Czy można dostać kredyt hipoteczny, spłacając kredyt gotówkowy?

  • 28 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(1)
Stałe zarobki, dobra historia kredytowa i wkład własny – te kryteria musisz spełnić, aby bank zdecydował się przyznać Ci kredyt hipoteczny. A co w sytuacji, gdy masz aktualnie np. kredyt gotówkowy wzięty na zakup samochodu? Czy musisz go szybko spłacić, żeby wziąć hipotekę?
Czy można dostać kredyt hipoteczny, spłacając kredyt gotówkowy?

Kredyt hipoteczny dla wielu jest jedynym rozwiązaniem, które umożliwia zakup własnego mieszkania czy budowę domu. Mimo że jest to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, to chętnych na podpisywanie umowy z bankiem nie brakuje. Według BIK kredyt na cele mieszkaniowe spłaca obecnie blisko 4 mln Polaków. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się też kredyty gotówkowe, które pozwalają uzyskać środki na remont, wakacje lub inne potrzeby konsumpcyjne. Czy taki kredyt wpływa na negatywne rozpatrzenie wniosku o hipotekę? Okazuje się, że niekoniecznie.

Od czego zależy, czy dostaniesz kredyt hipoteczny?

W ostatnich tygodniach dużo mówi się, że coraz mniej osób ma szansę na kredyt mieszkaniowy. Banki zaostrzyły swoją politykę kredytową ze względu na pandemię koronawirusa i przewidywany kryzys gospodarczy. Największy problem stanowi obecnie wkład własny. Część banków zdecydowała się go podnieść, a to oznacza, że trzeba zgromadzić więcej własnych oszczędności, że móc wnioskować o kredyt hipoteczny w banku.

Wymagany wkład własny w poszczególnych bankach

Bank Wymóg wkładu własnego

Alior Bank

10% wartości nieruchomości

Bank Citi Handlowy

20% wartości nieruchomości

Bank Millennium

10% wartości nieruchomości

Bank Pekao SA

15% wartości nieruchomości

Bank Pocztowy

20% wartości nieruchomości

BNP Paribas

20% wartości nieruchomości

BOŚ Bank

40% wartości nieruchomości

Credit Agricole

10% wartości nieruchomości

ING Bank Śląski

30% wartości nieruchomości

mBank

10% wartości nieruchomości

Pekao Bank Hipoteczny

20% wartości nieruchomości

PKO Bank Polski

20% wartości nieruchomości

Santander Bank Polska

10% wartości nieruchomości

Źródło: Opracowanie własne direct.money.pl.

Wprawdzie największe banki np. PKO BP czy ING Bank Śląski zmieniły warunki, to trzeba pamiętać o tym, że od dawna nie jest możliwe wnioskowanie o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. To podstawowy wymóg, który wynika z Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Kolejnym niezwykle ważnym kryterium jest odpowiednia zdolność kredytowa. Wpływa na nią m.in. wysokość wynagrodzenia, forma zatrudnienia, liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy, a także historia kredytowa w BIK. To ona pozwala bankowi ocenić Twoją wiarygodność kredytową. Jeżeli w przeszłości regularnie i terminowo spłacałeś swoje zobowiązania, to bank może w ten sposób przypuszczać, że i tym razem nie będziesz mieć problemu ze spłatą kredytu.

Faktem jest, że bank weryfikując zdolność kredytową, sprawdza też aktualne zobowiązania potencjalnego kredytobiorcy. A te mogą zaniżać Twoją zdolność kredytową.

Dlaczego? Załóżmy, że chcesz wziąć kredyt z partnerem lub partnerką. Macie jedno dziecko na utrzymaniu i spłacacie kredyt gotówkowy, którego miesięczna rata wynosi 500 zł. Wasze łączne zarobki wynoszą 6,5 tys. zł. Bank uwzględni miesięczne koszty utrzymania dla 3 osób i dodatkowo doliczy koszt zobowiązania, wynikającego z kredytu gotówkowego. Przy kredycie w wysokości 350 tys. zł na 25 lat rata może wynieść w zależności od oferty od 1 600 zł do ponad 2 000 zł. A to oznacza, że bank może odmówić udzielenia kredytu lub pożyczyć mniej, niż potrzebujesz. To oczywiście przykład, bo każdą sytuację kredytobiorcy bank rozpatruje indywidualnie.

Dlatego, jeśli masz kredyt gotówkowy i chcesz wnioskować w najbliższym czasie o kredyt hipoteczny, kalkulator zdolności kredytowej pomoże Ci oszacować Twoje szanse.

Sprawdź swoją zdolność kredytową >>

Pamiętaj też, że nie dostaniesz kredytu hipotecznego, jeśli kredyt gotówkowy wziąłeś na wkład własny.

Kredyt hipoteczny, gdy masz inne kredyty – czy to na pewno możliwe?

Aby bank pozytywnie rozpatrzył wniosek o hipotekę, trzeba przede wszystkim mieć odpowiednio wysokie zarobki, które pozwolą na spłatę raty za kredyt gotówkowy i przyszłej raty kredytu hipotecznego. Dodatkowo dla banku ważne będzie, jak do tej pory spłacasz swój kredyt tzn. czy robisz to w terminie. Jeśli Twoja historia kredytowa jest w porządku, to na pewno zadziała to na Twoją korzyść i bank przychylniej podejdzie do Twojego wniosku.

Zatem na pytanie: „Czy można dostać kredyt hipoteczny, mając inne kredyty?” odpowiadam, że tak. Wszystko zależy jednak od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeśli masz dobrą pracę, dużo zarabiasz i bank oceni Cię jako rzetelnego kredytobiorcę, to wtedy pozytywnie rozpatrzy też Twój wniosek o kredyt hipoteczny.

Trudności, które możesz napotkać spłacając kilka kredytów

Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zobowiązaniu kredytowym dobrze przeanalizować swój domowy budżet. Zastanowić się, czy masz stabilną sytuację zawodową i poradzisz sobie z regulowaniem rat przez najbliższe kilkanaście lat.

Jeśli spłacasz też inne kredyty, to czy może nie byłoby lepiej najpierw je spłacić, a dopiero później wnioskować o hipotekę? Bank może przyznać Ci kolejny kredyt, ale samodzielnie też musisz rozważyć, czy poradzisz sobie z tym finansowo.

Dodatkowo spłata kilku zobowiązań może wiązać się z różnymi terminami spłaty. Warto wtedy ustawić zlecenie stałego przelewu, żeby nie przegapić ustalonego dnia spłaty w danym miesiącu zarówno w przypadku hipoteki, jak i kredytu gotówkowego.

Myślisz o kredycie hipotecznym? Dowiedz się, jak skutecznie poprawić swoją zdolność kredytową.

działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
28 Maj 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Lolo Ekspert 31 sierpnia 2020
    Witam a czy mozna dostac kredyt hipoteczny który dodatkowo z konsoliduje kredyty gotówkowe jeżeli kupuje się np mieszkanie warte 140 tys za 40 tysięcy?
    Malek Anna Ekspert 31 sierpnia 2020
    Cześć Lolo, można, ale zależy to od wartości nieruchomości oraz Twojej sytuacji finansowej. Ocenia to bank, kiedy złożysz wniosek.

Podobne artykuły