Czy mogę sprzedać auto, na które jest zaciągnięty kredyt?

  • 24 Lip 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Spłacasz kredyt na samochód, ale chciałbyś zmienić auto i nie wiesz, czy to możliwe? Jak się okazuje, sprzedaż pojazdu z kredytem jak najbardziej wchodzi w grę, choć będzie wymagać dopełnienia nieco większej ilości formalności. Nie w każdym przypadku może okazać się to opłacalnym rozwiązaniem. Sprawdź, o czym pamiętać sprzedając samochód z kredytem i kiedy tego rodzaju transakcja nie będzie możliwa.
Czy mogę sprzedać auto, na które jest zaciągnięty kredyt?

Całe życie marzyłeś o sportowym aucie aż w końcu zdecydowałeś się wziąć na niego kredyt gotówkowy? Teraz, kiedy założyłeś rodzinę rozglądasz się za większym autem, ale nadal nie uregulowałeś wszystkich rat? Rozważ sprzedaż auta z kredytem. 

Samochód z kredytem - czy możliwa jest sprzedaż?

Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie, jaka jest forma finansowania samochodu. Jeśli wybrałeś kredyt gotówkowy, to jak najbardziej, możesz wystawić samochód na sprzedaż i dalej spłacać raty. W tym przypadku banku nie interesuje fakt, na jaki cel wziąłeś pożyczkę. Nieco inaczej wygląda to, gdy zakup auta sfinansowałeś kredytem samochodowym. Na taki krok decyduje się wiele osób, ponieważ kredyt tego rodzaju jest po prostu tańszy. Różna może być jednak jego forma zabezpieczenia. To najczęściej od niej zależy, czy dany pojazd możesz sprzedać mimo, że nie spłaciłeś jeszcze całości kredytu. Co możesz zrobić w tej sytuacji? Obowiązkowo skontaktuj się z bankiem.

Jeśli raty za auto spłacałeś regularnie, a jako zabezpieczenie kredytu samochodowego wybrałeś jedynie cesję z polisy AC, to najprawdopodobniej bez problemu sprzedasz swój pojazd. Będziesz musiał wówczas podpisać dokument, w którym zobowiążesz się do oddania reszty sumy zaraz po sprzedaży samochodu. Kwestia sprzedaży auta na kredyt komplikuje się, gdy zabezpieczeniem kredytu jest przewłaszczenie. W tej sytuacji, to bank musi wyrazić zgodę na sprzedaż auta. Co więcej, pieniądze z jego sprzedaży najpierw trafią do banku na spłatę kredytu, a dopiero później bank przekaże Ci resztę kwoty.

W jakich sytuacjach warto sprzedać samochód z kredytem?

Sprzedaż samochodu z kredytem może okazać się opłacalna, jeśli pilnie potrzebujesz zmienić auto. To także dobry sposób, jeśli szybko chcesz pozbyć się kredytu. W tym przypadku za pieniądze ze sprzedaży samochodu, możesz uregulować pozostałość zadłużenia, a resztę środków przeznaczyć na zakup nowego pojazdu. Sprzedaż samochodu z kredytem to również opłacalny krok, gdy potrzebujesz pieniędzy. Wówczas po spłaceniu kredytu dysponujesz pozostają kwotą, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Formalności niezbędne przy sprzedaży samochodu z kredytem

Trudno jednoznacznie określić, jakie formalności czekają Cię przy sprzedaży samochodu z kredytem, ponieważ wiele zależy od formy zabezpieczenia kredytu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku sprzedaży kredytowanego auta z zastawem rejestrowym, a inaczej, gdy zabezpieczeniem jest przewłaszczenie. Masz także możliwość przeniesienia zobowiązania na kupującego, choć w tym przypadku trudniej będzie znaleźć potencjalnego nabywcę Twojego pojazdu.

Sprzedaż samochodu z kredytem a karta pojazdu

Jeśli to właśnie karta pojazdu jest zabezpieczeniem w kredycie samochodowym, to można powiedzieć, że masz ułatwioną sytuację. Dlaczego? O ile dotychczas spłacałeś raty na czas, to prawdopodobnie bank pójdzie Ci na rękę. Co będziesz musiał zrobić? Jeśli zobowiążesz się do spłaty kredytu w wyznaczonym terminie, to bank bez żadnego pisemnego zabezpieczenia wyda Ci kartę pojazdu, a tym samym umożliwi jego sprzedaż. W tym przypadku podpiszesz umowę kupna-sprzedaży z nabywcą auta, który będzie mógł przerejestrować auto dzięki posiadanej karcie pojazdu. Za pieniądze ze sprzedaży spłacisz kredyt, a nadwyżkę przeznaczysz na dowolny cel.

Jeśli zabezpieczenie kredytu stanowi przewłaszczenie, to bank nie wyda Ci karty pojazdu. Mimo to może warunkowo zgodzić się na jego sprzedaż. W tej sytuacji bank wspólnie z Tobą będzie stroną w umowie, gdyż prawnie jest współwłaścicielem samochodu. Pieniądze ze sprzedaży trafią zatem do banku w wysokości kwoty pozostającej do spłaty, a reszta środków powędruje do Ciebie. Gdy pieniądze trafią do banku, wyda on kartę pojazdu.

Sprzedaż kredytowanego samochodu z zastawem rejestrowym

Ustanowienie zastawu rejestrowego na pojeździe wyklucza możliwość jego sprzedaży. Dlaczego? Bank nie wyrazi bowiem zgody na zdjęcie zastawu przed spłatą kredytu. Istnieje jednak pewne wyjście z tej sytuacji, a stanowi je podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży samochodu między właścicielem a potencjalnym nabywcą auta. Przedstawienie takiego dokumentu może spowodować, że bank zdejmie zastaw z pojazdu. Może się jednak zdarzyć, że konieczne będzie także dokonanie wpłaty przez kupującego kwoty należnej bankowi i dopiero po tej czynności zastaw zostanie zdjęty.

Koniecznie przeczytaj: Kredyt pod zastaw samochodu. Przeczytaj, zanim weźmiesz

W jaki sposób przenieść kredyt samochodowy na nowego właściciela samochodu?

Zastanawiasz się, jak sprzedać samochód z kredytem w inny sposób niż te opisane powyżej? Owszem, jest jeszcze jedna możliwość - przeniesienie kredytu na nowego właściciela pojazdu. Nie trudno się jednak domyślić, że w tym przypadku najtrudniej będzie znaleźć chętnego. Niewiele osób zdecyduje się bowiem kupić samochód obciążony kredytem. W tym wariancie cena pojazdu musi być zatem naprawdę atrakcyjna. 

Jak kupić samochód z kredytem? Potencjalny nabywca musi posiadać zdolność kredytową, która zostanie zweryfikowana, będzie także musiał przerejestrować auto na siebie. Ważną informację stanowi fakt, że tego rodzaju metodę można zastosować przy każdym zabezpieczeniu kredytu samochodowego.

O czym należy pamiętać sprzedając samochód z kredytem?

Przede wszystkim miej na uwadze, że sprzedaż auta z kredytem będzie wymagała od Ciebie dopełnienia większej ilości formalności niż ma to zazwyczaj miejsce. Co więcej, jeśli chcesz przepisać kredyt na nowego nabywcę, to znalezienie osoby, która wyrazi na to zgodę, może okazać się bardzo trudnym zadaniem. W większości przypadków środki ze sprzedaży samochodu trafią najpierw do banku bądź będziesz miał obowiązek uregulować pozostałe raty w ciągu kilku dni. Nie jest zatem tak, że możesz sprzedasz auto, a zysk ze sprzedaży zostawić dla siebie i nadal spłacać kredyt samochodowy.

Sprzedaż samochodu z kredytem - kiedy nie będzie to możliwe?

Bez zgody banku nie sprzedasz samochodu z kredytem. Najczęściej odmownej decyzji możesz się spodziewać, jeśli do tej pory zdarzyło Ci się kilka razu spóźnić z uregulowaniem raty na czas. Opóźnienia w spłacie to poważny problem dla banku, który w tej sytuacji nie pójdzie Ci na rękę i nie zgodzi się na sprzedaż samochodu. Problematyczna może być również sprzedaż z zastawem rejestrowym. Jeśli potencjalny nabywca nie zgodzi się na podpisanie umowy przedwstępnej, to nie masz co liczyć, że bank zgodzi się zdjąć zastaw i umożliwić Ci sprzedaż auta.

Czy można sprzedać samochód z kredytem? Jak najbardziej masz taką możliwość. Rozważ jednak, która z dostępnych opcji będzie dla Ciebie najbardziej korzystna

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
24 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły