Czy można wziąć kredyt bez ślubu?

  • 18 Lut 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Podobno wspólny kredyt łączy pary bardziej niż przysięga małżeńska. Jednak z drugiej strony, jak wynika z danych BIG-u o finanse kłócą się w związku prawie wszyscy. Czy to, że powiedzieliśmy sobie „tak” wpływa na naszą zdolność kredytową oraz czy można wziąć kredyt bez ślubu?
Czy można wziąć kredyt bez ślubu?

Tylko co trzecia osoba spośród badanych przez BIG wskazała, że nigdy nie kłóciła się o finanse z bliskimi. A 17% Polaków robi to często lub bardzo często i to głównie z życiowym partnerem lub partnerką.

Wspólny kredyt bez ślubu – czy można go wziąć?

Wspólny kredyt bez ślubu, podobnie jak zamieszkanie razem dużo lepiej weryfikuje to, czy się dogadujecie niż sam akt małżeństwa. Musisz wiedzieć, że dla banku nie ma znaczenia to, czy jesteś po ślubie. Dużo bardziej liczą się odpowiednie dochody, staż pracy i dobra historia kredytowa. Kredyt dla pary bez ślubu jest więc jak najbardziej możliwy. Na etapie oceny zdolności kredytowej bank zapyta Was, czy prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe, czyli po prostu czy razem mieszkacie.

Jeśli tak, to Wasz proces uzyskania kredytu nie będzie różnił się w porównaniu do małżeństw.  Bank weźmie pod uwagę Wasze wspólne dochody oraz łączne koszty utrzymania gospodarstwa domowego (czyli czynsz, rachunki czy zakupy spożywcze).

Jak wziąć kredyt bez ślubu?

Jeśli zastanawiasz się, jak wziąć kredyt bez ślubu, to mogę Cię uspokoić, że procedura uzyskania jest identyczna jak w przypadku każdej innej dwójki kredytobiorców. Jednak jeżeli nie jesteście w sformalizowanym związku, to wciąż warto pamiętać, że kredyt to zobowiązanie na lata. Możecie rozstać się bardzo szybko i łatwo, ale kredyt z Wami pozostanie, szczególnie gdy decydujecie się na kredyt hipoteczny bez ślubu np. na 30 lat.

Dużo łatwiej jest wziąć samemu kredyt gotówkowy. Wynika to z tego, że zaciągasz dużo niższą kwotę, rata jest niższa i powinno starczyć Ci dochodów na terminową spłatę raty. Schody zaczynają się przy kredycie hipotecznym. Jeśli przed Tobą sakramentalne „TAK”, to kredyt mieszkaniowy dla pary bez ślubu to często jedyna droga, żeby uzyskać kilkadziesiąt tysięcy finansowania na zakup własnego M czy budowę domu.

Mało kogo aktualnie stać na to, aby uzyskać tak duży kredyt samemu. A gdy przystąpisz do niego z partnerem lub partnerką, to bank weźmie pod uwagę Wasze łączne dochody i chętniej pożyczy Wam potrzebną kwotę.

Kredyt hipoteczny dla par bez ślubu

Jak zawnioskować o kredyt hipoteczny bez ślubu? Aby uzyskać dobrą ofertę, lepiej nie decydować się na kredyt w pierwszym, lepszym banku. O wiele rozsądniej jest je najpierw porównać. Z pomocą naszej strony możesz sprawdzić, co aktualnie oferują banki. Nasz ranking kredytów hipotecznych z pewnością Ci w tym pomoże, ponieważ pokazuje szacunkowe raty, koszty, oprocentowanie, prowizję i RRSO propozycji banków. Wcześniej możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, który pomoże Ci oszacować, ile przy Twoich dochodach i zobowiązaniach, możesz pożyczyć.

Wspólny kredyt bez ślubu a rozstanie

Już wiesz, że nie ma przeszkód, aby otrzymać kredyt bez ślubu. Jednak pamiętaj, że wspólne zobowiązanie wobec banku łączy Was aż do momentu jego spłacenia i oboje jesteście odpowiedzialni za terminową spłatę rat.

Co jednak zrobić, jeżeli zdecydowaliście się rozstać, ale w oczach banku cały czas jesteście współkredytobiorcami?

  • Przeniesienie kredytu na jedną osobę oznacza, że jedno z Was zobowiązuje się spłacać kredyt i w zamian za to może korzystać z domu czy mieszkania. Właśnie ta osoba powinna zostać właścicielem lokum, więc musicie uregulować tę sprawę u notariusza. W międzyczasie musicie iść do banku po to, aby przenieść kredyt. Przede wszystkim zgodę musicie wyrazić oboje, ale też bank. Bada on zdolność kredytową tej osoby, która pozostaje kredytobiorcą. W takiej sytuacji zdolność znacznie się obniża, więc aby zapewnić sobie szansę na sfinalizowanie tego kroku, trzeba zabezpieczyć kredyt inną nieruchomością albo przystąpić do kredytu z inną osobą (np. z rodzicem lub nowym partnerem).
  • Nadpłacenie kredytu jest również wyjściem, jeśli jedna osoba nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Wtedy musicie dogadać się, w jakich proporcjach nadpłacacie kredyt. Im kwota, która pozostała do spłaty jest niższa, tym większa szansa, że bank zgodzi się na zwolnienie jednej osoby z długu.
  • Wynajęcie nieruchomości może się sprawdzić, jeśli oboje macie gdzie mieszkać i możecie sobie pozwolić na znalezienie najemcy wspólnego lokum. Jeżeli jesteście w dobrym stosunkach i nie macie problemu z tym, aby mieszkanie wciąż było wspólne, to możecie je wynająć i z uzyskanego czynszu spłacać raty.
  • Sprzedaż jest zdecydowanie najlepszym wyjściem, jeśli chcecie definitywnie zakończyć to, co Was łączy. Znajdujecie kupca, z uzyskanych środków spłacacie kredyt, a zyskiem który zostanie, musicie się podzielić. Aktualnie, kiedy nieruchomości cały czas zyskują na wartości, taka transakcja najbardziej Wam się opłaci.

Nieważne, z kim przystępujesz do kredytu – czy aktualnie kochacie się najbardziej na świecie, czy jest to ktoś z rodziny czy najlepszy przyjaciel. Ważne, aby była to osoba odpowiedzialna i zdająca sobie sprawę z tego, że oboje w takim samym stopniu odpowiadacie za spłatę rat.

Dodano:
18 Lut 2020

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły