Czy kredytem gotówkowym można spłacać inny kredyt?

  • 18 Sie 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na spłatę innego zobowiązania. Banki mają w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne, które bezpośrednio pokryją nasze zadłużenie w innym banku. W razie chęci skorzystania z takiego kredytu będziemy musieli przedstawić umowy i harmonogramy zobowiązań, które mają być spłacone. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego pozwala na połączenie swoich zobowiązań, czyli spłacanie ich w jednym banku z niższą ratą łączną.
Czy kredytem gotówkowym można spłacać inny kredyt?

Twoje potrzeby finansowe mogą być coraz wyższe. Może się okazać, że w krótkim czasie zaciągniesz kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, kredyt gotówkowy na jego wyposażenie, weźmiesz na raty sprzęt RTV i AGD, a do tego zaciągniesz kredyt samochodowy, o ile oczywiście masz do tego wystarczająco wysoką zdolność kredytową, a banki przychylą się do składanych przez ciebie wniosków.

Nagle okazuje się, że spłacasz kilka rat w różnych terminach, a przy tym brakuje ci pieniędzy na normalne życie. Być może w takiej sytuacji wpadniesz na pomysł zaciągnięcia większego kredytu gotówkowego w celu spłacenia choć części zobowiązań za jednym razem, tak by później można było spłacać sobie spokojnie tylko jedną ratę kredytową. Czy możliwe jest jednak spłacanie za pomocą kredytu gotówkowego innych zobowiązań?

Przeznaczenie kredytu gotówkowego – czy należy określić cel kredytu?

Kredyt gotówkowy ma to do siebie, że nie jest zaliczany do kredytów celowych. Na co można go przeznaczyć? Właściwie na wszystko – na opłacenie wakacji, wydatków na wyprawkę szkolną czy dla niemowlaka, na spłatę bieżących rachunków za media czy też na wymarzone meble tapicerowane do salonu. Słowem, kredyt gotówkowy możesz spożytkować tak, jak będziesz chciał, a bank nie ma tutaj nic do powiedzenia. Zobowiązanie to może zostać przeznaczone na dowolny cel, którego nie musisz przedstawiać instytucji kredytującej.

Jest jedno ale. Mianowicie kredyt gotówkowy nie może być przeznaczony na cele powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Każde wydatki konsumpcyjne wchodzą jednak w grę.

Skoro zatem możesz przeznaczyć swój kredyt gotówkowy na dowolne cele, to jak najbardziej możesz rozważyć spłatę za jego pomocą innych zobowiązań kredytowych poza tymi, które kwalifikują się do grupy kredytów firmowych.

Sprawdź, co jest potrzebne do uzyskania kredytu gotówkowego? >>

Kredyt gotówkowy na spłatę innych zobowiązań – czy to się opłaca?     

Fakt, że kredyt gotówkowy może być przeznaczony na dowolne cele, łącznie ze spłatą innych zobowiązań finansowych, nie oznacza, że takie rozwiązanie zawsze będzie dla ciebie opłacalne. Musisz to ocenić, biorąc pod uwagę konkretne oferty kredytów gotówkowych w poszczególnych bankach.

Jeśli wcześniej zaciągnąłeś inne kredyty czy wziąłeś sprzęt na raty wysoko oprocentowane, a teraz stawka WIBOR jest niska i masz szansę na zaciągnięcie kredytu gotówkowego z niskim kosztem, nie zastanawiaj się dłużej. Taka operacja może być opłacalna, o ile nowo zaciągnięty kredyt gotówkowy będzie korzystniejszy pod względem cenowym.

Musisz jeszcze wziąć pod uwagę to, że bank może naliczyć ci pewne opłaty za częściową lub całościową spłatę kredytu przed terminem wskazanym w umowie. Sprawdź, czy tego typu mechanizm stosowany jest w banku, w którym spłacasz dotychczasowe kredyty. Jeśli nie, to zmień droższe zobowiązania na jeden tańszy, wykorzystując kredyt gotówkowy w tym właśnie celu.

Kredyt hipoteczny na spłatę innego kredytu hipotecznego

Podczas omawiania kwestii zaciągania zobowiązania na spłatę innego kredytu nie można pominąć tematyki kredytów hipotecznych. To specyficzne kredyty powiązane z nieruchomością, udzielane pod hipotekę np. mieszkania czy domu. Wiesz już, na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy.

A na co możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Na inny cel niż cele mieszkaniowe kredytobiorcy? Niekoniecznie.

Kredyt hipoteczny na spłatę innego zobowiązania musi mieć inną formę, np. pożyczki hipotecznej czy hipotecznego kredytu konsolidacyjnego. W takich wypadkach możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na spłatę innego kredytu.

Dowiedz się, czym różnią się od siebie kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna? >>

Kredyt konsolidacyjny – kredyt przeznaczony na spłatę innych zobowiązań

Kredyt konsolidacyjny to szczególny rodzaj zobowiązań przeznaczonych stricte na spłatę innych kredytów lub pożyczek, niekoniecznie zaciągniętych wyłącznie w bankach. Pozwala on na połączenie wszystkich pozostałych zobowiązań w jeden większy dług w banku, z mniejszą ratą kredytową. Bank udziela kredytu konsolidacyjnego w celu spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów lub pożyczek zgłoszonych do konsolidacji we wniosku. Instytucja bankowa rozpatruje prośbę klienta, sprawdzając jego historię kredytowania w BIK-u oraz zdolność kredytową.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy jestem w BIK? >>

Kredytu konsolidacyjnego w żadnym przypadku nie zaciągnie klient, który ma już przeterminowane zobowiązania, czyli długi w banku wynikające z niezapłacenia w czasie rat kapitałowo-odsetkowych. Jeśli zdarzyło ci się nie spłacić w terminie kilku rat, ale zadłużenie nie jest wysokie i szybko je uregulowałeś, np. zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, twoje szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego nie są jeszcze przekreślone.

Banki biorą pod uwagę ogólny obraz ciebie jako kredytobiorcy. Wiadomo, że kredyt konsolidacyjny ma ci pomóc w uporządkowaniu dotychczas zaciągniętych zobowiązań, a poza tym ma być dla ciebie szansą na uzyskanie dodatkowej gotówki. Zdarza się bowiem, że bank udziela kredytu konsolidacyjnego, ale pozwala dobrać do niego dodatkowe pieniądze z przeznaczeniem dowolnym.

W ofertach banków znajdują się kredyty konsolidacyjne gotówkowe – łatwiejsze do zaciągnięcia, ale z wyższym oprocentowaniem niż konkurencyjne hipoteczne kredyty konsolidacyjne. W ich przypadku należy jednak ustanowić hipotekę na nieruchomości na rzecz banku, zabezpieczającą jego interesy finansowe w przypadku, gdybyś przestał spłacać kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacja może oznaczać, że będziesz mieć do spłaty tylko jeden kredyt, na dodatek czasem z niższym oprocentowaniem, jeśli uda ci się znaleźć takie zobowiązanie lub wynegocjować satysfakcjonującą stawkę z bankiem. Poza tym rata twojego zobowiązania może być niższa, ale czasem wynika to po prostu z wydłużenia okresu kredytowania, wiążącego się ze wzrostem ogólnych kosztów spłacanego kredytu. Dlatego zastanów się, czy rzeczywiście obniżenie raty jest konieczne w twojej sytuacji.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny, mając długi? Sprawdź! >>

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Czy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny gotówkowy lub hipoteczny na spłatę innego kredytu? To zależy od zaoferowanej ci przez bank propozycji. Zasadniczo jednak możemy wymienić wiele zalet kredytu konsolidacyjnego, które być może skłonią cię do złożenia wniosku o takie kredytowanie.

Wśród atutów kredytu konsolidacyjnego należy wymienić:

  • uporządkowanie spłaty dotychczasowych kredytów i pożyczek,
  • obniżenie wysokości miesięcznych kosztów obsługi zadłużenia,
  • możliwość wydłużenia okresu spłaty,
  • możliwość skorzystania z atrakcyjnej oferty cenowej na nowy kredyt konsolidacyjny,
  • uwolnienie dodatkowej zdolności kredytowej,
  • łatwiejsze dysponowanie budżetem domowym,
  • możliwość skorzystania z dodatkowego kredytu gotówkowego do kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli chodzi o gotówkowy kredyt konsolidacyjny, to przy minimum formalności i bez konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń spłaty klient może z niego z powodzeniem skorzystać. Rozważ taką możliwość, jeśli masz problemy ze spłatą kilku dotychczasowych rat, ale nie zalegasz z zapłatą wysokich kwot do banku.

Nieco więcej komplikacji formalnych spoczywa na tobie jako kredytobiorcy, jeśli postarasz się o hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Może on być za to tańszy od konsolidacji gotówkowej, z uwagi na ustanawianie solidnego zabezpieczenia, jakim jest wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
18 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły