Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Czy 500+ zwiększa szanse na kredyt hipoteczny?

Fot.

Świadczenie 500+ to wsparcie finansowe z budżetu państwa dla rodziców. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r., a dzisiaj korzysta z niego już ponad 6,8 mln dzieci. Pieniądze z 500+ przyczyniły się do poprawy sytuacji materialnej wielu polskich rodzin. Czy wpływają także na lepszą ocenę zdolności kredytowej w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny? Czy banki uznają 500+ jako dodatkowy dochód, zwiększający szanse na własne mieszkanie? Odpowiadam.

Początkowo świadczenie 500+ rodzice otrzymywali na drugie i każde kolejne dziecko. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze przysługuje obecnie na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Nie jest także uwzględniane żadne kryterium dochodowe. Szacuje się, że tylko w 2019 roku z budżetu państwa do kieszeni Polaków w ramach programu 500+ trafi ponad 31 mld zł.

Małżeństwo z dwójką dzieci może zatem liczyć na dodatkowych dochód w wysokości 1 tys. zł miesięcznie. Czy to poprawi ich zdolność kredytową i będą mogli z pieniędzy 500+ spłacać kredyt hipoteczny? Wyjaśniam, dlaczego nie. Zanim jednak to kilka słów o samym programie.

Przeczytaj także, jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny.

Na czym polega 500+?

Program Rodzina 500 plus został wprowadzony przez partię rządzącą w 2016 roku. Każdy rodzic, który wtedy złożył wniosek 500+ mógł liczyć na comiesięczne wypłaty kwoty 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Obowiązywało też kryterium dochodowe, które umożliwiało otrzymanie 500+ na pierwsze dziecko.

W tym roku rząd zdecydował jednak o zniesieniu ograniczeń i rozszerzeniu programu. Od lipca 2019 roku świadczenie 500+ przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia.

Główne cele programu to poprawa warunków życia polskich rodzin, zachęcenie kobiet do rodzenia dzieci i szeroko rozumiana inwestycja w rodzinę.

500 plus - jakie dokumenty?

Masz dzieci, ale nie dostajesz na nie pieniędzy? Szukasz odpowiedzi na pytania: jakie dokumenty do 500+ są potrzebne oraz jak obliczyć dochód do 500+? Poznaj odpowiedzi na te pytania i skorzystaj z pieniędzy od państwa, które na pewno Ci się przydadzą. W końcu jako rodzic dobrze wiesz, ile kosztuje utrzymanie dziecka. Warto też zastanowić się, czy nie odkładać 500+ na studia syna lub córki. W końcu okres studiów to ogromne wydatki dla rodziców.

Obecnie nie obowiązuje już kryterium dochodowe, dlatego nie potrzebujesz żadnych dokumentów. Wystarczy wypełnić wniosek online. Jak to zrobić? Wniosek 500+ możesz złożyć przez swoją bankowość elektroniczną lub przez portal Emp@tia.

Możesz też wybrać się osobiście do najbliższego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innej jednostki, która wypłaca świadczenia socjalne w twoim regionie.

500+ a zdolność kredytowa

Coraz częściej pojawiają się pytania od rodzin, które są beneficjentami programu 500+ i jednocześnie są zainteresowane kredytem hipotecznym, czy 500+ wpływa na poprawę ich zdolności kredytowej. Niestety niekoniecznie. Dlaczego?

Głównym powodem jest to, że banki nie mogą uznawać tego źródła dochodu jako pewne i stałe. Nie wiadomo przecież, czy gdy zmieni się partia rządząca, nie zlikwiduje lub nie wprowadzi zmian w programie Rodzina 500+. Nie ma żadnej gwarancji, że jest to program socjalny na najbliższe 30 lat, gdy rodzina będzie spłacała kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to jak powszechnie wiadomo dla wielu Polaków jedyna szansa na własne mieszkanie. Jest to zobowiązanie na co najmniej kilkanaście lat, dlatego decyzja o jego zaciągnięciu nie należy do najłatwiejszych. Jeśli myślisz o wzięciu kredytu na mieszkanie, wyjaśnię Ci, co to jest kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie celowe. Środki pożyczone od banku w ramach kredytu hipotecznego muszą zostać przeznaczone na zakup działki, nieruchomości lub na remont mieszkania. Warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie długu przez bank w postaci hipoteki, czyli ograniczonego prawa do nieruchomości. Oznacza to tyle, że gdy przestaniesz spłacać kredyt hipoteczny, bank może zabrać Ci mieszkanie.

Dlaczego bank odmawia kredytu i co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje:
  • Maksymalny okres kredytowania w polskich bankach wynosi nawet do 35 lat.
  • Maksymalna wartość i warunki kredytu hipotecznego ustalane są indywidualnie, na podstawie zdolności kredytowej klienta.
  • Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej.
  • Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny trzeba posiadać wkład własny. Część banków umożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego z niskim wkładem własnym 10 proc., ale Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje wkład na poziomie min. 20 proc. wartości nieruchomości.
  • Klient ma możliwość wyboru spłaty kredytu hipotecznego w ratach równych lub malejących.
  • W ofercie banków można znaleźć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, chociaż nie do końca, bo stałe oprocentowanie dotyczy np. okresu 5 lat. Dlatego oferty banków najczęściej prezentowane są z oprocentowaniem zmiennym. Na jego wysokość wpływ ma zmienna stopa procentowa WIBOR i stała marża banku (zysk od udzielonego kredytu).
  • Bank może również pobrać prowizję za udzielenie kredytu hipotecznego. Jeśli znajdziesz ofertę bez prowizji, bank najprawdopodobniej zrekompensuje jej brak innymi dodatkowymi kosztami.
  • W zamian za obniżenie marży bank może wymagać skorzystania z dodatkowych produktów np. założenia konta osobistego i zadeklarowania wpływu wynagrodzenia. Jest to tzw. oferta cross-sell.

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, kalkulator pomoże Ci wyliczyć wysokość raty, którą będziesz w stanie co miesiąc spłacać. Oblicz koszt kredytu i wysokość miesięcznej raty >>

Aby otrzymać najkorzystniejsze warunki kredytu mieszkaniowego, warto przede wszystkim porównać oferty lub przeczytać aktualny ranking kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny a 500+

Przyznanie kredytu hipotecznego przez bank zależy przede wszystkim od oceny zdolności kredytowej klienta. Wpływa na nią wiele czynników, w tym wysokość wynagrodzenia. Potencjalni kredytobiorcy nie powinni jednak liczyć na lepsze warunki ze względu na otrzymywanie 500+, nawet jeśli mają trójkę dzieci, dzięki czemu do ich domowego budżetu co miesiąc trafia dodatkowe 1500 zł.

Jest to związane z tym, że świadczenie 500+ jest świadczeniem socjalnym. Bank nie może przyjąć, że kredytobiorca będzie stale je otrzymywać. Dlatego trudno oczekiwać, że pieniądze od państwa wpłyną na lepszą ocenę zdolności kredytowej.

Dodatkowym argumentem jest to, że celem świadczenia 500+ jest poprawa warunków dzieci. Z założenia pieniądze powinny być więc przeznaczone na ich utrzymanie, edukację i rozwój, a nie spłatę kredytu hipotecznego.

Nie wyklucza to jednak zaliczenia 500+ do dochodu przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy. Ten udzielany jest na zdecydowanie krótszy czas, dlatego w takim przypadku banki chętniej go akceptują.

Porównaj oferty kredytów hipotecznych >>