Czy opłaca się kupić mieszkanie przez pośrednika?

  • 11 Maj 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Dowiedz się, jakie są plusy i minusy kupna mieszkania przez pośrednika nieruchomości.
Czy opłaca się kupić mieszkanie przez pośrednika?

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Chociaż w internecie znajdziesz setki poradników i wskazówek dotyczących kupna nieruchomości, może warto powierzyć to zadanie profesjonalistom? Jakie są zalety współpracy z pośrednikiem, a na co powinieneś uważać? I co najważniejsze – czy taka transakcja w ogóle się opłaca?

Do głównych zadań pośrednika nieruchomości należy m.in.: zebranie i prezentacja ofert sprzedaży mieszkań, przygotowanie niezbędnych formalności oraz sprawdzenie zgodności podpisywanych dokumentów. Pośrednik powinien więc najpierw znaleźć mieszkanie, które będzie najlepiej spełniało twoje oczekiwania, a następnie pomóc ci je kupić. To bardzo wygodne, nie sądzisz? Dlaczego w takim razie kupno mieszkania przez pośrednika budzi często tak wiele obaw?

Prowizja biura nieruchomości przy kupnie mieszkania - ile wynosi?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których osoby kupujące mieszkanie rezygnują z pomocy pośrednika, jest koszt takiej usługi. Biura nieruchomości stosują system prowizyjny, co oznacza, że wysokość wynagrodzenia pośrednika będzie zależała od wartości kupionego przez ciebie mieszkania. Zazwyczaj pośrednicy pobierają prowizję od 1 do nawet 3 proc. wartości nieruchomości (plus VAT od prowizji w wysokości 23 proc.). Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo, kupujesz mieszkanie o wartości 300 tys., a prowizja pośrednika wynosi 1,5 proc. Wówczas za pomoc w kupnie mieszkania zapłacisz 4 500 zł, co po doliczeniu podatku VAT daje kwotę 5 535 zł. To spora suma, jednak przy tak dużej transakcji może warto ją wydać?

Wybór ofert i umawianie spotkań

Każdy, kto choć raz próbował wynająć mieszkanie, wie, że jest to proces żmudny, uciążliwy i czasochłonny. Jeszcze więcej czasu i energii należy poświęcić na zakup nieruchomości. Weź pod uwagę, że pośrednik posiada własną bazę ogłoszeń. Wie też, na których serwisach pojawiają się najbardziej atrakcyjne oferty. Nie musisz więc przeglądać codziennie kilkunastu stron z ogłoszeniami o sprzedaży mieszkań. Pośrednik zrobi to za ciebie, a oprócz tego postara się zaplanować spotkania ze sprzedającymi w najdogodniejszym dla ciebie terminie.

Wspólne oglądanie nieruchomości

Profesjonalny pośrednik będzie ci towarzyszyć na każdy etapie kupna nieruchomości. Bardzo ważnym elementem tego procesu jest spotkanie ze sprzedającym. Pośrednik powinien zwrócić twoją uwagę nie tylko na zalety mieszkania, które oglądasz, lecz również na jego wady. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza gdy kupujesz nieruchomość na rynku wtórnym. Ewentualne usterki i niedogonienia nie będą dla ciebie wówczas zaskoczeniem. Kupno mieszkania budzi często szereg emocji. Pośrednik jako strona pomiędzy kupującym a sprzedającym ułatwi ci ocenę sytuacji na chłodno, a co najważniejsze pomoże w negocjacji ceny.

Pomoc w dopełnieniu formalności

Kiedy już wybierzesz interesujące cię mieszkanie, pośrednik krok po kroku przeprowadzi cię przez wszystkie formalności. Zaczynając od sprawdzenia stanu prawnego mieszkania (księga wieczysta, ewentualna hipoteka, zaległości czynszowe itd.), poprzez sporządzenie umowy przedwstępnej na zawarciu aktu notarialnego kończąc. Agent powie ci, jakie dokumenty masz przygotować. Jest w stanie także polecić również sprawdzoną kancelarię notarialną.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Rolą biura nieruchomości jest dopilnowanie, aby proces sprzedaży lub kupna mieszkania przebiegł sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Decydując się na współpracę z pośrednikiem, masz obowiązek podpisać z nim umowę (wymaga tego prawo). W umowie powinien znaleźć się numer licencji pośrednika, która upoważnia go do wykonywania zawodu oraz informacja o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Umowa stanowi twoje zabezpieczenie na wypadek, gdyby pośrednik zaniedbał swoje obowiązki lub działał na twoją szkodę. Szczegółowe warunki umowy zostają ustalone indywidualne, dlatego zadbaj o to, aby w dokumencie znajdował się taki zakres zadań pośrednika. Na tym etapie ustalasz również wysokość wynagrodzenia pośrednika.

Mieszkania nie kupujesz codziennie, dlatego warto zdać się w tym wypadku na pomoc profesjonalisty. Największym minusem kupna nieruchomości przez pośrednika jest z pewnością dodatkowy koszt, jaki musisz ponieść. Jednocześnie weź pod uwagę, że nietrafiona transakcja przyniesie ci znacznie większe szkody, także finansowe.

Dodano:
11 Maj 2017

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły