Czy frankowicze powinni korzystać z wakacji kredytowych?

 • 27 Mar 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(0)
Rzecznik Finansowy sprawdza, czy warunki proponowanych przez banki wakacji kredytowych nie są dla klientów niekorzystne. Chodzi tu w szczególności o posiadaczy kredytów we franku szwajcarskim, którzy rozważają możliwość postępowania sądowego w związku z abuzywnymi klauzulami w swoich umowach kredytowych.
Czy frankowicze powinni korzystać z wakacji kredytowych?

Aneksy do umowy a dochodzenie roszczeń

Rzecznik Finansowy, Marek Golecki, przeanalizuje wnioski, aneksy oraz procedury, związane z oferowanymi od niedawna przez banki wakacjami kredytowymi.

„Chcemy sprawdzić, na jakich warunkach banki proponują klientom możliwość odroczenia spłaty kredytu. To ważne, bo część klientów obawia się skorzystania z tej oferty. Chodzi tu głównie o “frankowiczów”, którzy niepokoją się, że podpisując aneks do umowy, zablokują sobie możliwość dochodzenia prowadzenia postępowania sądowego związanego z abuzywnością niektórych zapisów.  Będziemy analizować wpływające dokumenty również pod tym kątem. W razie dostrzeżenia takich zapisów, będziemy podejmowali działania systemowe np. informując UOKiK” – powiedział Golecki.

Jego zdaniem banki powinny wyjść z uczciwymi i korzystnymi dla klientów propozycjami wakacji kredytowych, zwłaszcza że same otrzymały ostatnio wiele ulg systemowych. Rzecznik sprawdzi wymogi dla kredytobiorców i mechanizm działania odroczenia spłat. Wciąż wpływają do niego zapytania od klientów banków.

„Klient powinien mieć możliwość spokojnego zapoznania się z warunkami odroczenia, skonsultowania jej treści. W obecnej sytuacji powinniśmy działać elastycznie i banki mogą przesyłać taką informację mailem czy też poprzez bankowość elektroniczną lub mobilną. Chodzi o to, żeby klient miał możliwość skonsultowania takiej umowy na przykład z prawnikiem” – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

Podkreśla ona jednak, że Rzecznik Finansowy nie analizuje umów na żądanie klienta, a jedynie zbiera informacje co do wzorów umów, by móc chronić konsumentów przez niekorzystnymi praktykami banków.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to odroczenie spłaty rat kredytów, pożyczek, usług faktoringowych i leasingowych. Kredytobiorca może złożyć wniosek w serwisie transakcyjnym swojego banku, by móc się o nie ubiegać. W niektórych ofertach nie musi płacić części raty (płaci tylko ratę odsetkową lub tylko kapitałową), w innych całości. Harmonogram ulega wydłużeniu lub należności za okres wakacji zostają rozłożone na kolejne miesiące.

Wakacje kredytowe mogą trwać w niektórych bankach do trzech miesięcy, a w innych do sześciu. Oferty kierowane są do klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Nie wiążą się z dodatkowymi opłatami ani prowizjami. Wakacje kredytowe mogą być niedostępne dla osób, które zalegają ze spłatą.

Wszystko co musisz wiedzieć o wakacjach kredytowych >>

Wakacje kredytowe – które banki je oferują?

Wakacje kredytowe oferują:

 • mBank,
 • Idea Bank,
 • Bank Pekao,
 • PKO BP,
 • ING Bank Śląski,
 • Santander,
 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • BNP Paribas,
 • Bank Citi Handlowy.

Inne banki też pracują nad wdrożeniem takiego rozwiązania. Wakacje kredytowe są efektem rozmów rządu ze Związkiem Banków Polskich. To jedno z działań, które mają na celu ulżeniu polskiej gospodarce, przedsiębiorcom i pracownikom w czasie epidemii.

Zaciągnąłeś pożyczkę pozabankową? Sprawdź jak zawiesić raty spłaty! >>

Dodano:
27 Mar 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły