjne), Twoje szanse na kredyt znacznie maleją. Podobnie jest, jeżeli nie masz jej w ogóle. Rozwiązaniem braku historii kredytowej jest np. skorzystanie z karty kredytowej (nawet z niewielkim limitem) czy wzięcie na raty np. telefonu komórkowego i terminowe spłacanie zadłużenia.

Pamiętaj!
Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje na temat osób zaciągających kredyty lub pożyczki przez 5 lat. Jeżeli Twoja historia kredytowa zawiera informacje o opóźnieniach w spłacie rat wcześniejszych kredytów, to w tym czasie możesz mieć trudności z otrzymaniem następnego kredytu.

Wiek

Oprócz stażu pracy, wysokości dochodów czy historii kredytowej, banki patrzą też wiek wnioskodawcy. Może się zdarzyć, że bank odrzuci Twój wniosek o udzielenie kredytu, motywując to tym, że nie osiągnąłeś jeszcze minimalnego wieku określonego w regulaminie (np. 21 czy 25 lat). Rozwiązaniem w tym przypadku jest złożenie wniosku o kredyt po osiągnięciu minimalnego wieku określonego przez bank.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy masz szanse na uzyskanie kredytu, powinieneś skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej.

Pamiętaj!
Kalkulator zdolności kredytowej przedstawi wyliczenia orientacyjne. Wiążące wyliczenie dotyczące Twojej zdolności kredytowej otrzymasz w banku.

Sprawdź, w którym banku znajdziesz najtańszy kredyt gotówkowy >>

Jeżeli bank odrzucił Twój wniosek o kredyt gotówkowy nie powinieneś się poddawać. Warto spokojnie i „na zimno” przeanalizować swoją sytuację finansową i w razie potrzeby wdrożyć „program naprawczy”: spłacić zobowiązania negatywnie wpływające na Twoją zdolność kredytową czy rozwiązać umowę o kartę kredytową, z której nie korzystasz. Sprawdź też, jakie informacje na Twój temat znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej – może bank, w którym terminowo spłaciłeś zobowiązanie, zapomniał poinformować o tym tej instytucji?

Podobne artykuły