Czy kredyt konsolidacyjny jest receptą na ogromne zaległości Polaków?

  • 30 Lip 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
W czasie pandemii przybyło ponad 30 tys. nowych dłużników. Tylko przez dwa miesiące – kwiecień i maj - zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 1,2 mld zł. Aktualnie wynosi już 81 mld zł. Takie dane przestawił BIG InfoMonitor. Czy statystki byłyby lepsze, gdybyśmy reagowali w porę? Złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny mogłoby uchronić część osób przed długami.
Czy kredyt konsolidacyjny jest receptą na ogromne zaległości Polaków?

Zamrożenie gospodarki w związku z koronawirusem spowodowało, że portfele Polaków zaczęły świecić pustkami. Wiele branż wciąż nie zostało odmrożonych, a te, które działają, muszą liczyć się z mniejszymi zyskami ze względu na ograniczenia. Brak możliwości wykonywania pracy dla wielu osób wiąże się z brakiem dochodów, a kredyty i rachunki trzeba płacić. Blisko 3 miliony dłużników w Polsce nie jest w stanie robić tego terminowo.

Zaległości Polaków przekraczają ponad 81 mld zł

Dwie instytucje monitorujące m.in. zadłużenie Polaków, czyli BIK i Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor przedstawiły najnowsze dane, które pokazują, że pandemia zbiera już swoje żniwa. Osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań, przybywa.

Jest to efekt ograniczenia dochodów lub całkowitej utraty pracy w wyniku lockdownu. Bez zatrudnienia pozostaje aktualnie ponad milion osób, a stopa bezrobocia przekracza 6%. Dodatkowo rośnie inflacja, a oszczędności w bankach topnieją.

Kolejne miesiące mogą przynieść jeszcze gorsze statystki, ponieważ dane do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor dostarczane są z opóźnieniem przez wierzycieli. Na bieżąco jednak możemy śledzić informacje dostarczane do BIK przez banki dotyczące nieterminowych spłat kredytów.

Na koniec maja łączna kwota zaległości Polaków wyniosła prawie 81 mld zł, z czego 38 mld zł to zobowiązania kredytowe, a prawie 43 mld zł pozakredytowe. Tylko przez dwa pandemiczne miesiące (kwiecień i maj) wartość długów z tytułu nieopłaconych rachunków wzrosła o ponad 273 mln zł (o 0,6 proc.), a nieuregulowanych rat kredytów o blisko 1 mld zł, co stanowi wzrost o 2,5 proc. Z prawie 3 mln dłużników w naszym kraju, co piąty ma jednocześnie zaległości kredytowe, jak i pozakredytowe.

Polacy zadłużeni, bo nie reagują w porę

Trudną sytuację kredytobiorców miały rozwiązać wakacje kredytowe. I choć rzeczywiście banki bardzo szybko wdrożyły takie rozwiązanie dla swoich klientów, to niestety nie udało się ograniczyć liczby dłużników w czasie pandemii.

Osoby, które tracą pracę, starają się o jakikolwiek dochód np. w formie zasiłku dla bezrobotnych albo są w stanie przez pewien czas utrzymać się z oszczędności, często niestety muszą wybierać, czy opłacić wodę, prąd, telefon czy zapłacić w terminie ratę kredytu. Gorzej, jeśli tych zobowiązań mają więcej niż jedno.

Bez stałej pracy nie mają szans na kredyt konsolidacyjny. Jest on jednak dobry dla osób, które utraciły część dochodu. Mogą w ten sposób spróbować obniżyć koszty comiesięcznych zobowiązań, dzięki podpisaniu nowej umowy w banku i rozłożeniu spłaty kredytów na dłuższy czas.

Sprawdź, czy trudno otrzymać kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny może pomóc w spłacie zobowiązań

Konsolidacja zobowiązań ułatwia ich spłatę. Polega ona na tym, że bierzesz jeden kredyt, który umożliwi Ci spłatę obecnych kredytów. W bankach są też oferty, które pozwalają nie tylko uregulować dotychczasowe zobowiązania, ale też dobrać dodatkową gotówkę na dowolny cel.

W związku z tym, że kredyt konsolidacyjny udzielany jest na nowych warunkach, to wydłużając okres kredytowania, można obniżyć miesięczną ratą i tym samym odciążyć domowy budżet.

Żeby taki kredyt uzyskać trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób, które już wpadły w tarapaty finansowe, a z ich historii kredytowej wynika, że nie regulują rat terminowe. Dlatego warto o niego zapytać już wtedy, gdy nasza sytuacja się pogarsza, ale wciąż możemy być uznani za solidnego klienta.

Dodano:
30 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły