Czy jesteśmy oszczędni? Finansowy obraz Polaków

  • 31 Paź 2018
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Z okazji Światowego Dnia Oszczędzania sprawdziliśmy, czy Polacy są oszczędni. Sprawdź, czy mamy swoje finanse pod kontrolą.
Czy jesteśmy oszczędni? Finansowy obraz Polaków

31 października to Światowy Dzień Oszczędzania. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się oszczędnościom Polaków. Przeanalizowałam raport Związku Banków Polskich i główny wniosek jest jeden – oszczędzamy z rozsądku i nie czerpiemy z tego przyjemności. Jak to zmienić? Podpowiadam!

775,8 mld zł to łączna, szacowana wartość oszczędności Polaków. Wynika z tego, że statystycznie na każdego Polaka przypada około 20 tys. zł oszczędności. Mogłoby się wydawać, że to zadowalający wynik, gdyby nie fakt, że to jedynie smutne statystki. Tak naprawdę tylko 55 proc. z nas posiada oszczędności, a pozostałe 45 proc. trzyma je w przysłowiowej „skarpecie” lub zupełnie nie myśli o swojej finansowej przyszłości.

Skłonność Polaków do oszczędzania

Jesteś ciekawy, jak oszczędzają Polacy? Przeanalizowałam raport InfoKREDYT: Oszczędzanie Polaków, opracowany przez Związek Banków Polskich, z którego dowiedziałam się sporo interesujących faktów.

Oszczędzamy, ale nieregularnie

Badania pokazują, że jedynie połowa z nas oszczędza. Robimy to jednak nieregularnie, co oznacza, że odkładamy pieniądze w miarę możliwości i są to raczej niewielkie kwoty.

Oszczędzamy, gdy mamy nadwyżki

Niestety, nie planujemy oszczędzania. Zabieramy się za to, dopiero gdy:

  • zostają nam środki po opłaceniu wszystkich ważnych wydatków (41% badanych),
  • dostaniemy dodatkową premię (40% badanych).

Oszczędzamy na „czarną godzinę”

Tylko połowa z nas myśli o swojej finansowej przyszłości i odkłada pieniądze na "wszelki wypadek".

Częściej myślimy o oszczędzaniu, gdy jesteśmy starsi

Z danych banków wynika, że wśród osób korzystających z produktów oszczędnościowych, ponad połowa (60 proc.) to osoby między 60. a 65. rokiem życia. Taka tendencja nie jest optymistyczna. Żeby zapewnić sobie spokojną przyszłość, warto o oszczędzaniu pomyśleć zdecydowanie wcześniej.

Chętnie korzystamy z produktów oszczędnościowych, ale tylko krótkoterminowych

Prawie 90 proc. z nas wybiera krótkoterminowe lokaty (do 6 miesięcy). Może to być spowodowane tym, że to właśnie te depozyty są najczęściej objęte atrakcyjnymi promocjami bankowymi i wysokim oprocentowaniem. W związku z tym gwarantują najwyższy zysk.

Dlaczego warto oszczędzać?

Powodów, dla których warto oszczędzać, jest naprawdę sporo. Jeżeli uważasz, że nie musisz oszczędzać, że nie masz z czego odłożyć, albo po prostu nie umiesz tego robić, poznaj argumenty, które przekonają cię do oszczędzania.

Dlaczego warto oszczędzać?

Po pierwsze oszczędności gwarantują ci finansowe bezpieczeństwo. Odkładając nawet niewielkie kwoty np. 100 zł miesięcznie, mniej będziesz się martwić, gdy zabraknie ci pieniędzy lub pojawi się nieplanowany wydatek. Im większe oszczędności, tym lepiej.


Po drugie oszczędności pozwalają realizować plany i cele. Nie musisz zadłużać się, jeżeli zamarzy ci się podróż życia, albo postanowisz zmienić samochód czy wyremontować mieszkanie.


Po trzecie oszczędności pozwalają zarabiać. Zaoszczędzone pieniądze, możesz inwestować oraz pomnażać. Nawet drobne wpłaty na konto oszczędnościowe w banku mają sens.

Uważasz, że powyższe argumenty są przereklamowane? To może przekona cię to, że oszczędzanie może być po prostu przyjemne. Przekonaj się sam, że niezależność finansowa może ci przynieść sporą satysfakcję i zacznij to robić.


Oszczędzanie – jak zacząć?

Chcesz oszczędzać, ale twoje zarobki na to nie pozwalają? Jeżeli dodatkowo pomyślisz o swoich miesięcznych wydatkach, wydaje ci się to wręcz niemożliwe. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Przekonaj się, że stać cię na oszczędzanie. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych nawyków. Musisz tylko wiedzieć, od czego zacząć.

Na samym początku zastanów się, ile jesteś w stanie przeznaczyć na oszczędzanie. Pamiętaj, że odkładanie nawet 100 zł miesięcznie, to w perspektywie roku 1 200 zł oszczędności.

Gdy uda ci się zaoszczędzić większą kwotę, pomyśl o produkcie oszczędnościowym. Uwierz mi, że nie warto trzymać oszczędności w domowej śwince-skarbonce. Gdy widzisz fizyczną gotówkę, to bardziej cię kusi, aby ją wydać, a dodatkowo nie masz jak jej pomnażać. Produkt bankowy będzie więc o wiele lepszym rozwiązaniem.

Nie oszczędzasz, a chcesz zacząć to robić? Przeczytaj nasze artykuły i poznaj sposoby, które ci to ułatwią.

Dodano:
31 Paź 2018

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły